Brutálně rychlá, ale není z ní vidět na cestu. Řídili jsme jedinou Teslu Cybertruck v Česku
O Tesle Cybertruck jste už určitě slyšeli. Je to futuristický elektrický pick-up, který byl poprvé představen veřejnosti v listopadu 2019. Jeho odvážně hranatý design inspirovaný sci-fi tématikou způsobil v automobilovém světě senzaci. Cybertruck navrhl tým vedený Elonem Muskem s cílem vytvořit něco, co tu ještě nebylo. A to se mu také povedlo. Ovšem nejen v tom pozitivním slova smyslu. A i když je Cybertruck primárně určený pouze pro americký trh a do Evropy se zřejmě ještě dlouho nepodívá z důvodu jiných homologačních předpisů, díky individuálnímu dovozu a pár úpravám se jeden Cybertruck do Česka dostal. A my jsme ho vyzkoušeli!
Karoserie odolá i kulce
Už na první pohled je jasné, že obrázky a videa zkreslují. Zatímco na internetu nám Cybertruck připadal oproti jiným americkým pick-upům relativně kompaktní, v reálu je to pěkný macek. Na délku měří bezmála šest metrů a je široký víc než dva metry. Ovšem impozantní nejsou pouze samotné rozměry, ale hlavně tvar a materiál karosérie. Tesla Cybertruck je doslova reklamou na hranatost. Což je také jeden z mnoha důvodů, proč nemůže brázdit evropské silnice. No a co ten lesklý lak? Divte se nebo ne, to není žádný lak, ale surová nerezová ocel. Díky ní je vůz extrémně odolný proti fyzickému poškození a poradí si dokonce i se střelnou zbraní.
Nicméně Cybertruck není zajímavý pouze svým designem, ale i technickými údaji. Už víme, že pro rok 2024 jsou v nabídce Tesly dvě konfigurace s pohonem všech kol – model Dual Motor s výkonem 612 koní a vrcholná verze Beast se třemi elektromotory, které poskytují kombinovaný výkon přes 830 koní. A co s elektrickým autem tak obrovské stádo udělá? Přemění ho na jednu z Elonových vesmírných raket. Cybertruck se třemi motory pod kapotou totiž dokáže z nuly na stovku vystřelit za 2,6 sekundy a čtvrt míli zvládne za 11 sekund. To nejsou špatné hodnoty, když vezmeme v potaz, že pick-up váží přes tři tuny. Nicméně, kdo chce užitkový elektromobil používat na práci a nepotřebuje brutální výkon, může se těšit na verzi s jedním motorem a pohonem zadních kol, která přijede v příštím roce.
A když už je řeč o práci, pojďme se podívat na to, zda ji futuristická Tesla vůbec zvládne. Automobilka udává, že Cybertruck dokáže táhnout až 11 tisíc liber, tedy zhruba pět tun nákladu. Zároveň i přes krabicový tvar karoserie má dojezd na jedno nabití až 340 mil, což je přibližně 550 kilometrů a s příchodem varianty s jedním motorem se má tato vzdálenost ještě markantně natáhnout. Vděčí za to obrovské 123kWh baterii, jež se na Tesla Superchargeru dokáže dobíjet výkonem až 250 kW. To znamená, že energii na 200 kilometrů nastřádá za čtvrt hodiny.
První jízdní dojmy
Nám se do rukou dostala varianta se dvěma elektromotory, která má „pouze“ 612 koní a je vybavena vzduchovým podvozkem, natáčecí zadní nápravou, systémem řízení steer-by-wire a minimalistickým interiérem, jehož dominantou je obrovský displej, přes který se ovládají veškeré funkce vozu.
A jak se gigantický elektrický pick-up vlastně řídí? No, velmi zvláštně. První věc, které si všimnete, je, že ve městě nebo při jízdě v zatáčkách máte občas pocit, že vůbec nevíte, kde končí auto a kde začíná silnice. Je to hlavně kvůli mohutným předním sloupkům, které trochu omezují výhled. Naopak moc dobře vnímáte, jak rychle jedete. Prozradí vám to aerodynamický hluk. Už při 90 km/h se ozývá šum proudícího vzduchu, a když se dostanete na 130 km/h, je hluk už opravdu výrazný. Zároveň do kabiny pronikají vibrace od velkých pneumatik, takže rychlejší jízda není úplně kultivovaná.
Pick-up, který baví
Na druhou stranu Tesla má skvěle vyřešený pohon, což se hlavně projevuje na spotřebě. I přes svou obrovskou hmotnost 3,3 tuny si Cybertruck vezme jen 25 až 27 kWh na 100 km, což je fakt skvělý výsledek (pro srovnání nižší než v případě velkého SUV Kia EV9). Dechberoucí je i samotný výkon. Námi testovaná verze se z nuly na stovku dostane za 4,3 sekundy, což už je na hranici toho, co má na běžných silnicích smysl. Ale přiznejme si, že to je paráda.
Pochvalu si zaslouží i podvozek. Nejen, že jde díky vzduchu zvednout do nevídané výšky, ale zároveň i když je auto těžké a má velké pneumatiky nafouklé na 3,4 baru, skvěle filtruje nerovnosti. Takže když s Cybertruckem jedete po našich rozbitých silnicích, máte pocit, jako kdybyste se vznášeli na nadýchaném obláčku.
Ne vše je ale na autě dokonalé. Co se týče zpracování, není to úplně luxusní stroj. Občas něco vrzne, třeba od zpětného zrcátka. A je cítit, že si na nějakém super luxusu Tesla nezakládala. Ale i přesto je to vůz, který má hodně co nabídnout a rozhodně se s ním na silnici nudit nebudete. A hlavně, je to magnet na oči ostatních.
Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti Cybertruck.cz.