Reklama
Nová auta

Nová generace Renaultu Master míří na český trh. Stále počítá s naftou, ve hře je i pohon na vodík

Jednička mezi užitkovými vozy se dočkala výrazného omlazení. Ceny ovšem zatím tají
Zdroj: Tiskový servis Renault

Automobilka Renault se poslední roky držela na prvním místě v kategorii užitkových vozů a letos tomu není jinak. Největším tahounem je právě model Master, kterého se prodalo za necelý půl rok přes osm set kusů. Nyní se po dlouhých čtrnácti letech dočkal čtvrté generace. Ta je větší i výraznější a díky nové platformě je zároveň připravena na tři různé druhy pohonu. Co dalšího na sebe monstrózní dodávka během české prezentace prozradila?

Robustnější design i větší rozměry

Nový Renault Master dostal oproti předchůdci odvážnější design, kde ústřední roli hraje masivní přední maska chladiče s vertikálními pruhy. Designéři podle automobilky čerpali inspiraci z amerických trucků, nicméně se jim povedlo ve světlometech odrazit více než čtyřicetiletou historii vozu. Zkombinovali obdélníkový tvar první generace s moderním denním svícením do písmene „cé“, které se objevovalo už v té minulé. Navíc si můžete povšimnout nového loga značky.

Pohled z boku nijak zvlášť pozornost neupoutá, jak je u těchto vozidel zvykem. Ovšem silueta vozu nabrala o něco dynamičtější vzhled díky předsazené spodní části čelního skla. Zároveň se tím zlepšila aerodynamika a celková spotřeba. Na zádi je pak poznávacím znakem prolis ve tvaru S a ani tady nechybí nové logo.

Nový Master není robustnější jen na pohled. Ve srovnání s minulou verzí je delší o 11 centimetrů ve variantě L2 a o 9 centimetrů u provedení L3. A pár milimetrů nabral i v šířce a výšce. Na nabízející se otázku ohledně zhoršení manévrovatelnosti ve městě má Renault uspokojivou odpověď. Rozvor se naopak zkrátil až o dvanáct centimetrů, čímž se zmenšil i poloměr otáčení o 1,5 metru.

Praktičtější a modernější

Francouzský obr přizpůsobil interiér současným trendům a od základu nabízí desetipalcový dotykový displej na středovém panelu, kde je možné mít za příplatek služby Google built-in s více než 50 aplikacemi. Zahrnují například mapy, hlasovou interakci nebo i poslech hudby skrze streamovací služby.

Automobilka u vozu ještě prezentuje digitální přístrojový štít, představená verze měla ovšem klasické analogové budíky. Obě varianty si můžete prohlédnout v galerii. Za povšimnutí stojí i nová koncepce palubní desky, která je podle vzoru amerických tahačů příhodněji nakloněna směrem k řidiči, aby měl vše po ruce. Praktické je i množství úložných prostor, dohromady totiž čítá 135 litrů objemu.

Nový Renault Master se bude prodávat ve dvou specifikacích Advance a Extra, nicméně ani v jedné z nich už nebude k dostání krátké provedení L1, které nabízela minulá generace. Její roli má převzít prodloužená verze Traficu.

Nafta, elektřina a vodík

Zatím se u Mastera počítá se dvěma motory, ačkoli nová platforma umožňuje implementovat i vodíkový pohon. Základem je naftový motor o rozličných výkonech, konkrétně 105, 130, 150 a 170 koní. U posledních dvou nejsilnějších variant bude možné volit mezi manuální či novou devítistupňovou automatickou převodovkou, ovšem pouze ve vyšší výbavě Extra.

K mání bude i elektromotor o výkonech 130 a 140 koní, kdy ten slabší z nich se bude pojit s baterií o kapacitě 40 kWh složenou z 8 modulů, kdežto silnější jednotka bude mít k dispozici akumulátor tvořený 12 moduly o celkové kapacitě 87 kWh. Díky tomu ujede podle WLTP až 460 kilometrů. Zároveň umožňuje nabíjet výkonem až 130 kW.

Na trhu se jednotlivé motorizace a typy Renaultu Master budou objevovat postupně v celkem třech fázích. Ta první je naplánovaná na toto léto a novinka se u nás objeví jako furgon a podvozek ve verzích L2 a L3 společně s naftovým i elektrickým motorem a pohonem předních kol. Druhá etapa přijde na podzim a k dispozici bude francouzská dodávka s vyšší střechou, případně s možností tovární přestavby, a k mání bude automatická převodovka pro turbodiesel. Přibližně za rok se následně představí v provedení L4 s pohonem zadní nápravy.
Reklama

Diskuze

Marek - 26.06.2024 11:33:43
Master je hodně poruchová dodávka.Hlavně filtr pevných částic neustále zlobí....Ducato je mnohem lepší volba.Sice kouří při akceleraci jako lokomotiva ale jede bez potíží.

Dospělejší, ale stále šmrncovní. Poprvé za volantem modernizovaného Renaultu Captur

Deset let na trhu, dva miliony kusů. A i nové dílo francouzských designérů se mimořádně vyvedlo
17.06.2024 07:56
|
2
Reklama

Do Česka se vrací levný sedan od Renaultu. Má jediný motor, ale vejde se pod půl milionu

Renault Megane GrandCoupé je k dostání ve dvou výbavových stupních Evolution a Techno
11.06.2024 16:40
|
3

Oblíbené rodinné dodávky si jdou zpět pro ukradenou slávu. Nabízí hodně místa za lidové ceny

Citroën Berlingo, Peugeot Rifter a Opel Combo se po dlouhé pauze vrací ke spalovacím motorům
10.05.2024 12:22
|
1

Dacia Spring po modernizaci výrazně dospěla. Hlavní předností zůstává nízká cena

V okolí Bordeaux jsme se svezli v nejlevnějším elektromobilu na trhu. Přiváží řadu praktických prvků
12.07.2024 08:25
|
4

Seat zlevnil až o 80 tisíc korun a přidal výbavu navíc. Z nabídky ovšem odstranil několik motorů

Španělský výrobce nedávno upravoval ceníky svých modelů. Změny si připsal nejprodávanější z nich
09.07.2024 10:07
|
1
Reklama

Renault Captur se vydal za rámec běžné modernizace. Osobitým vzhledem to nekončí

Malé SUV si zachovalo širokou nabídku motorů i svou praktičnost. Cenou se ale blíží k půl milionu
01.07.2024 08:08
|
2

Elektrický Volkswagen se cenou přiblížil čínskému rivalovi. Nabídne i delší dojezd

Německá automobilka představila novou verzi modelu ID.3. Startuje za méně než 800 tisíc korun
24.06.2024 07:56
|
2
Reklama
Autosalon TV