Renault Symbioz vyniká objemným kufrem i nízkou spotřebou. Chalupářský sen vyjde na 730 tisíc
Nejnovější přírůstek francouzské rodiny Renault se odvážně vrhá do segmentu C, kde má v úmyslu pořádně zamíchat kartami. Nový Symbioz hodlá zaujmout svou všestranností, atraktivním vzhledem a neobvykle objemným zavazadlovým prostorem. Zatím se ovšem prodává pouze s jediným hybridním motorem. Ten nás během prvních jízd ve španělské Valencii zaujal velmi kultivovaným chodem a hlavně úsporností.
Kufr jako kombík
Renault Symbioz má za cíl vyplnit mezeru mezi oblíbeným Capturem a větším Australem. Ač to tak úplně nevypadá, má svými proporcemi blíž právě k menšímu crossoveru. Oproti němu je sice delší o zhruba 17 centimetrů, na šířku a výšku jsou na tom nicméně stejně a platí to i o rozvoru. Není proto překvapením, že v kabině nabízí téměř shodnou prostornost. Například šířku vpředu i vzadu jsme naměřili totožnou a oba vozy poskytují stejně místa pro nohy, konkrétně 147 centimetrů. Rozdílem je tak akorát výška pro cestující v zadní řadě, která je o tři centimetry vyšší u francouzské novinky. Střecha se totiž díky prodloužené délce nesvažuje v této oblasti natolik výrazně.
Zatímco Captur se s těmito hodnotami jakžtakž držel ve srovnání s konkurencí v průměru, pro novinku naopak nevyznívají s ohledem na segment C vůbec dobře a řadí se takřka ve všech disciplínách do jasného podprůměru. Silným protiargumentem je ovšem zavazadlový prostor, který v základní poloze činí už tak slibných 492 litrů. Standardně se ještě k tomu dodává s posuvnou zadní lavicí s rozsahem až šestnáct centimetrů. To umožňuje zvětšit objem kufru až na úctyhodných 624 litrů, čímž se dostává na úroveň rodinných kombíků. Pro představu, Škoda Octavia Combi má v takovém případě jen o 16 litrů víc.
Nese to samozřejmě s sebou i své nevýhody. Tímto manévrem se podstatně sníží podélná prostornost vozu a je prakticky nemožné, aby si dva dospělí sedli za sebe. Ani nám se to nepovedlo, a to jsme pod republikovým průměrem, co se vzrůstu týče. Navíc se v nejzazší poloze prostřední sedadlo dotýká zadní části středového panelu tak, že znesnadňuje přístup k madlu pro ovládání posuvu. Vše nicméně zastiňuje fakt, že nový Symbioz nabízí širokou variabilitu s ohledem na potřebu řidiče v daný moment. Může si přizpůsobovat velikost kufru i prostornost kabiny podle toho, jestli veze například děti nebo dospělé, případně jen potřebuje převézt objemnější náklad.
Příjemný interiér
Renault Symbioz navazuje na nový designový jazyk značky, pro nějž jsou typické ostře řezané rysy, výrazné hrany, pronikavý pohled nebo také implementace kosočtvercových tvarů do přední masky. Tyto znaky jsme mohli vidět u elektrického Scenicu nebo nedávno modernizovaného Capturu. S ním si mimochodem novinku můžete snadno splést, ovšem jen při pohledu zepředu. Z boku už jsou patrné zásadní rozdíly, a to nejen delší siluetou, ale hlavně odlišnými prolisy, tvarem D-sloupku i pátých dveří.
Na nich jsou zjevné zcela jiné světlomety. Oproti kratšímu sourozenci mají trojúhelníkový tvar a společně s výraznými liniemi dodávají vozu na dospělosti a také velikosti. Rozdíl je i v umístění parkovací kamery. Novinka ji má nad registrační značkou, místo toho, aby byla ukrytá v logu automobilky.
Zatímco na exteriér přenesl Symbioz trochu té své osobitosti, interiér se zcela veze na vlně modernizovaného Capturu. Palubní deska v sobě kombinuje různé materiály od tvrdých i měkkých plastů až po prošívanou syntetickou kůži. Nijak to nepřehání s tvarováním a dohromady to celé působí střídmě a zároveň velmi elegantně. Dominantou je vertikálně postavený multimediální displej s navigačním systémem a službami Google, umožňující přístup k více než padesáti různým aplikacím, nechybí ani hlasové ovládání. Potěšila nás jeho rychlá reakce na dotek i přehlednost, obzvláště při zobrazení map. Pod ním pak najdete panel s tlačítky pro nastavení klimatizace.
A ovládacích knoflíků tu najdete na dnešní dobu nezvykle dost. Není to ale vůbec na škodu. Stejně jako my jistě oceníte tlačítko po levé ruce za volantem se symbolem auta v kruhu. Dvojím stisknutím s ním přepnete systém do osobního nastavení, čímž se velmi rychle můžete zbavit povinných bezpečnostních asistentů. Na rozdíl od novějších renaultů si stejně jako jeho menší sourozenec ponechává řadící páku na středové konzoli, místo toho, aby měl tři páčky za pravou stranou volantu. Hezky padne do ruky a rozhodně nám byla příjemnější než některá minimalistická řešení u konkurentů.
