Reklama
Řidičův chleba

Koupit levnou ojetinu v exekuční dražbě je lákavé. S reklamací má už ale nový majitel smůlu

S autem se před aukcí není možné ani projet. Na druhou stranu jsou ceny vozů výrazně nižší
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Jeden ze způsobů, jak se dostat jednoduše k ojetému autu, jsou dražby zabavených vozů z exekučních řízení. Takové aukce mají ovšem svá specifika a rizika. Jak se na ně připravit a co vše dražení obnáší, to řekl Autosalonu prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Všechny informace jsou vždy v dražební vyhlášce

Automobil je jedna z movitých věcí, která se může zabavit v rámci exekučního řízení. Tak jednoduché to ovšem není, protože se jedná o nedobrovolnou dražbu. K té se přistupuje většinou v případech, kdy nebylo možné pokrýt dluh jiným způsobem, třeba srážkou ze mzdy.

Soudní exekutor tak pomocí exekučního příkazu na základě zákona rozhodne o prodeji movitých věcí dlužníka, aby se následně získanými penězi pokryl dluh. „V případě automobilů může dojít k soupisu dvojím způsobem – jednak v terénu, kdy vykonavatel automobil fyzicky nalezne, anebo, což v praxi převažuje, zápisem do protokolu a následným vyrozuměním orgánu vedoucího evidenci vozidel,“ vysvětlil Mlynarčík. 

Důležitou roli hraje i dražební vyhláška. V té se prakticky oznamuje, že se bude konat dražba. „Je nutné vyrozumět účastníky exekučního řízení a také veřejnost, která je v tomto ohledu brána jako potencionální kupec. Vyhláška se vždy vyvěšuje minimálně 30 dní pře dražebním jednáním,“ doplnil Mlynarčík. Informace o dražbě lze najít na úřední desce v místě bydliště dlužníka a také na centrálním webu Portál dražeb, kde se soustřeďují údaje o všech konaných dražbách soudními exekutory. Lidé si tak snadno mohou najít, jaké dražby a například o jaký vůz by se chtěli ucházet. 

Dražební vyhláška musí obsahovat datum, čas a místo dražby. Dále výčet všech dražených věcí a rozhodnou cenu – tedy částku určující nejnižší možné podání. Samozřejmostí je i výše dražební jistiny, jaký je minimální příhoz, popis vozu a podobně. Na Portálu dražeb, který je vedený Exekučním úřadem, je registrace zdarma, musíte však nechat úředně ověřit vaše údaje.

Vyhrává nejvyšší podání a včas zaplacená částka

Způsobu, kterým potencionální kupci draží automobil, se říká anglická dražba. Té se může účastnit v podstatě každý, kromě dlužníka a jeho manžela či manželky, dále pak soudní exekutor, zaměstnanci soudu a exekutorského úřadu. „Přihlášení dražitelé přihazují k aktuální vyvolávací ceně. Dražiteli, který učinil nejvyšší podání, pak soudní exekutor udělí tzv. příklep. Na nejvyšší podání se započítá následně dražitelem složená dražební jistota, pokud je požadována. Ostatním dražitelům se dražební jistota vrátí bez zbytečného odkladu po skončení dražby,“ uvedl Jan Mlynarčík. 

„Koná-li se kamenná dražba a doplatek na nejvyšší podání nepřesahuje 270 000 Kč, musí je vydražitel ihned zaplatit. Je-li částka vyšší, pak musí částku zaplatit bezhotovostní platbou do sedmi dnů od udělení příklepu,“ řekl Mlynarčík. U elektronické dražby lhůtu uhrazení určuje dražební vyhláška, nesmí být déle než 10 dnů. Proto je dobré si veškeré informace o dražbě nejprve pořádně přečíst, ať nejste překvapeni. „S dražbou nejsou spojeny žádné speciální daňové povinnosti s výjimkou těch, které běžně nastávají s nabytím automobilu jiným způsobem,“ doplnil Mlynarčík.

Vady se nedají nijak reklamovat

Získaný ojetý automobil v dražbě nese jedno velké riziko. Kupec totiž nemůže ojetinu nijak reklamovat vydražiteli, pokud by se u ní objevily nějaké skryté vady nebo špatný technický stav. Auto si totiž lze prohlédnout, nemůžete se s ním ale projet. S tím je před dražením nutné počítat, aby se z levně uloveného kousku nestala spíše černá díra, do které budete sypat jen peníze. 

Jedna výjimka ale existuje. „Dražbou nejsou dotčeny záruky ze strany třetích osob – např. jde-li o prodej nového automobilu,“ doplnil Jan Mlynarčík. U takových vozů se tedy dá spolehnout alespoň na záruku, kterou na něj dává výrobce.
Reklama

Diskuze

Nevímdál - 24.08.2023 11:43:26
Nemáte pravdu, v článku je to dobře. Viz § 329 odst. 5 a 6 občanského soudní řádu.
PICHAV - 08.08.2023 10:52:14
JA OD ZLODEJU NIKDY NIC NEKOUPIM !!!! VY ANO ????

U běžných lidí se žádná elektrická revoluce nekoná. Mezi ojetinami táhnou ty dieselové čím dál víc

Zájem o nafťáky je vysoký i kvůli ceně paliva. Aktuálně je rozdíl mezi naftou a benzinem až 7 korun
26.07.2023 11:04
|
0
Reklama

Elektrickou Škodu Eynaq už koupíte i jako ojetinu. Zjišťovali jsme, jak na tom je

První SUV do zásuvky mladoboleslavské automobilky je tu s námi už dva a půl roku
27.06.2023 09:30
|
11

Expirace nádrže i zaheslovaná řídící jednotka. Koupě ojetého LPG ze zahraničí se může dost prodražit

Odborník doporučuje raději sáhnout po autě na plyn v Česku. Ani to však nemusí být zrovna výhra
31.03.2023 13:27
|
2

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0
Reklama

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama
Autosalon TV