Reklama
Ojetiny

Ojetý Superb nebo Passat už zavání nudou. V bazarech najdete levnější a lépe jezdící vůz

Rozměrově podobné Audi A4 B9 stojí na vyspělejší platformě a mohlo mít daleko větší nálož techniky
Zdroj: Petr Šikl

Audi A4 není převlečeným Passatem. Stojí na dospělejší platformě MLB Evo určené luxusnějším modelům s podélně uloženým motorem (A6, A8, Q7). Ingolstadstký vůz měl přístup k šestiválcům, osmistupňovému automatu ZF, permanentnímu Quattru s aktivním zadním diferenciálem a celé řadě technických specialit. Aby byla zaručena prémiovost, muselo být i odhlučnění lepší, kvalitnější brzdy, silnější převodovky (dvouspojkové DSG je tu tvořeno robustnějším provedením s mokrými spojkami) a vychytanější asistenty.

Asi se teď ptáte, proč pořizovat Audi, když je tu prostornější duo v podobě Passatu se Superbem. Pokud nepatříte mezi motoristy, kteří každý víkend vozí v kufru sekačku na trávu, nebo nemáte dvoumetrové potomky, zkuste vyzkoušet právě vůz od Audi. A důvodů je hned několik – od vyladěného ovládání až po nižší hladinu hluku.

Profil ojetiny

Audi A4 B9 je v proději od roku 2015 a ve dvou karosářských verzích – sedan a kombi (Avant). Kromě toho bylo možné pořídit teréně laděnou variantu Allroad, sportovnější verzi S4 nebo sportovní RS4. A aby toho nebylo málo, čtyři kruhy nabídly i variantu CNG. 

Rok 2018 přinesl drobné technické změny a nové označování motorizací. V léto roku 2019 prošel model faceliftem a v této podobě se vyrábí dodnes (například infotainment se ovládá výhradně dotykově).

Mezigeneračně A4 jen nepatrně vyrostla. Důležitý je ale pokles hmotnosti – oproti předchůdci je B9 lehčí o 120 kg (více hliníku). V základu naftová A4 pojme jen 40 litrů paliva, zvolit šlo o 13 litrů větší nádrž.

Zavazadelník sedanu pojme 480 litrů, v případě kombi 505 litrů. Kufr má pravidelný tvar a zadní víko u Avantu se vyklápí dostatečně vysoko. Opěradla zadních sedadel jsou v obou případech dělená v poměru 40:20:40 a pod podlahu se vleze plnohodnotné rezervní kolo.

Situace na trhu

Pořizovací ceny generace B9 začínají už pod hranicí 300 tisíc korun. V Česku čítá aktuální bazarová nabídka zhruba 160 kusů se vznětovým motorem a necelá osmina připadá na benzínové agregáty. U většiny dostanete automatickou převodovku, manuální skříň má pouze na tři desítky kusů. Pohon všech kol se objevuje téměř u poloviny inzerátů.

Vůbec nejlevněji pořídíte chudší a méně žádané verze, často s karoserií sedan. Kombi bývá o desítky tisíc dražší (jako nové stálo o 110 tisíc korun víc). Zpestření nabídky představují vozy s atraktivním sportovním vzhledem S-Line a vůbec nejdražší jsou oplastované verze Allroad.

Chaos ve značení

Při modernizaci jednotku 1.4 TFSI nahradil 2.0 TFSI o výkonu 110 kW s označením 35 TFSI. Silnější verze dvoulitru s 140 kW se přejmenovala na 40 TFSI a ještě silnější s 180 kW na 45 TFSI.

Vznětový dvoulitr o výkonu 100 kW nesl označení 30 TDI. Nový diesel 2.0 TDI Evo produkoval 120 kW a nesl na zádi 35 TDI, silnější 140 kW provedení 40 TDI. Třílitr s výkonem 170 kW Audi nově značilo 45 TDI, 210 kW 50 TDI a verzi s 255 kW pak S4 TDI.

S křehkou krasavicí hlavně nebourat

Při uvedení na trh A4 startovala ve verzi sedan na 800 tisících s motorem 1.4 TFSI. Diesel s výkonem 140 kW přišel na milion a kombi bylo vždy dražší (cca o 110 tisíc korun). Za třízónovou klimatizaci se připláceno 20 tisíc korun, za virtuální kokpit sedm tisíc, za navigaci téměř osmdesát a za adaptivní tlumiče dvacet tisíc korun.

Že generace B9 shodila desítky kilogramů se jasně projevuje na karoserii i v kabině. Nízká stavba a uklizená ale funkčně pojatá kabina patří ke špičce. Na použité materiály se skvěle kouká a jsou příjemné i na dotyk. I u nejstarších kusů navíc nic nevrže ani neskřípe, takže lze mluvit i o kvalitním zpracování. 

Dovozová auta z jižních států mají interiéry často v různých dekorech a zvláštních kombinacích. U vozů z Německa nejčastěji narazíte na hliníkový dekor, který působí chladně, ale s odstupem času ho lze považovat za nadčasový. 

