Reklama
Nová auta

Renault Captur se vydal za rámec běžné modernizace. Osobitým vzhledem to nekončí

Malé SUV si zachovalo širokou nabídku motorů i svou praktičnost. Cenou se ale blíží k půl milionu
Zdroj: Tiskový servis Renault

Renault Captur se dostal do poloviny svého životního cyklu, a na řadu proto přišla modernizace. Ovšem poněkud netradiční. Z pohledu automobilky jde o jeden z nejdůležitějších modelů, který se nejen na českém trhu, ale i v Evropě těší velké oblibě. O to odvážnější se zdá být její krok sáhnout vedle změny vzhledu i k úpravám klíčových prvků vozu. Dokáže si ale obhájit vyšší cenu? To jsme zjišťovali během prvních jízd s touto zajímavou novinkou v Česku.

Spíš nová generace

Zatímco většina výrobců se během omlazení svých vozidel snaží jen o drobné úpravy, jež jsou mnohdy sotva postřehnutelné, Renault Captur se do toho pořádně obul a na první pohled nemá se svým předchůdcem takřka nic společného. Oblé tvary, jemné rysy a roztomilý kukuč, co ho provázely od první generace z roku 2013, se z městského SUV prakticky vytratily a novinka sází hlavně na ostrost a dynamiku, což osloví hlavně mladší řidiče.

Přední část vozu je kompletně předělaná, a to včetně kapoty, která má výraznější prolisy po stranách a zároveň už nemá vykrojený střed kvůli logu. To už totiž leží kousek pod její hranou, je menší a má také nový design. Díky malým segmentům kolem něj se opticky rozplývá do stran až nakonec mizí v nových pronikavějších světlometech, jenž jsou od základu s full LED technologií.

Kompletně přepracovaný je i nárazník s masivnějším průduchem a ostřejšími hranami. Na něm navíc rozeznáte ostatní výbavy od té nejvyšší Esprit Alpine, která má vrchní část oplastování v šedé barvě. Jinak zůstává Renault Captur více méně věrný svému předchůdci. Mírně se ještě obměnil zadní difuzor a světlomety vzadu dostaly nové čiré krycí sklo.

Chybí ovladače

Vnitřek vozu nabízí modernější prostředí a technologie. Už v základní specifikaci je standardem sedmipalcový digitální přístrojový štít a samozřejmostí je rovněž multimediální displej s 10,4“ úhlopříčkou a systémem openR link. V top úrovni má integrované služby Google s přístupem k více než padesáti aplikacím, mezi nimiž je například navigace, hlasové ovládání či streamovací služby. U nižších výbav je nutné nicméně počítat s příplatkem 25 tisíc korun.

V době, kdy se ostatní výrobci vrací k fyzickým tlačítkům, nás v interiéru poměrně překvapila absence velmi praktických kruhových ovladačů na středovém panelu včetně některých tlačítek. S nimi bylo možné nastavovat vnitřní teplotu, intenzitu větráku a nebo také vyhřívaní zadního okna. Všechny funkce naštěstí najdeme na modernizovaném panelu s knoflíky přímo pod dotykovou obrazovkou, nicméně některé spínače komfortních prvků chybí. Má to i světlou stránku. Tímto novým řešením přibylo odkládací místo na mobil.

Chválíme i nové provedení řadící páky u automatické převodovky. Je výrazně menší, zato podstatně elegantnější. A manipulace s ní je příjemnější než v případě miniaturních páček u některých konkurentů.

To podstatné zůstalo

Renault Captur si nadále ponechává svou praktičnost. Nalezneme u něj početný zástup úložných prostorů o celkovém objemu 25 litrů a nechybí ani posuvná zadní lavice s rozsahem pohybu celých 16 centimetrů, která je v tomto segmentu spíše vzácností. Díky tomu dokáže malé SUV pojmout náklad o velikosti až 553 litrů.

Zůstal i široký výběr motorů. Základem je nadále litrový tříválec s výkonem 91 koní i jeho ekvivalent na LPG se silou rovných 100 koní. Obě varianty jsou k dispozici v prvních dvou výbavových stupních a jejich cenovka startuje na 475 a 495 tisících korunách. Oproti předchůdci je to o 60 tisíc víc, má však podstatně bohatší výbavu. Podrobnosti najdete v našem článku zde.

Od vyšší úrovně Techno se počet dostupných motorizací rozrůstá o mild-hybridní třináctistovku se silou 140 koní v případě manuální převodovky a silnější 160 koňovou verzi s dvojspojkovým automatem. Nabídku pak uzavírá hybridní jednotka E-Tech se systémovým výkonem 145 koní. Tu najdete společně se silnější jedna-trojkou i ve sportovně střiženém kabátě Esprit Alpine, kde se dostávají na částky převyšující sedm set tisíc korun. Na ceník se podívejte zde.

