Základní benzinový motor ve Škodě Octavii je podobně úsporný jako ten naftový. Překvapil i dynamikou
Pamatuji si to celkem přesně, je léto roku 2021 a mně se poprvé do ruky dostává čtvrtá generace Škody Octavia. Líbila se mi moc, aby ne, šlo o jasně modrý kombík s naftovým dvoulitrem a označením RS. Moc lepšího toho mladoboleslavská automobilka nenabízí. V létě 2024 dorazil facelift a já se znovu setkal, i když tentokrát s pravým opakem motorové nabídky. Na jejím „dně“ už není litrový tříválec, který zmizel, nýbrž čtyřválcový motor 1,5 s 85 kilowatty. Je dobrou volbou?
Opravdová limuzína
Motorově pro mě šlo v tomto testu o pořádný sešup, pochvaly se přesto pohrnou. Ale nejdříve letmo obhlédneme decentní omlazení, které stále líbivá karoserie nijak výrazně ani nepotřebovala. Těšil jsem se, že se mi dostane do ruky verze v nějaké hezké specifikaci, i škodovka už umí dělat výrazné barvy. Taková křiklavě zeleno-žlutá barva s názvem
Mamba připomíná sice tenisky z devadesátých let, ale proč ne? Takže když jsem zjistil, že mám usedlou šedou Graphite Grey za příplatek 16 tisíc Kč, byl jsem trochu zklamaný. Ale později spokojený. Tahle Octavia vypadá dospěle, upraveně a slušňácky. Jako opravdová limuzína.
ko profesionála zvenku objeví nové světlomety (s příplatkem za Matrix technologii), jejich prodloužený design lehce zasahuje až do nárazníku, ale nejde o tak markantní změnu, jako když ve třetí generaci přišla Octavia "čtyřoká", která dosud škodováky rozděluje. Šmrnc navenek dodávají i chromované ozdobné lišty a nárazníky v barvě auta.
Pípání se zbavíte snadno a rychle
Jinak klasika. Poté, co pro tuto generaci zmizela valná většina tlačítek a zůstala ta základní (změna jízdního režimu, výstražné světelné zařízení, klimatizace apod.), je dobře, že na dotykové obrazovce infotainmentu jsou v levém horním rohu dvě klíčové ikonky. Jedna na deaktivaci start-stop systému a druhá řidiče zbaví inteligentního asistentu rychlosti. Prostornost asi ani není třeba probírat, to je silná stránka značky, a to i v tomto případě. Na to, jaké má vůz rozměry, nabízí nadmíru místa.
Zavazadlový prostor dál strčí do kapsy kdejaké SUV, a to především díky své hloubce. Jeho velikost je 600 litrů a že se tu jen tak neotírám o moderní výrobky klidně demonstruji. Tak třeba BMW X3 nabízí 550 litrů, Mercedes-Benz GLB celkem 570 litrů a stejně je na tom naftová Mazda CX-60. Velmi dobrý je díky výklopným pátým dveřím také přístup do kufru. Nehrozí například, že někam nedosáhnete, obsah máte jako na dlani.
Výbava TOP Selection je středem nabídky tohoto modelu a začíná na 699 900 korunách. V zásadě v interiéru nečekejte žádnou revoluci, sem Škoda příliš nezasahovala a vůz ponechala, radost spíš udělalo, že spolehlivěji funguje nový software, který je přehlednější a lépe se ovládá. Pokud si nepřiplatíte za třináct, tak má deset palců.
Motor je velepříjemným překvapením
Na začátku textu jsem zmínil, že motorově pro mě testovaný vůz je takovým downgradem. Ale jen v porovnání s verzí RS. Jinak naprosto s klidem mohu říci, že čtyřválcová 1,5tka s předokolkou, šestistupňovou manuální převodovkou a výkonem 85 kW je pro mě díky kombinaci výkonu, šetrnosti a schopnostem jedním z úplně nejpříjemnějších překvapení poslední doby.
Nenašel jsem moment, kdy bych k němu měl ostřejší výtku. Je živý a přesto kultivovaný a umí se dobře chovat ve městě i na komunikacích, kde není třeba pohybovat se okolo padesátikilometrové rychlosti. Hluk od motoru se během jízdy dostává do kabiny minimálně, svůj chod pohonná jednotka ohlásí významněji až mezi 3500/4000 otáčkami, ale po překročení hranice s číslem čtyři na počátku se postupně zase utišuje, dokud nenarazí ručička otáčkoměru na červeně vyznačené prostory.
Co se mi zpočátku nelíbilo, byly lehké rány, které se občas po projetí nerovností ozývaly od zadních, osmnáctipalcových kol. Vzadu je mimochodem jednoduchá vlečná zadní náprava. Jinak aerodynamicky ladná škodovka nevpouští do kabiny příliš mnoho hluku, a to ani při maximální možné povolené dálniční rychlosti v Česku. Šestku si točí nad dvěma tisíci otáček a nedává o sobě vědět. Podvozek je nastaven na pohodlí.
Elektronika na mě habaďůru nehrála
Tak a teď to, nad čím jsem nejdřív jen kroutil hlavou, tedy spotřeba. Asi to bude znít lacině, ale byl to holý fakt. Podezíral jsem nejprve elektroniku, že na mě hraje nějakou habaďůru, protože jeden den jsem si auto vyzvedl, trochu ho pojezdil po Praze, plně naložil a vyrazil na cesty. A ještě před Regensburgem (z Prahy 265 kilometrů) jsem měl osm z osmi čárek! Pomáhalo také to, že motor často vypínal dva válce.
Celkem 115 koňských sil nezní zrovna oslnivě a člověk si je spíš představí někde ve Fabii, ale ony klamou tělem. Stokilometrovou rychlost sice překonáte až za deset vteřin, jenže auto není žádný lenoch a co je ještě lepší, i při rychlosti okolo 170 km/h, na kterou není nijak těžké se dostat, a s aktivovaným sportovním režimem, si Octavia řekne jen něco málo pod osm litrů.
Škoda v prospektech slibuje kombinovanou spotřebu 5,2 litru a já od ní nebyl daleko, dostal jsem se na hodně uspokojivých 5,4. Žíznivě se motor nechová překvapivě ani ve městě, i tam umí jezdit v klidu pod šest litrů. Vážně, co se týká ubývání paliva z nádrže, těžko hledat místo, kde by Octavia příjemně nepotěšila.
Cena není nízká, ale ani vysoká
Testovaná verze má příplatkovou výbavu v hodnotě 111 900 Kč, celkově se tedy cenovka vyšplhá na 811 800 Kč. Hodně? Málo? Asi záleží. Za 679 tisíc máte například výbavově nadupanou Toyotu Yaris, ale za milion třeba zase parádní moderní SUV Renault Rafale. Chápu, že průměrná česká domácnost na novou Octavii prostě nemá, zároveň takovou cenu kompletní vybavený nový rodinný vůz snese. Kompletní ceník i technické parametry najdete pod tímto odkazem.