Reklama
Nová auta

Dospělejší, ale stále šmrncovní. Poprvé za volantem modernizovaného Renaultu Captur

Deset let na trhu, dva miliony kusů. A i nové dílo francouzských designérů se mimořádně vyvedlo
Zdroj: Tiskový servis Renault

Renault dává světu na odiv, že je odhodlaný pracovat na odlišení svých modelů od ostatních značek a vydává mimořádné úsilí v rámci přepracování jejich vzhledu. A Captur je toho důkazem. Měli jsme jedinečnou možnost ho „protáhnout“ v okolí španělského Madridu a musíme uznat, že konkurence v segmentu B se má čeho obávat.

Nazlobenější výraz

„Captur nebereme jak zmodernizovaný automobil, ale jako něco úplně nového,“ sdělil na úvodní prezentaci o přepracovaném vizuálu Łukasz Głowala, brand manažer Renaultu pro východní trh. O pravdivosti jeho slov jsme se záhy přesvědčili při přebírání testovacích aut. Captur dostal konečně do vínku trochu nasupenější výraz, a to z důvodu přepracování kapoty, která nabyla muskulaturnějších tvarů, přední masky a světel. Maska výrazně zhranatěla a protáhla se až ke světlometům. A v podstatě se dá říct, že se jedná o umělecké dílo, protože při pohledu blíže si nelze nevšimnout onoho zlomu v prostřední části, který je obklopen jakýmisi šipkami rozbíhajícími se až do boků ke světlům.

A jak byste asi čekali, v prostředku nesmí chybět modernizované logo Renaultu. Samotná maska už v tomto případě nefunguje jako přívod vzduchu k motoru, ale pouze jako umělecký prvek. Chlazení je umístěno v úzké liště nad nárazníkem a v samotném nárazníku. Podle vyjádření tiskové mluvčí Renaultu, Jitky Skaličkové, má tento pozměněný vizuál kombinující hru světel a různorodých materiálů reprezentovat cestu francouzské značky směrem k elegantnosti a unikátní identitě.

Pokud se podíváte na Captur z větší dálky, nabudete pocitu, že se z něj stal trochu větší atlet a získal na dynamičnosti i díky proměněným postranním prolisům. A cesta tímhle směrem jenom značí, že se Renault snaží cílit na mladší klientelu, která si potrpí hlavně na ony exteriérové části, které musí zaujmout a na silnici být velmi výrazné.

Nový Renault Captur si můžete pořádně prohlédnout v následující fotogalerii:

Logo tu najdete všude

Odraz samotného loga Francouzi integrovali také do nových světel denního svícení, jejichž tvar má připomínat polovinu kosočtverce. Měnila se i samotná přední světla, která si nově ve všech specifikacích zasloužila ledkové segmenty. Z vlastní zkušenosti musíme uznat, že inženýři zapracovali na zlepšení svítivosti a pokrytí celé plochy silnice a Captur tak zase pokročil o pár kroků výše v technologické vyspělosti. Zadní světlomety si ponechaly svůj agresivní tvar zasahující do středu pátých dveří, nicméně jim bylo naděleno průhledné plastové krytí a tím pádem lépe vynikají jejich vnitřní světelné segmenty. Opět věc, která je určena hlavně pro potěchu oka. Stejně jako přepracovaný difuzor.

A fakt, že značka staví svůj úspěch na silném vizuálním jazyku potvrzuje možnost, vybrat si ze 14 různých možných dvoubarevných kombinací. My jsme usedli za volant Capturu kombinujícího bílou a Champagne barvu umístěnou na zrcátkách a střeše a jednalo se o velmi povedenou kombinaci.

Pocit jako v obýváku

Při prvním usednutí za volant nás potěšilo, že posed naštěstí zůstal stejně hezky vysoko, což je pro řidiče menšího vzrůstu velmi docenitelným řešením. Obměnou prošel displej přístrojového štítu, který může být až 10,25 palce velký – záleží na konfiguraci. Chválíme jeho rychlost a kvalitu vykreslení, je vidět, že tady proběhlo v továrně a při testech hodně práce. A když jsme u těch displejů, ten prostřední, na výšku postavený, dostal propojení s Androidem, a tím pádem výhodu například Google map. Jablíčkáři sice mohou být proti, ale tohle byl směrem od automobilky chytrý krok. Androidí systémy jsou intuitivní, a hlavně dokážou reagovat promptně na pokyny uživatele. A přiznejme si to, většina zákazníků Capturu má mobilní telefon se systémem Android.

Fakt, že Captur dospěl, je poznat i z celkového pocitu z interiéru. Když jsme chvíli seděli za volantem verze Techno, ve výbavě Evolution, od které Renault čeká, že bude nejprodávanější, cítili jsme se jako v obývacím pokoji. Všude nás obklopovali textilní materiály s klasickými plastovými prvky, šedá sedadla se žlutým prošíváním byla velmi pohodlná a měla příjemné vedení, vše bylo doplněno pár chromovanými detaily a nechybělo ani dost místa na odkládání maličkostí. Naopak u výbavy Esprit Alpine, která se u Capturu objevuje poprvé, jsme cítili odkaz na onu sportovnost ve formě sedadel s umělou kůží či sportovních pedálů s hliníkovými kryty.

