Nedostatek čipů pro nová auta odšpuntoval dovoz rizikových ojetin. Většina je starší deseti let
Nedostatek dílů včetně polovodičů protáhl čekací doby u některých nových vozů i na rok a víc. Významná část zájemců o auto se tak přesunula do autobazarů. A tam se se zájmem motoristů zvýšily často i ceny. Autosalon doporučuje zaměřit se na vozy koupené a provozované v Česku, u kterých se dá dobře dohledat historie.
Trh dál zaplavují starší kousky
Dovoz ojetých vozů do České republiky se v posledních měsících přibližuje rekordům z velmi silného roku 2008. Dál se sem ale vozí především starší auta, víc než poloviční podíl mají ojetiny nad deset let. Podle údajů společnosti Cebia je pak každý pátý dovezený vůz starší patnácti let.
Podle dlouhodobých statistik dojde v průměru u každého auta k drobné či větší havárii jednou za dva až tři roky. Starší ojetiny jsou proto logicky rizikovější. Podle statistik pojišťoven prodělalo každé třetí dovezené auto (33,6 procenta) havárii či větší poškození. Součet vzniklých škod na těchto havarovaných vozidlech, která se k nám dovezou během jediného měsíce, v přepočtu blíží miliardě korun.
„Zhruba polovina havarovaných vozidel ale neprojde statistikami pojišťoven, škody na vozidlech tak budou ve skutečnosti ještě vyšší. Velká část havarovaných automobilů se poté prodává jako nehavarovaná,“ upozorňuje Martin Pajer ze společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním vozidel.
Totálky častěji u benzinových aut
Cebia zkontrolovala víc než 30 tisíc dovezených ojetých aut a zjistila, že částka připadající na opravy vozů dovezených v jednom měsíci dosahuje zhruba 917 milionů korun. Průměrná výše škody při havárii či poškození dělá podle provedené analýzy 4826 eur, tedy zhruba 120 tisíc korun. Průměrná výše škody po totální havárii potom dosahuje hodnoty 13 222 eur, což je asi 330 tisíc korun. Z analýzy také vyplynulo, že zatímco běžné havárie a poškození jsou stejně časté u vozů na benzin i na naftu, totální havárie se o něco častěji stávají u dovezených vozů na benzin.
Samotná havárie přitom ještě neznamená, že ojetina už nemůže být schopná bezpečného provozu. „Rozhodně se nedá říct, že každé auto, které zažilo havárii či poškození, je na odpis a už by se jím nemělo jezdit. Je však potřeba vědět, jak bylo havarované, jak bylo opravené a koupit ho za odpovídající cenu. Problémem je, že velká část aut po haváriích, a často i po totálních haváriích, se prodává jako nehavarovaná,“ připomíná Pajer.