Jak dnes vypadá
Mercedes-Benz třídy E (W212) se vyráběl mezi lety 2009 až 2016, což je na jednu generaci poměrně dlouho. Jenže v roce 2013 přišel s neobvykle velkým faceliftem, který kromě vzhledu přinesl i nové motory a techniku. Automobilka do něj prý investovala miliardu eur. To se týká i námi zkoušeného kousku, jehož rodný list nese ročník 2015. Testované E 400 kombi jsme si zapůjčili od AAA Auto, kde se s nájezdem 154 tisíc kilometrů nabízel za 430 tisíc korun na splátky, nebo 490 tisíc za hotovost. To je méně než třetina původní ceny. I proto nás zajímalo, jak tahle osmiletá ojetina vlastně jezdí.
Zájemci o Mercedesy E dostali možnost výběru mezi luxusním a sportovní vzezřením, buď je tedy potkáte s typickou trojcípou hvězdou stojící na kapotě, nebo naopak velkým logem na čelní masce. Facelift přinesl modernější světlomety, které byly na rozdíl od verze před ním spojené do jednoho celku. Denní diody byly standardem, za příplatek bylo možné mít full-LED. Auto celkově dostalo modernější tvář, díky které si bude i dnes řada lidí myslet, že jde vlastně o nový vůz. Staří spíš prozrazuje hranatěji pojatá záď, i když brzdová světla jsou už také diodová.
Interiér je obrovský a na první pohled je patrné, že se opravdu nešetřilo. Testované auto mělo neskutečně pohodlná křesla, vpředu se vzduchovým nastavováním bočnic a podpěrek. Sportovněji pojatý tříramenný volant (ve verzi se znakem na kapotě má čtyři ramena) není ani po 160 tisících kilometrech poškozený. A i když je kůže viditelně oleštěná, neztvrdla a pořád se dobře drží. Kvalitu podtrhují paradoxně i plasty, které jsou na mnoha místech tvrdé, ale nemají jediný škrábanec. Středový panel vypadá, jako by auto vyjelo včera z továrny. Stáří prozrazuje třeba nepříliš zdařilý zábavní systém se zdlouhavým ovládáním a pomalou navigací, naopak ručičkové budíky v samostatných tubusech doplněné o jednoduchou obrazovku palubního počítače pohladí v dnešní přetechnizované době po duši. Ano, není to tu nejmodernější, ale nic vám tu jako řidiči nebude chybět. Snad jen připojení přes Bluetooth by mohlo být stabilnější.
Psát o tom, jak je Mercedes E praktický, je asi zbytečné. Kufr sám o sobě pojme 600 litrů zavazadel a využívá velikost karoserie do posledního centimetru. Testovaný model si navíc s sebou veze jeden prvek výbavy, který lze považovat za raritu. Je to třetí řada sedadel, která jsou skryta pod podlahou. Stačí vyklopit opěrky, srovnat sedáky, zajistit a děti si mohou sednout do kufru. Bizarně ovšem zády po směru jízdy, což je podle inženýrů Mercedesu bezpečnější. Jde nečekaný a o to zajímavější prvek, který můžete využít a když ne, vůbec nepřekáží. Asi se ale nepočítá s delší cestou, zvlášť v létě totiž bude vzadu dost horko. Výdechy klimatizace tu nenajdete.