Pro cestující komfortní, pro řidiče obtěžující
Řazení u zkoušeného vozu byla jedna velká sranda. Robotizovaný manuál při každém přeřazení pocitově vůz na chvilku přibrzdí a samotné řazení proběhne s maximální rozvážností. Při potřebě razantněji akcelerovat se Cactus při změně rychlostního stupně dokonce zhoupne. A naopak, čím rozvážněji jedete, tím je řazení příjemnější a cestující nemají sebemenší možnost přeřazení zaznamenat.
Samotné řazení u robotizované převodovky probíhá pomocí velkých a podsvícených tlačítek (D, R a N) umístěnými pod výdechy klimatizace. Bystřejší čtenáři si zajisté všimli, že zcela chybí parkovací tlačítko (P). Citroën tak učinil pro maximální jednoduchost ovládání. Po zaparkování je tak nutností využití ruční parkovací brzdy.
Podvozek je nastaven na ležérní pohodu. Filtrování menších nerovností je znamenité, povedlo se odhlučnění a vnímání rychlosti se podařilo slušně potlačit. U faceliftovaných modelů automobilka použila speciální tlumiče s progresivními hydraulickými dorazy. Ty dovolily nastavit podvozek ještě měkčeji a posádka se těší z ještě komfortnější jízdy.
Cactus nejezdí vůbec špatně, i když první kilometry za jeho volantem mohou připomínat chování gauče na rozbouřeném moři. Podobným způsobem tenhle Citroën vybírá zatáčky. Při vyšší nájezdové rychlosti dokáže Cactus přes přední kola klouzat ze zatáčky ven a vše zachraňuje elektronika. Pokud však přistoupíte na ležérní náladu, tak okusíte nečekaný jízdní komfort. Díky nízké hmotnosti a kolům v rozích je tento model příjemným společníkem, který se po asfaltu pohybuje s nečekanou lehkostí.
S modrým Cactusem jsem jezdil za 5,9-6,5 l/100 km, přičemž na palubním počítači po více než sedmi tisících kilometrech svítila krásná hodnota 5,1 l/100 km (předchozí majitel zřejmě znal kouzlo Cactusu a podle toho jezdil).