U modelů vyrobených do roku 2019 si můžete užívat pohodlného ovládání multimediálního systému pomocí fyzického ovladače umístěného na středovém panelu. Displej díky tomu není uhmataný a není tolik odváděna řidičova pozornost. Po modernizaci Audi přistoupilo na čistě dotykové ovládání displeje.

Oproti Passatu nebo Superbu A4 mohla být vybavena celou řadou technologických vychytávek. Pokud tedy nabouráte na předek kus s adaptivním tempomatem, počítejte se škodou přesahující cenu vozidla. Jen dvojice předních radarů přijde na sto tisíc kusů a dvojice LED světlometů klidně na 160 tisíc korun. Díky tomu je celkově dražší i pojištění.

Motory a převodovky

Při výběru motorů se vyplatí držet se při zemi. Sázkou na jistotu jsou první ročníky bez mikrohybridní techniky. Pokud pořídíte dvoulitr TDI nemusíte se obávat vyšších nákladů než u Škodovky. Čtyřválce TDI sice často patřily mezi služební vozy, servisně jsou ale nejlépe zmapované.

Pokud toužíte po benzínu, rozhodně doporučuji dvoulitr TFSI řady EA888. Přeplňované dvoulitry jezdí tiše a se zajímavou spotřebou benzínu. Ideálním benzínem je 2.0 TSI poladěný na 140 kilowattů pomocí úsporného Atkinsonova cyklu. Tovární verzi dvoulitru spalující CNG se vyhněte – nedává smysl po žádné stránce.

Pod kapotou A4 můžete narazit dokonce na 1.4 TFSI. Sice ho v prémiovém autě nikdo nečeká, ale v praxi může být dobrou volbou. Jde o dynamicky dostačující a vzorně spolehlivý pohon s rozumnou spotřebou. Dostupný jak s šestirychlostním manuálem tak i sedmistupňovým S-tronicem konstruovaným až na 400 Nm (o tom si Passat mohl nechat jen zdát).

Přeplňovaný benzínový šestiválec pohánějící verzi S4 produkuje zajímavý zvuk a láká na kvalitní osmistupňový automat ZF i klasické quattro. Nutné je ale počítat minimálně s desetilitrovou spotřebou paliva a menší životností zadního sportovního diferenciálu. Pozor také na načipované kusy, u který mohou prasknout písty.

Všechny vznětové šestiválce TDI udělují A4 výtečnou dynamiku, bohužel servisně neodpovídají běžným nákladům vozům střední třídy. Jen se mnou počítejte – je tu šest vstřikovačů, trojice rozvodových řetězů (rozvody navíc těžko přístupné) a mnohem více zatížený podvozek.

Pro Audi A4 jsou k dispozici tři převodovky – manuální, automatická v podobě sedmistupňové dvouspojkové převodovky S-tronic (dostupná pro menší čtyřválcové jednotky) a klasická osmistupňová automatická převodovka, kterou najdeme u nejvýkonnějších verzí s šestiválci pod kapotou.

Quattro Ultra je interní označení řešení pohonu všech kol, u kterého šlo o elektronicky řízenou mezinápravovou spojku na způsob Haldexu se zadní rozvodovkou, krerá se umí odpojit od poloos. Nejde tedy jako u quattra o klasický trvalý pohon všech kol. Výkonnější verze mají sportovní quattro klasického typu doplněné o zadní diferenciál.

U motorů 1.4 TFSI se mění rozvodový řemen po 210 000 km, ostatní agregáty spoléhají na rozvody řešené řetězem. V převodovce S-tronic se mění volej po 60 000 km, u Tiptronicu není výměna předepsaná (výměnou po 100 000 km prodloužíte životnost). Výměnu motorového oleje Audi předepisuje po 30 000 km, doporučuji zkrátit ho alespoň o třetinu. Stejně tak je dobré nešetřit na vzduchovém filtru a rozhodně ho měnit dříve než po výrobcem předepsaných 90 000 km.

Jak to vidí Filip Kučera

Pátá generace Audi A4 s označením B9 poskytuje zájemcům o ojetý vůz poměrně širokou nabídku. Největší zájem je o kombíky Avant s dvoulitrovým TDI a automatickou převodovkou. Pohon 4x4 volí zákazníci zhruba v polovině případů. U Audi A4 B9 vidíme velký cenový rozptyl z hlediska stáří vozidel. U mladších ojetých A4 je velkou výhodou výrazný pokles ceny oproti ceně nového vozu. U těch starších zase pozorujeme, že Audi A4 bývá často levnější než Superb se srovnatelným motorem, rokem výroby a najetými kilometry. Důvodem jsou obavy z drahých oprav a větší prostornost koncernového konkurenta. Jsou však zákazníci, kteří oceňují reprezentativnost, luxus a v mnoha ohledech vyspělejší technickou koncepci Audi A4 a nákup ojeté A4 berou jako mimořádnou příležitost získat prémiový vůz za dobrou cenu. Stejně jako u Passatu a Superbu je na trhu velký podíl vozů s odpočtem DPH, což vyhovuje především firmám a podnikatelům.