Full-hybridní jednotka došla změn

Pod kapotu inovovaného Capturu si můžete vybrat až z pětice motorů. Litrového čistého benzinu, dvou mild-hybridů (140 a 160 koní), LPG (v kombinaci s litrovým benzinem) a nebo full-hybridní jednotkou v podobě čtyřválcového motoru o objemu 1,6 litru s výkonem 145 k, který je kombinovaný s dvěma elektromotory. V přilehlém okolí Madridu jsme však měli možnost vyzkoušet pouze onu full-hybridní jednotku, se kterou jsem se seznámili již v minulosti u nových modelů Renaultu.

Připomeňme si jen, že zde francouzští inženýři implementovali inteligentní multimódovou převodovku se zubovými spojkami, která nemá žádnou spojku, ale pouze čtyři převodové stupně pro benzinový motor a dva převodové stupně pro hlavní elektromotor. A ačkoliv jsme na ni nelpěli v minulosti úplně chválu, vypadá to, že došlo k jejímu výraznému přepracování a její práce s motorem doznala pozitivních změn. Její chod při testování byl totiž překvapivě plynulý a při lehké noze poslouchala téměř na slovo a řadila bez mrknutí oka. Pokud jsme na ni přeci jen trochu zatlačili, jemně se bránila, ale Captur není určený pro žádné závodníky a tím pádem se dá očekávat spíš klidnější a vyrovnanější styl jízdy.

Výraznou pochvalu si ale zaslouží podvozek, kde se upravovala síla a rychlost tlumičů a kalibroval posilovač řízení. Výsledkem těchto akcí je mnohem přesnější řízení – stačí lehké otočení volantu a Captur je poddanější – větší ticho v kabině a mnohem příjemnější a přesnější pohyb na silnici. Po ujetí třistakilometrové vzdálenosti, při které jsme nevynechali dálnice, okresní silnice, ale také španělské vesnice a jejich nekonečné množství zpomalovacích prahů, jsme z auta odcházeli se spotřebou 4,2 litru na 100 kilometrů. Zdůrazněme, že jsme Captur rozhodně nešetřili a snažili jsme se nasimulovat jízdu klasického řidiče – rychlou a dynamickou na dálnicích, vyrovnanou a klidnou na okreskách a obcích. A výsledkem jsme velmi mile překvapeni.

Renault Captur má potenciál zaútočit na své nejbližší konkurenty zejména díky odvážným změnám ve vzhledu a zlepšením svého full-hybridního motoru, na který spoléhá při cestě do budoucnosti. Tím může přilákat nové, mladé zákazníky. Tomu odpovídá i cenová politika. S plně hybridním motorem E-Tech činí základní cena nového modelu Captur 670 000 Kč pro verzi Techno a 740 000 Kč pro verzi Esprit Alpine. Vůz už máme v našem katalogu, jeho kompletní ceník najdete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Mirek - 18.06.2024 09:33:32
Redakce si z nás tak trochu utahuje.Nabízí tu poslední dobou Renaulty a Dacie.K čemu auto,které je jako ojetina téměř neprodejné nebo za zlomek ceny?Inzertní portály jsou plné Dacií a Renaultů,kterých se lidé nemohou zbavit a stále musí snižovat cenu.....
K49 - 17.06.2024 08:54:50
Nazlobený výraz bude mít i majitel tohoho auta až se mu po 50000 km rozsype motor.Tyto francouzské plečky nekupovat ani omylem!Už ani firmy nechtějí tyto "sypáky" na slavný Leas Plan......Naše firma už to má naštěstí za sebou a kupujeme už pořádné auta.

Do Česka se vrací levný sedan od Renaultu. Má jediný motor, ale vejde se pod půl milionu

Renault Megane GrandCoupé je k dostání ve dvou výbavových stupních Evolution a Techno
11.06.2024 16:40
|
3
Reklama

V Praze je k vidění nový Duster, nejstylovější Renault i vrcholná Alpine. Je potřeba si ale pospíšit

Na výstavišti v Holešovicích se koná největší automobilová slavnost. Novinky přivezli i Francouzi
01.06.2024 17:24
|
1
Reklama

Renault v květnu zvýhodnil vybraná SUV o desítky tisíc. Oblíbený hatchback naopak zdražil

Sleva se týká například elegantního SUV i francouzského obra. Ten je dostupnější než kdy dříve
24.05.2024 13:51
|
1

Modernizovaný Renault Captur se hodně změnil designem i cenou. Ještě se vejde pod půl milionu

Nabídne široký výběr motorizací, kde nechybí ani pohon na LPG. Potěší bohatším standardem
26.04.2024 12:00
|
1
Reklama
Autosalon TV