Reklama
Nová auta

Octavia za 600 tisíc korun, Kodiaq za milion. Škoda skokově zdražuje všechna svá auta

Mladoboleslavská automobilka zvýšila ceny až o 86 tisíc korun. Kompenzuje to bohatší výbavou
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Nejprodávanější značka na českém trhu se rozhodla k odvážnému kroku a v druhé polovině ledna upravila ceníky u všech svých vozů. Pro většinu z nich je to po víc než roce první taková změna, o to ale zásadnější. Například Škoda Scala začíná na 459 900 korunách, Kamiq se blíží k půl milionu a Octavia už je dokonce na částce 619 900 Kč. Z oficiálních ceníků Škody Auto vyplývá, že ceny vzrostly i u ostatních modelů značky o desítky tisíc, nicméně u nich mnohdy přibyly ve standardu nové výbavové prvky.

Na chvostu žebříčku

Malý hatchback Škoda Fabia se v poslední čtvrté generaci představil na jaře roku 2021 a začínal na poměrně sebevědomé částce 329 900 Kč, což bylo o 50 tisíc víc, než za kolik se doprodával jeho předchůdce. Pravdou je, že se už od počátku nenabízel v základní verzi Active a atmosférický tříválec přizval do stáda pár koní navíc.

V minulém roce se jako jeden z mála modelů automobilky pětidveřový hatchback zdražil až o 20 tisíc v nejnižší výbavě Ambition a o rovných 10 pak u vyššího stupně Style. To začínal na 349 900 korunách s motorem 1,0 MPI. Letos si připisuje dalších 20 tisíc pro standardní verzi, pro Style dokonce 40 tisíc a pro Monte Carlo 35 tisíc korun. Škoda Auto uvádí, že u všech specifikací došlo k úpravě obsahu a nově se v základu nabízí například parkovací senzory, tempomat, vyhřívaná sedadla či bezklíčové startování a vyšší úrovně dostaly navíc automatickou klimatizaci, vyhřívaný volant nebo také parkovací kameru a panoramatickou střechu.

S cenovkou 369 900 korun se nicméně v žebříčku deseti nejdostupnějších vozů v dané kategorii propadla Fabia až na poslední místo za nedávno zlevněnou Toyotu Yaris, kterou naleznete spolu s dalšími konkurenty v našem porovnávači zde

Odnesly to základní výbavy

Kompaktní hatchback Škoda Scala si podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) za minulý rok zhoršil výsledky o 25 procent, nicméně i tak obhájil šesté místo mezi nejprodávanějšími vozy na našem trhu. Po celou dobu se stále držel na stejných cenách a startoval na 417 900 Kč. Tomu učinily přítrž současné změny, jež se nejvíce podepsaly na základní verzi Ambition. Ta sice získala parkovací senzory, vyhřívaná sedadla, multifunkční volant a bezklíčové startování, ale ze všech nabízených výbav zdražila nejvíce, a to o 42 tisíc korun, navíc není už možné ji objednat s automatem či přeplňovanou patnáctistovkou. Prostřední specifikace Style přišla o Bi-LED světlomety i slabší litrový tříválec a navýšila ceny o 22 tisíc, přihazuje ale vyhřívaný volant, bezdrátové nabíjení a přisvěcování do zatáček. Top varianta Monte Carlo přičetla k cenovkám částku 25 tisíc korun, a ještě se zbavila zážehového litru o výkonu 70 kW. Nejlevněji teď vyjde za 559 900 Kč. 

Technicky spřízněné SUV Škoda Kamiq bylo v tomto směru o něco přísnější. Nejnižší úroveň Ambition zdražilo o 52 tisíc, přičemž získalo stejné prvky jako Scala, a začíná na 479 900 Kč. Ani zde se už nenabízí tříválec s automatem a benzinová jedna-pětka. V žebříčku nejlevnějších malých SUV to znamená propad o tři příčky za Renault Captur. Bohatšímu stupni Style chybí oproti mladoboleslavskému hatchbacku ještě kolenní a zadní boční airbagy, přitom zvyšoval ceny o 29 tisíc korun. A nejvyšší specifikace Monte Carlo je dražší o 35 tisíc. Verze Scoutline, která se odlišuje ochrannými lemy na karosérii, byla z ceníku rovnou odstraněna.

V našem porovnávači naleznete připravené porovnání kompaktního hatchbacku Škoda Scala s nejprodávanějšími automobily v dané kategorii. Výsledek naleznete zde. Nebo se můžete podívat, jak si vede po zdražení malé SUV Škoda Kamiq oproti konkurenci. Stačí kliknout zde.

Překonání hranice

Český bestseller Škoda Octavia je jediným modelem, jenž se nabízí v základním provedení Active a donedávna drželo liftback nižší střední třídy pod hranicí 600 tisíc korun. Jenomže přišlo zdražení o 50 tisíc korun, a navíc zmizel litrový tříválec, čímž se pořizovací cena vyšplhala až na 619 900 Kč. To je mimochodem o 100 tisíc korun více, než za kolik se dala Octavia ještě před měsícem pořídit. Motorizací ovšem bylo z nabídky odstraněno mnohem více. Objednat již nelze například přeplňovanou patnáctistovku na CNG, plug-in hybrid 1.4 TSI iV, slabší 85kW turbodiesel s automatem, silnější naftový dvoulitr naopak s manuální převodovkou či motory s pohonem všech kol.

Podobný scénář mají změny u vyšší verze Ambition, která připsala k cenovkám částku 45 tisíc a startuje na 679 900 Kč, přitom v prosinci začínala na 584 900 Kč. Nijak výrazně to nezlepšuje obsah výbavy, který se rozšířil o parkovací senzory, elektricky sklopná zrcátka a bezdrátové nabíjení telefonu. Jak si stojí ve srovnání s konkurencí? To se dozvíte zde.