My jsme na čtyřicetiminutové trase vyzkoušeli nový Renault Captur právě v této nejvyšší specifikaci. Vzhledem k tomu, že drtivou většinu času jsme jeli městem, dostali jsme ten nejvhodnější pohon – full-hybrid.
Zdroj: Tiskový servis Renault

Sebevědomější, ale stále komfortní

Motor E-Tech 145 v sobě kombinuje sílu zážehové šestnáctistovky a elektromotoru a vždy se pojí s automatickou převodovkou, která má čtyři stupně vymezené pro spalovací motor a dva pro elektrický pohon. Podle automobilky se zapracovalo na softwaru a její chod má mít o poznání hladší chod. Ve chvíli, kdy jsme byli jemní na plynu, tomu tak opravdu bylo a přeřazení se obešlo bez cukání a prodlevy, nicméně místy jsme se setkali se situací, kdy chvíli váhala s přeřazením.

V rámci modernizace došlo u Renaultu Captur k přenastavení tlumičů, u hybridu dokonce k výměně za zcela nové, a upravila se rovněž geometrie náprav. Městské SUV je tak pocitově tužší, v zatáčkách působí stabilněji, je zároveň jistější a tolik se nenaklání. Během jízdy po Praze jsme ani nezaznamenali výrazné snížení komfortu při přejezdu nerovností.

Automobilka pozměnila i charakter řízení. Citelně se zvýšila tuhost a Captur díky tomu získal lehce sportovní šmrnc. Společně s upraveným podvozkem tak dokáže být i zábavný a hravý, k čemuž značně přispívá i dostatečně výkonná pohonná jednotka. Její předností je ovšem nízká spotřeba, která podle výrobce činí 4,6 litru. S baterií o kapacitě 1,2 kWh, dokáže až 80 procent času jezdit po městě čistě na elektřinu a ušetřit tak více než třetinu paliva.

Obhájit cenu

Ačkoli je ještě brzy vyvozovat z krátkého seznámení jasné závěry. Je už nyní patrné, že Renault Captur šel za rámec klasické modernizace, a to nejen po vzhledové stránce, ale také z hlediska úprav jízdních vlastností. Rozhodně má novinka šanci oslovit mladší řidiče pro své ostřejší rysy i dynamičtější ladění, nicméně je otázkou, zda se svou novou koncepcí příliš neodklonila od svých tradičních zákazníků. Obzvláště od těch, pro něž je určující především cena.

Renault Captur sice nabízí více výbavy, nicméně rozdíl oproti minulé verzi je značný. Z pozice jednoho z nejlevnějších malých SUV u nás, se dostal mimo první desítku před úspěšnou Škodu Kamiq, vedle které to nebude mít na českém trhu úplně jednoduché. Ostatně jejich vzájemné porovnání včetně dalších konkurentů naleznete zde.
Reklama

Diskuze

Martin - 12.07.2024 09:17:14
Ja ten peoblem nemam. Jezdim do servisu v Brno Lišeň a jen superlativ.
K49 - 11.07.2024 08:28:19
Renaulta ani za nic! Stačilo co jsem zažil ve firmě co měla pouze Megan a Clia.To byla síla.....Neochota autorizovaného servisu byla šílená.I kvůli banální závadě stálo auto 2 měsíce v servisu a odpověd byla stále stejná "čekáme na náhradní díl".

Mitsubishi ASX po úpravách vzhledu míří k osobitosti. Se čtyřválcem a automatem jezdí náramně

Během prvních jízd jsme vyzkoušeli i hybrid. Integrace Googlu je cesta správným směrem
27.06.2024 08:17
|
4
Reklama

Nová generace Renaultu Master míří na český trh. Stále počítá s naftou, ve hře je i pohon na vodík

Jednička mezi užitkovými vozy se dočkala výrazného omlazení. Ceny ovšem zatím tají
26.06.2024 09:00
|
1
Reklama

Dospělejší, ale stále šmrncovní. Poprvé za volantem modernizovaného Renaultu Captur

Deset let na trhu, dva miliony kusů. A i nové dílo francouzských designérů se mimořádně vyvedlo
17.06.2024 07:56
|
2

Modernizovaný Renault Captur se hodně změnil designem i cenou. Ještě se vejde pod půl milionu

Nabídne široký výběr motorizací, kde nechybí ani pohon na LPG. Potěší bohatším standardem
26.04.2024 12:00
|
1

Dacia Spring po modernizaci výrazně dospěla. Hlavní předností zůstává nízká cena

V okolí Bordeaux jsme se svezli v nejlevnějším elektromobilu na trhu. Přiváží řadu praktických prvků
12.07.2024 08:25
|
4

Seat zlevnil až o 80 tisíc korun a přidal výbavu navíc. Z nabídky ovšem odstranil několik motorů

Španělský výrobce nedávno upravoval ceníky svých modelů. Změny si připsal nejprodávanější z nich
09.07.2024 10:07
|
1
Reklama

Nová generace Renaultu Master míří na český trh. Stále počítá s naftou, ve hře je i pohon na vodík

Jednička mezi užitkovými vozy se dočkala výrazného omlazení. Ceny ovšem zatím tají
26.06.2024 09:00
|
1

Elektrický Volkswagen se cenou přiblížil čínskému rivalovi. Nabídne i delší dojezd

Německá automobilka představila novou verzi modelu ID.3. Startuje za méně než 800 tisíc korun
24.06.2024 07:56
|
2
Reklama
Autosalon TV