Hybrid stále stejný
Renault Rafale můžete zatím pořídit na českém trhu jen s jediným hybridním motorem, tedy ve verzi E-Tech full hybrid 200, která kombinuje benzinový tříválec a elektromotor. Systém o výkonu 147 kW (200 k) zaručuje stovku za 8,9 sekundy a přitom spotřebu jen 4,7 litru. My jsme jezdili za 5,4 litru, což je pořád vynikající hodnota na tak velké SUV.
Stále ale platí naše výhrady, které jsme nasbírali i z jízd s Renaultem Austral – hybrid, byť doplněn o hypermoderní převodovku, je reakčně velmi pomalý. Má sice hodně síly, nicméně automat váhá a výsledkem je, že když při předjíždění náhle zarazíte plynový pedál do podlahy, musíte počítat s téměř dvousekundovou prodlevou, než se dostaví reakce. Na dálnici to dokonce na moment vypadá, že auto zpomalilo, jak přehazuje z elektromotoru na spalovací motor. Jinak je to ale příjemný společník, třeba proto, že je velmi tichý. Přechod mezi jednotkami ale dobře poznáte.
Velkou pochvalu zaslouží podvozek, který filtruje české slepence s grácií. Opravdu nabízí vynikající kombinaci komfortu a tuhosti, pružiny jsou shodné s Australem. Nastavení je ale přece jen trochu jiné, řeč je v tuto chvíli o řízení. To nabízí natáčecí zadní nápravu, která umí otočit kola do 50 km/h proti směru předních a to až do pěti stupňů, nad tuto rychlost o jeden stupeň ve stejném směru. Je to velmi impozantní funkce právě v nižších rychlostech – když budete kroutit volantem ze strany na stranu, Rafale se rozvlní jako lyžař na vysoké úrovni carvingu. Velmi to ulehčuje manévrovatelnost – stačí říct, že auto s délkou přes 4,7 metru má stejný poloměr otáčení jako maličký Renault Clio. Řízení se zdá být také sportovněji střižené.
Hodinová projížďka samozřejmě nesupluje test. A tak přinášíme už jen pár postřehů. Velmi chválíme Renault za zpracování, interiér v top výbavě Esprit Alpine působí luxusně. Palubní desku zdobí dekor z pravé břidlice, je ale tak moc zpracovaný, že budou neznalí spolujezdci hádat plast, maximálně pěkný vinyl. Ale vy budete vědět, že je to pravý kámen. V základu můžete mít také pravý korek. Fandíme i integraci systému Googlu, přece jen nejpoužívanější Google Maps by dnes mohl mít každé vůz, ať pořád nemusíme spoléhat na Android Auto. Stejně tak se myslelo na uživatele, kteří se nechtějí nechat rozčílit povinným evropskými „obtěžovátky“. Stačí si navolit jejich vypnutí do osobního nastavení a to pak aktivovat dvojitým stiskem tlačítka vlevo u volantu. Díky Renaulte! Naopak nás obtěžují neustále dotazy na uložen nastavení přes půl obrazovky, když si jen trochu měníme sklon opěradla jinak velmi pohodlné sedačky.