Na jednu nádrž 1000 kilometrů. I v době hybridů platí, že nejlepší Volkswagen Passat je ten naftový
Passat patří mezi stálice v nabídce německé automobilky. Vždyť loni oslavil 50 let! Přesto to má v Evropě poměrně nahnuté, protože doba velí úplně jiný přístup k mobilitě. I tak ale bude v té nejnovější deváté generaci patřit mezi oblíbené služební vozy a na trhu s ojetinami pak za pár let také jako zajímavý kousek pro rodiny. Větší provázanost se Superbem mu prospěla, nabízí opravdu hodně místa, ale i pohodlný podvozek. A se základním naftovým motorem pod kapotou dokazuje, že diesel má pořád na silnicích své neotřesitelné místo. I to jsme zjistili v testu.
Karta se obrátila
Vzpomínáte na první novodobou Škodu Superb? Byla jen mírně předělanou kopií dobového Passatu. Teď se karta obrátila a Superb hraje prim, přičemž Passat z něj dostal nejen většinu karosářských dílů, ale samozřejmě také sdílí techniku. To pro něj znamená nárůst velikosti, auto měří na délku 4917 mm, rozvor má hodnotu 2841 mm. Němec se samozřejmě liší střihem přídě a zádě, navíc ho ovlivňuje volba jednoho z designových směrů, tedy můžete mít víc sportovnější R-Line, nebo jako my Elegance zdobený výrazným žebrováním chladiče. Doplňte to 18“ koly, která ale vypadají díky svému designu větší a máte reprezentativní „služebák“.
Interiér je také přesně dělaný pro pány s aktovkou a svetrovou vestou. Šedě čalouněná sedadla nabízí komfort na dlouhé cestování, jde totiž o „křesla“ ergoActive, která mají dobré vedení a celkem širokou škálu elektrického nastavení. Ve druhé řadě je hodně místa na nohy, celková hodnota pro vůz je podle našeho měření 160 cm, což je velmi dobrý výsledek. Na dlouhou služební cestu tak klidně vyrazíte ve čtyřech. A co teprve kufr, ten je nejen obrovský (pojme na 690 litrů nákladu), ale i prakticky řešený. Má chytrou roletku, páky na sklápění sedadel a můžete ho dovybavit třeba hliníkovým dělením. Kromě toho jsme našli pod podlahou rezervu.
Jak rozměrná je kabina nového Volkswagenu Passat a co vše nabízí v různých výbavách, na to se můžete podívat v našem katalogu. Stačí kliknout na následující odkaz a dostanete se na ceníkový list právě Volkswagen Passat Variant.
Decentní a moderní
Celkově spíš usedlý přístup ke kombi střední třídy nečekaně rozbíjí svítící dekor palubní desky před spolujezdcem. Zda je to vkusné, necháme na laskavém posouzení čtenáře podle fotografií v galerii pod tímto textem. Nicméně i zbytek palubky se nese v moderním hávu. Designéři odstranili drtivou většinu tlačítek, nechali jen fyzické voliče na ramenech volantu (a jsou mnohem lepší než dotykové u modelů ID). Páka automatu se posunula ze středu pod volant, takže uvolnila prostor na držáky nápojů nebo bezdrátovou nabíječku.
Samozřejmostí je displej nahrazující klasické budíky, kde si můžete vybrat z několika možností zobrazení. Vyloženě nepřehlédnutelnou dominantu palubky pak tvoří obrovský displej zábavního systému, který má až dekadentní úhlopříčku 15“. Opravdu na první pohled působí možná až příliš velký, nicméně se přes něj ovládá vše. A je nutné podotknout, že díky rychlé odezvě a jemnosti grafiky je radost s ním pracovat, jakkoliv považujeme nastavitelné fyzické voliče u Superbu za lepší možnost.
Ruku v ruce s tím jde nejen snadné zrcadlení mobilu, ale i šikovná hlasová asistentka Ida, která vás dokáže navigovat kam budete potřebovat nebo zvýšit teplotu vyhřívání pod ctěným pozadím. Kvitujeme i rychlý přístup do vypínání elektronických asistentů, asi každý řidič velmi rychle přijde na to, že „inteligentní asistent rychlosti“ až zas tak chytrý není a je třeba se ho zbavit. To ale nemění nic na tom, že bohatá výbava elektronikou je vítaná. Na dlouhých dálničních posunech je vedení v pruzích spolu s adaptivním tempomatem potřebným pomocníkem.
Ráno v Praze, večer v Paříži
Benzin, hybrid, plug-in hybrid i diesel. Passat má v nabídce všechny čtyři pohony, vždy spojené s automatem a v případě dvoulitrového benzinu i výkonnější nafty také s pohonem všech kol 4Motion. Otázkou zůstává, jak moc je to v českých podmínkách potřeba, a tak jsme ocenili, že velký kombík dorazil k testu se základním 2.0 TDI o výkonu 110 kW spojeným vždy s pohonem předních kol. Motor je solidně utlumený, jen pod plným plynem slyšíte typické „chrr“ čtyřválce. Spojení se sedmistupňovou dvouspojkou funguje hladce a škubání se nedostavuje ani v popojíždění po městě.
Je pravda, že na tak velký vůz je 110 kW už spíš málo a někdy bychom přece jen ocenili víc výkonu třeba pro předjíždění, ale na běžné cestování je to stále dostačující. Navíc má jednotka obrovskou přednost v podobě spotřeby. My jsme auto nešetřili, hodně jezdili po městě a pak ho podrobili několika delším dálničním letům. Výsledek 5,7 litru nafty na 100 km byl proto vynikající (viz foto v galerii). Při klidném cestování se dá spadnout i pod 5,5. A vzhledem k 66litrové nádrži je dojezd přes 1000 km na jedno natankování vždy samozřejmostí.
Když jsme před časem testovali sesterský Superb, oceňovali jsme nastavitelný podvozek DCC. Jenže Passat ukázal, že i se standardními pružinami lze nabídnout dostatek komfortu. Svezení není houpavé, ale komfortní tak akorát. Výborně tlumí nerovnosti, ať už příčné nebo podélné. Přidejme k tomu solidní odhlučnění kabiny či typicky nastavené řízení volkswagenů a výsledkem je opravdu auto, které je ideálem na dlouhé cesty. Prostě sednout ráno v Praze a večer být v Paříži.
Ale co ta cena?
Passat se základní naftou je povedený vůz, nicméně máme trochu obavy z cenové politiky Volkswagenu, která je jiná než u Škody. Passat je v Česku levnější než Superb díky zajímavé akční výbavě Limited, která startuje na 899 900 korunách s motorem 1.5 eTSI. Na druhou stranu, pokud chcete testovaný 2.0 TDI, potřebujete v první výbavě Business alespoň 1 175 900 korun, zatímco Superb začíná jen 35 tisíc korun nad milionem. Testovaný kousek Elegance začínal na 1 222 900 korunách. Bude tedy záležet hlavně na přístupu vaší firmy a asi na počtu vozů, které objedná do flotily. Kdo se pohybuje v oblasti služebních aut, moc dobře ví, že ceníková cena není ta konečná.
I tak si ale oba vozy srovnejme. Co nabízí základní Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI Elegnace proti Škodě Superb Combi 2.0 TDI Laurin & Klement, která je za prakticky totožnou cenu? To zjistíte v našem porovnávači zde. Pokud se chcete o Passatu a jeho verzích dozvědět víc, podívejte se na následující reportáž, kde ho Hrubis rozebral do posledního šroubku: