Reklama
Testy

Dieselový Peugeot Rifter je opět zakázané ovoce. V rámci testu jsme dostali ochutnat a bylo to super

Ještě než jsme stihli test dopsat, Peugeot zase osobní dieselový Rifter stáhl z nabídky
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Letos na jaře se Peugeot Rifter vrátil do nabídky coby osobní automobil kategorie M1 vybavený spalovacím motorem. Stalo se tak v rámci příchodu modernizovaného provedení na tuzemský trh. Omlazené spalovací MPV od Peugeotu doprovodili také sourozenci v podobě Opelu Combo nebo Citroënu Berlingo. Ideální příležitost vyzkoušet, cože nám to ještě nedávno bylo zakázáno. 

Na český test jsme si vzali naftový Peugeot Rifter v prodlouženém provedení Long a v kombinaci s výbavou GT. V omezené nabídce modelů homologovaných jako M1 byl diesel kromě elektromobilu vlastně jediná alternativa. Ostatní motory byly (a stále jsou) dostupné s homologací užitkových vozů N1.

Týden s dieselovým osobním Rifterem nám připomněl, jak super tohle auto je. Jenže situace kolem něj je komplikovaná i nadále. Takže pokud tento vůz chcete, rozhodně neotálejte. Návrat osobního Peugeotu Rifter se spalovacím motorem totiž moc dlouhého trvání neměl. 

Nový design mu sluší

V rámci modernizace získal Peugeot Rifter novou tvář. Díky přepracovanému designu auto řádně prokouklo a v kombinaci s efektním modrým lakem karoserie je to regulérně pěkné MPV. Standardem pro výbav GT jsou nejen sedmnáctipalcová litá kola, ale také ryze praktické detaily. Jako jsou například posuvné dveře na obou stranách nebo samostatně výklopné okno na pátých dveřích. 

Do interiéru modernizace přinesla především upravenou palubní desku. Standardem je desetipalcový digitální přístrojový štít a dorazil také nový HD dotykový displej infotainmentu. Ten má deset palců a nabízí věci typu 3D navigace, bezdrátového připojení telefonů přes Apple CarPlay/Android Auto nebo dokonce zde můžete hrát nějaké ty hry. To zkusíte zcela určitě jen jednou, protože hry to jsou velmi jednoduché a natahovat se na středový displej je dost nepraktické. Jinak je ale nový infotainment rychlý a má pěknou grafiku. U výbavy GT se za něj připlácí v rámci paketu Connect 25 tisíc. 

Prostorný, praktický a variabilní

Na hlavním lákadle v podobě prostorného, praktického a variabilního interiéru se samozřejmě v rámci modernizace nic nezměnilo. Osobní Rifter homologovaný jako M1 má standardně vždy ve druhé řadě tři samostatná sedadla. Všechna nabízejí Isofix. Všude kolem je spousta přihrádek, a to včetně poličky pod stropem nebo obří úložné schránky mezi předními sedadly. 

Z pohledu variability je ale škoda, že sedadla druhé řady nejsou posuvná a ani nejdou z auta vyjmout. Na druhou stranu, když je sklopíte, vznikne zcela rovná plocha dlouhá u testované verze Long víc než 2,2 m. Objem zavazadelníku až po střechu pak je 3,5 metru krychlového. Pokud sklopíte i opěradlo spolujezdce, odvezete náklad dlouhý až tři metry. Základní objem pětimístného provedení Long je 1050 litrů. I s tím se už dá velmi dobře žít. Za příplatek lze dokoupit třetí řadu sedadel. 

Bohužel absence podélného posuvu zadních sedadel znamená, že sice máte obří zavazadelník, ale v podélném směru je pro nohy ve druhé řadě méně místa, než byste asi čekali. Nicméně tohle není nic nového. Je to vlastnost všech těchto dodávek od koncernu Stellantis. Jinak je interiér solidně zpracovaný a na pohled působí dobře.  

Srovnání: Peugeot Rifter vs. Volkswagen Caddy

Testovaný Peugeot Rifter v dnešní době nemá kromě svých sourozenců mnoho přímých konkurentů. Ale pár se jich přece jen najde. Třeba takový Volkswagen Caddy. Kdo je z této dvojice prostornější, kdo má nižší spotřebu a kdo vychází cenově výhodněji? Klikněte na tento odkaz, který vás přesměruje do našeho porovnávače. Tam najdete všechny odpovědi. 

Diesel se vrátil jen na chvíli

Vznětový motor se do nabídky osobního provedení M1 vrátil s manuálem a výbavou Allure (BlueHDi 100) a také s vrcholnou výbavou GT v silnější variantě BlueHDi 130 opatřené automatem. Náš exemplář byl tím druhým případem. Ekologové si mohou říkat, co chtějí, tohle je prostě motorizace, která u velkého rodinného MPV dává největší smysl.

Majitelé takových aut chtějí vozit děti všude možně a chtějí jezdit se svými berlingy nebo riftery na delší rodinné výlety. Diesel vykazuje spotřebu kolem šesti litrů a dojezd kolem 900 km. S elektrickou verzí se to absolutně nedá srovnat. Vznětový čtyřválec je navíc kultivovaný, s automatem si dobře rozumí a na dálnici dokáže být příjemně svižný. Jen se člověk musí smířit s trochu větším aerodynamickým hlukem. To je daň za vyšší stavbu karoserie.

Jinak je osobní Peugeot Rifter komfortní a jezdí jako klasický osobní automobil. Možná ne tak suverénně jako konkurence postavená na platformě MQB, tedy aktuální Caddy nebo Tourneo Connect, ale pořád je to velmi solidní standard. Zákazníci se mohou spolehnout také na řadu asistenčních systémů. Včetně otravného asistenta pro sledování maximální povolené rychlosti. 

