Profil ojetiny a mé zkušenosti
Opel si žil dlouhá léta vlastním životem. Pod křídly koncernu General Motors si dělal, co chtěl. Po dvaceti ne zrovna vydařených letech došlo k převzetí koncernem PSA (nyní Stellantis) a příchodu unifikovaných modelů. Ještě než došlo na francouzský diktát,
stačila německá automobilka postavit jeden ze svých vůbec nejlepších
modelů – Insignii druhé generace. Ta nemá s předchůdcem skoro nic
společného.
Insignia B stojí na zmodernizované platformě Epsilon II. a do prodeje se dostala v karosářských verzích liftback (Grand Sport) a jako kombi (Sports Tourer). Kromě toho Opel z kombi vytvořil outdoorovou
variantu (Country Tourer) se zvýšeným podvozkem,
oplastovanými blatníky, prahy, nárazníky a zakrytováním spodku. Samozřejmě nechybělo, jak je u Opelu zvykem, rychlé provedení. Tentokráte nedošlo na OPC, ale jen GSi.
Insigniu jsem jako novou testoval dvakrát, přičemž mě nejvíc oslovilo provedení Country Tourer s dvoulitrovým dieselem, automatem a pohonem všech kol, které dokonce vyhrálo přímé redakční srovnání s Passatem Alltrack. Naopak velkým zklamáním byla zápůjčka provedení GSi v karosářské verzi liftback. Přestože novinářský vyšperkovaný vůz stal na příplatkových dvacetipalcových kolem, mé srdce si nezískal. O nejvýkonnější verze tvořené benzínovým čtyřválcem e spojení s automatem a pohonem všech kol jsem čekal jednoduše víc. Jízda s touto verzí byla taková nijaká. Ani sportovní, ani komfortní.
O to víc mě lákalo vyzkoušení ojeté Insignie v normálnějším provedení. Zvolil jsem vůz vyrobený v roce 2020 s nájezdem 80 tisíc kilometrů poháněný dvoulitrem ve spojení s osmistupňovým automatem Aisin, který mám rád. V době testu si autobazar za vůz žádal 475 tisíc Kč (při koupi v hotovosti).