Potěší jízdními vlastnostmi
I přesto, že v segmentu C nový Renault Symbioz nijak nevyčnívá vnitřní prostorností, za volantem jsme se rozhodně necítili stísněně, naopak na nás interiér působil vzdušně. A velkou zásluhu samozřejmě na tom měla prosklená střecha solarbay s elektronicky ovládanou průhledností. Sklo po stisknutí tlačítka zmléční v požadovaných částech a slunce promění v pouhé červené kolečko. Není proto potřeba žádná roletka ani dodatečný mechanismus, kvůli kterému by se snížil strop. Za tento prémiový prvek se ovšem připlácí 37 tisíc korun.
Pochvalu si zaslouží rovněž pohodlná sedadla, jež byla v našem případě čalouněná v kombinaci látky a kůže s modrým prošíváním. Nabízí dostatečnou oporu stehnům a zároveň jejich výrazné tvarovaní udrží tělo na místě i v prudších zatáčkách. Standardně jsou ta přední manuálně nastavitelná do šesti směrů, elektrické ovládání včetně vyhřívání je pak výsadou nejvyššího stupně Iconic.
Tomu na druhou stranu kontrastuje poměrně tužší řízení. Během jízdy po malebném okolí Valencie nám jeho charakteristika vyhovovala, jelikož budila pocit jistoty a přesnosti. Ve středové poloze navíc nebyla citelná vůle ve volantu, a dokonce se nám dostávalo dostatek informací o dění pod koly. Až bychom se nezdráhali o něm tvrdit, že je lehce sportovní a zábavné.
Podobné pocity jsme měli i z podvozku, který svým nastavením hodně připomíná menší Captur. A ono se není ani čemu divit, oba totiž vyjíždí na stejné platformě. Ve výsledku nový Symbioz představuje kompromis mezi komfortem a sportovní tuhostí, kdy je v zatáčkách stabilní, aniž by se výrazně nakláněl, zároveň dokáže efektivně žehlit menší i střední nerovnosti. Problémy mu nečinily ani příčné prahy. Podotýkáme, že jsme měli nasazeny nízkoprofilové pneumatiky o rozměrech 225/45 R19. Překvapit ho ovšem může nerovný povrch v zákrutách, kde má tendenci trochu odskočit.
Omezený výběr
Momentálně se Renault Symbioz nabízí pouze s hybridní pohonnou jednotkou a až v příštím roce by se měla nabídka rozrůst o dva mild-hybridní motory. K dispozici jsou tři výbavy, kdy základem je verze Techno se solidní úrovní standardu. Obsahuje například automatickou klimatizaci, řadu bezpečnostních asistentů, adaptivní tempomat, full LED světlomety či kola z lehké slitiny. Pořizovací cena je ale poměrně vysoká, začíná na 729 tisíc korun. Při pohledu do našeho žebříčku nejdostupnějších hybridů v této kategorii nicméně zjistíte, že v porovnání s konkurencí patří ještě k těm levnějším. Stačí se podívat zde.
Nám se do ruky dostala elektrifikovaná šestnáctistovka ve vyšší specifikaci Esprit Alpine. Pro ní je specifickým znakem vedle modrého prošívání ještě černá barva u devatenáctipalcových kol a loga. Zároveň je zdobena šedou lištou na přídi, kterou ostatní stupně mají v barvě karosérie. Oproti nižší variantě Techno má navíc vyhřívaný volant.
Motor s označením E-Tech full hybrid se vyznačuje velmi nízkou spotřebou, a jak jsme se mohli sami přesvědčit, i dostatečnou dynamikou a kultivovaným chodem. Kombinace zážehové šestnáctistovky a elektromotoru má za výsledek maximální výkon 143 koní a točivý moment 250 Nm. Právě díky elektrickému dopingu je Symbioz po městě poměrně hbitý a libuje si v suchých startech. Navíc dokáže většinu času jezdit bez toho, aniž by usrkl benzin z nádrže. Ani po zapojení benzinové pohonné jednotky se jeho žíznivost rapidně nezvýší. Podle technických dat si v průměru řekne o příznivých 4,6 litru, nám se podařilo bez větší námahy dostat na hodnotu o tři deci lepší. Pravdou je, že většinu času jsme jeli po rovinaté krajině východního pobřeží Španělska.
Hybridní ústrojí se vždy pojí s multimódovou automatickou převodovkou, která má čtyři stupně vymezené pro spalovací motor a dva pro elektrický pohon. S klidnou nohou a plynulou jízdou si její činnosti prakticky nevšimnete, problém nastává ve chvíli, kdy na to šlápnete. Z celkem čtrnácti možných variant poměrně dlouze přemýšlí o té nejvhodnější a někdy se setkáte i s citelným škubnutím během přeřazení, případně delším vytáčením čtyřválce.
V hlavní roli všestrannost
Nový Renault Symbioz má řadu předností, kterými dokáže upoutat širší spektrum zákazníků a zároveň potrápit konkurenci. V jeho neprospěch nyní hovoří omezená nabídka motorů a na pohled vyšší pořizovací cena, ačkoli hlavní rivalové si za stejnou pohonnou jednotku účtují mnohdy vyšší částky. Naopak novinka nabízí velmi bohatou standardní výbavu, zajímavé moderní technologie a v neposlední řadě také povedený design.
Svou praktičností a variabilitou bude vyhovovat jak rodinám s dětmi, tak i párům různých věkových skupin. Náklonnost si rozhodně získá velmi dobrými jízdními vlastnostmi a nízkou spotřebou hybridní jednotky. A to i přes ne zrovna plynulý chod automatické převodovky během svižné jízdy.
Kompletní ceník nového Renaultu Symbioz naleznete zde. Podívejte se do našeho porovnávače, kde se Francouz utká s podobně stavěnými konkurenty. Stačí kliknout zde.