Ideální kombinace
Přes v závěru pozitivní dojmy z hybridu bychom ale při výběru vozu do naší garáže sáhli po mild-hybridní jednotce. Čtyřválec o objemu 1,3 litru, který disponuje výkonem 116 kW, může být spojen buď s manuální, nebo automatickou převodovkou. Jde o sedmistupňovou dvouspojku. A přesně v této verzi jsme ASX také vyzkoušeli. DCT řadí bleskově. Navíc necuká ani v městském provozu a pomalém poskakování zácpou, kterou jsme si v Římě samozřejmě také užili. Ano, podle našeho pozorování bude mít asi o dva litry vyšší konzumaci benzinu, na druhou stranu padne tahle kombinace ASX jako ulitá. Motor je pořád příjemně tichý, pod plynem třválcově vrní, s automatem si rozumí, na plyn reaguje rychle a celkově tak má řidič pocit, že je jeho auto mrštné v městské dopravě, na dálnici i na okreskách.
Mimochodem, řada lidí pořád zarytě tvrdí, že české silnice lze v řadě případů přirovnat k tankodromu. Vyzýváme je, aby si zajeli na „klikatky“ v okolí Říma. Kdyby nás tam někdo dovezl se zavázanýma očima, tipovali bychom kvalitou povrchu spíš střední Afriku než evropský západní stát. Je to děravé peklo, které navíc přidává i dlouhé podélné trhliny v asfaltu, na které v Česku jen tak nenarazíte. A právě na nich jsme ujeli s ASX nejvíc kilometrů. Překvapivě to nebyla taková hrůza.
Podvozek je totiž propracovaný, nehlučí, nemlátí a nedočkali jsme se výrazně tvrdých rázů od kol. Je pravda, že se nám pneumatiky zdály být „přefoukané“, určitě bychom tlak snížili, ale k ruce nebyl žádný manometr. Pak by byla jízda ještě pohodlnější. ASX působí sebejistě, je tuhé, ale stále komfortní. Navíc je v zatáčkách dlouhou dobu neutrální. Inženýři zřejmě trochu přepracovali posilovač řízení, který je teď nastaven hodně na lehkou notu. To asi aby bylo auto víc připravené do městského provozu. Lze si ale nastavit tuhost pomocí jízdních režimů. Třeba ve sportovním pak vůz dobře padne do ruky a poskytuje dostatek řidičského sebevědomí. Jednoduše řečeno, ASX se nám řídilo dobře.