Systém označovaný jako ISA (Intelligent Speed Assistance) jde naštěstí snadno vypnout. Peugeot i po faceliftu ponechal na palubce pár základních tlačítek a jedno z nich je zkratkou pro přístup do menu nastavení vozu. Hned na základní obrazovce je pak políčko pro deaktivaci systému ISA. Tedy tuto věc vypnete na dvě kliknutí. 

Závěr: Osobní Rifter už zase neobjednáte

Peugeot Rifter je po faceliftu určitě hezčí. Určitě také působí moderněji. Jeho podstata se ale nezměnila. Není to potřeba, protože obecně tato kategorie automobilů stárne poněkud pomaleji. Zákazníci nekladou tak velký důraz na nejmodernější technologie, ale chtějí hodně prostoru, dobrou variabilitu a nechtějí utrácet zase až tolik peněz. Tohle všechno modernizovaní Peugeot Rifter s motorem BlueHDi 130 plní měrou vrchovatou. Za nás to je prostě výborné rodinné auto. Jenže je tu háček. 

Test jsme původně chtěli psát v duchu velkého návratu a ve stylu „díky za ty dary“. Jenže situace kolem Peugeotu Rifter kategorie M1 se zase změnila. V době, kdy jsme tento článek připravovali, už opět nebylo možné tohle auto objednat do výroby. Stejná situace se týkala i Opelu Combo. Tuzemští importéři ještě měli skladové vozy, ale jak to bude dál, to nám nebyli schopní říci, protože to nevěděli. 

Pokud chcete mít jistotu, s nákupem neotálejte. Nebo se budete muset smířit s homologací coby užitkový vůz, případně s nákupem elektromobilu. Případně bude nutné sáhnout po alternativě v podobě Citroënu Berlingo nebo Toyoty Proace City Verso.

Těchto aut se žádné omezování prodeje netýká, což nám potvrdila i tisková mluvčí Toyoty Jitka Jechová. „Ano, Proace City se prodává dále ve všech výbavách a verzích,“ sdělila na náš dotaz. Je to svým způsobem škoda, protože Peugeot Rifter je ze všech těchto příbuzných dodávek asi nejhezčí. Alespoň že nějaké ty alternativy pořád existují. 

Kompletní technické údaje a ceny Peugeotu Rifter najdete jako vždy v našem katalogu.

Prokletí jménem ISA

Testy Peugeotu Rifter a následný test Peugeotu Expert nám důrazně připomněly, že nápad na zavedení povinného systému ISA (Intelligent Speed Assistance) je největší blbost za poslední dobu z dílny EU. Úředníci zjevně ve jménu všeobecného dobra sice donutili výrobce tuto věc začít používat, ale nikoho už nezajímá chybovost systému. V případě těchto peugeotů byl systém schopný na dálnici během 15 km dlouhého úseku vykázat klidně tři nesmysly. Nejprve někde zahlédl maximální rychlost 20 km/h, pak požadoval 80 km/h a nakonec tomu nasadil korunu třicítkou.

V praxi je to celé absolutně k ničemu. Na jednu stranu tento systém mnohdy zbytečně otravuje, protože ukazuje nesmyslné rychlostní limity, na stranu druhou se na něj vůbec nedá spolehnout ve chvílích, kdy si nejste jisti, zda už jste opustili vesnici, nebo zda v ní pořád jste. Případ peugeotů uvádíme pouze jako názornou ukázku. Tyhle chyby se zcela běžně dějí napříč všemi značkami včetně těch prémiových. 

Reklama

Diskuze

K007 - 03.09.2024 09:50:50
danove zvyhodnenej dyzl nikoho, krome par blouznivcu v cele s lukasem dittrichem, nezajima

Tereza vyzkoušela Peugeot 208 s mild-hybridní technikou. Novinka zvládne i jízdu čistě na elektřinu

Zvenčí sice vypadá jako elektromobil. Ale díky spalovacímu motoru nemusíte řešit dojezd na elektřinu
30.04.2024 10:11
|
0
Reklama

Nový Peugeot 208 je už v Česku, tak jsme se s ním projeli. S hybridem i verzí do zásuvky

Facelift s sebou přinesl klasickou proměnu. Mírně se zlepšily i schopnosti elektromobilu
05.04.2024 16:25
|
0
Reklama

Ojetý Peugeot 508 SW jezdí lépe než Superb, je levnější a má pouze jednu chybu

Rodinné kombi nemusí být jen Passat, Mondeo nebo Mazda 6. Skvělou volbou je i zapomenutý Francouz
04.04.2024 11:58
|
4

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Prohlédli jsme si nový VW Transporter a Caravelle. Nabízí více místa, několik dieselů i čtyřkolku

Nový Transporter vychází z Fordu, ale na pohled vypadá hodně jako Multivan
15.09.2024 19:00
|
1

Tato dodávka ukazuje Bruselu prostředníček. Řidiče přímo navádí, jak vypnout otravné pípání

Řidič má rovnou na přístrojovém štítu napsáno, jak zvuk dnes povinného asistenta vypnout
12.09.2024 08:40
|
3
Reklama

V Polsku jsme projeli nový Renault Master. Kombinuje dovednosti osobních aut s gigantickým prostorem

Nový Master je překvapivě kultivovaný a pohodlný. Nabídka verzí je tradičně velice bohatá
06.09.2024 12:21
|
1

Byznysu se meze nekladou. Užitkové Renaulty mohou mít tisíce podob, prohlédněte si je

Furgon, valník, jeřáb, chladicí vůz, ale také přestavba pro vozíčkáře nebo silničáře. Vše je možné
04.09.2024 13:32
|
0
Reklama
Autosalon TV