Filip Kučera je marketingovým ředitelem společnosti Auto ESA

Může to být skvělá koupě

Audi A4 je plné paradoxů. Na jedné straně těží z technologií dostupných pro vozy z vyšší třídy, na straně druhé může být cenovou pohromou. To nemění nic na faktu, že jde o skvěle jezdící vůz s krásným interiérem. Zájemci o ojetou A4 udělají nejlépe, pokud se budou držet při zemi (předokolka poháněná čtyřválcem bez mikrohybridní technologie). Jedině tak sníží riziko drahých oprav na minimum. A právě v tento okamžik nastává moment hledání jehly v kupce sena. Pokud toužíte alespoň po trochu zajímavé výbavě, musíte hledat. Audi z leasingu bývají chudě vybavená s přetaženými servisními úkony a vozy dotažené z Italie zase mají zvláštní kombinace materiálů. Stejně tak neberte vozy dovezené z USA.

Narazit proto můžete na A4 vybavenou třeba audiosystémem Bang & Olufsen s prostorovým zvukem, výkonem 755 W a 19 reproduktory, ale také na naprosté holátko s jednozónovou klimatizací dovezené ze zahraničí z ukončeného operativního leasingu.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti Auto ESA.

Plusy:

  • sofistikové technologie
  • šestiválcové motory
  • nízká hlučnost zásluhou skvělé aerodynamiky
  • vyladěnost
  • kvalita zpracování
  • protikorozní ochrana
  • jízdní dovednosti
  • v případě čtyřválců udržitelné náklady

Minusy:

  • ceny některých dílů
  • servisně náročné vznětové šestiválce
  • dražší havarijní pojištění
  • ojetiny s pochybnou historií
Reklama

Diskuze

Zdeněk - 17.04.2024 14:07:34
7 let jezdím s Avantem B9 TDi quattro, najeto přes 200 tkm. Vyjma klasických "vychytávek" posledních let, například EGR ventil nebo čerpadlo AdBlue, je auto absolutně bez problémů. Servis o něco dražší, ale pořád to stojí za to.
Jaroslav Částka - 29.11.2023 01:20:41
"Asi se teď ptáte, proč pořizovat Audi, když je tu prostornější duo v podobě Passatu se Superbem." Tak takhle se může ptát jen blázen. Všichni víme, že A4 je kromě o něco menšího prostoru ve všem lepší než Superb i Passat. Tady není co řešit.

Aktuální Mazdu CX-5 můžeme hodnotit také jako ojetinu. Víme, jak je spolehlivá a za kolik se prodává

Problematický diesel u ojetin skoro nenajdete. Nejlevnější kusy už stojí hodně pod půl milionu
22.11.2023 18:18
|
1
Reklama

Když hledáte řidičskou ojetinu, mohou vám nabídnout Mini Clubman s naftou. A není to špatně

Martin Müller si vypůjčil velmi zajímavou ojetinu za 300 tisíc korun. Jak se mu líbila?
14.11.2023 09:50
|
0
Reklama

Odborník radí, jak zkontrolovat, že ojetina není nabouraná. Stačí se zaměřit na tyto detaily

I laik dokáže pouhým pohledem poznat, zda bazarové auto zavání opravou po nehod
02.11.2023 16:30
|
1

Ojetý Volkswagen Passat B8 je dle statistik ADAC spolehlivější než Škoda Superb či Opel Insignia

Index spolehlivosti ADAC prokázal, že Volkswagen Passat nemá s častými poruchami problém
25.10.2023 14:07
|
1

Ojetý Renault Latitude boduje minimálními nájezdy i slušnou spolehlivostí. A není drahý

Velký sedan za půl milionu korun byl propadákem, jako ojetina je ale o dost zajímavější
04.10.2024 11:00
|
1

Devátá generace Hondy Civic je opomíjenou japonskou hvězdou. Zaměřena je na praktičnost i zábavu

Kromě skvělých motorů Civic nabídne obrovský kufr a magickou vychytávku, kterou válcuje konkurenty
15.07.2024 14:00
|
4
Reklama

Našli jsme levné, prostorné a spolehlivé rodinné auto s velkým kufrem a zdravým srdcem

Mazda 6 druhé generace je mezi bazarovými vozy jasnou tutovkou. A stačí se držet jedné zásady
05.06.2024 15:41
|
11

Za cenu holé Škody Fabie můžete mít bazarový polykač kilometrů. Ojetý Mercedes-Benz E nadchne

Tohle auto uspokojí v sedanu dálniční letce a jako kombi i ty nejzarytější chalupáře
31.05.2024 12:13
|
7
Reklama
Autosalon TV