Navýšení o 60 tisíc korun proběhlo u nejprodávanější výbavy Style, u níž se nově objevují parkovací senzory, vyhřívaný volant, adaptivní tempomat a parkovací kamera. Vyšší specifikace Sportline nebyla tolik štědrá, co se výbavy týče, ale cenu zvyšovala shodně. Nejvíce ale podražila sportovní verze RS, kde cena vzrostla o 85 tisíc korun. Dostupná je nyní pouze s benzinovým dvoulitrem o výkonu 180 kW ve spojení s automatickou převodovkou DSG. Bohatší varianta RS Challenge už se v ceníku neobjevuje. 

Pod milion se už nedostane

Jedno z nejprodávanějších SUV na našem trhu zaznamenalo ze všech nabízených modelů nejvýraznější změny, Škoda Kodiaq se totiž prodává o 200 tisíc korun dráž než minulý měsíc. Vedení škodovky uvádí, že se plošně zdražil o 86 tisíc korun a jednotlivé výbavy jsou bohatší o nové prvky jako například Matrix-LED světlomety, vyhřívané čelní sklo a ve vyšších úrovních i navigaci Columbus, ale z přehledu vypadla základní verze Ambition a přeplňovaná patnáctistovka s manuální převodovkou, jež v prosinci minulého roku startovala na 863 900 Kč. Kodiaq tak po změnách vychází na 1 069 900 korun ve výbavě Style Exclusive. Výčet motorů se rovněž zúžil o slabší naftovou jednotku s výkonem 110 kW, která se dodávala také jako čtyřkolka. Chybí i výbava Laurin & Klement.

„Nacházíme se v situaci, kdy je inflace nejvyšší za posledních několik let a dochází k výraznému nárůstu cen vstupních surovin a energií. Automobilka Škoda Auto tak musí čelit výraznému navýšení nákladů. Podnikáme průběžně ta nejlepší možná protiopatření k minimalizaci dopadů tohoto vývoje, mimo jiné prostřednictvím zajišťovacích transakcí a dlouhodobých smluv s našimi dodavateli,“ vysvětluje výrazný pohyb cen Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení automobilky Škoda Auto.

Do našeho porovnávače jsme Škodu Kodiaq postavili proti nejprodávanějším SUV na našem trhu. Na výsledek se podívejte zde.

Zdražení bez výbavy

Modernizovaná Škoda Karoq přijela s omlazenou tváří na český trh zhruba před rokem. Vyjma nejvyšší specifikace Sportline Exclusive se vloni nijak významně ceny u ní nehýbaly a s litrovým tříválcem se ještě minulý měsíc prodávala od 638 900 Kč. Nyní ale kompaktní SUV plošně zdražilo o 27 tisíc korun a na rozdíl od výše zmíněných modelů se obsahově výbavy nikterak nezměnily. Chybí ale motor 2.0 TDI 110 kW s manuální převodovkou.

To samé platí i u manažerského liftbacku Škoda Superb, který stejně jako verze kombi zdražil plošně o 30 tisíc korun bez jakékoli kompenzace v podobě bohatšího standardu a rozloučil se s tentýž naftovým dvoulitrem. Podle dostupných ceníků startuje na částce 880 900 Kč a v případě kombi je to o 40 tisíc korun více.

Ani u elektromobilu Škoda Enyaq iV nedošlo k vylepšení jednotlivých výbav a vedle představení nové sportovní varianty RS, která s elektromotorem o výkonu 220 kW vyjde na 1 644 900 korun, se pouze navyšovaly ceny, a to o 60 tisíc. To se týká i elegantně střižené škodovky Enyaq Coupé iV, jež po změnách vyjde na 1 704 900 Kč. A není to poprvé, co se u elektrického SUV výrazně zdražovalo.

V srpnu minulého roku nahradila základní specifikaci Loft nová verze Clever, která sice obohatila standard o adaptivní tempomat a sledování mrtvého úhlu, ale zároveň zvýšila ceny o 50 až 85 tisíc korun. Vyšší stupeň Sportline získal ještě asistenta vyhýbání, elektricky ovládané sedadlo řidiče a elektrické páté dveře, nicméně k cenovkám připočetl stejné hodnoty jako Clever. A kříženec SUV a kupé si bez okolků připočetl 85 tisíc korun, aniž by si sáhl do výbavy.

Na kolik vychází konkurenční elektrické vozy a s jak bohatou výbavou se představují? Na to se podívejte do našeho připraveného porovnávače zde.

Diskuze

Ptr - 11.02.2023 15:18:19
koupit 2 SSang youn Tivoli nebo jednu Ochcávku? s ochcávkou jedu ja a manžela utráci za bolt.... radšidva korejce za ty prachy a jezdí oba
Ptr - 11.02.2023 15:14:28
Jak tvrdíš kvalita škody a Hyunde možná muže byt stejná ale mít Ï30 za 550tis v plné a škodovku za 800tis v plné je ***** rozdíl. to radi fakt korejce nebo cinske Mg

Toyota mění trend. Zlevnila až o 130 tisíc korun, a navíc přihazuje další bonusy

Slevy se týkají oblíbené kategorie SUV a nechybí ani jeden z nejprodávanějších hatchbacků u nás
12.01.2023 10:11
|
14
Reklama

Za poslední rok Dacia Duster zdražila o víc než 80 tisíc korun. Stále je ale nejlevnější

Jedno z nejprodávanějších SUV loni upravovalo ceník celkem devětkrát. Vedle cen se měnila i nabídka
04.01.2023 13:36
|
0
Reklama

Škoda Kamiq Monte Carlo na silnici i šotolině a Yamaha R7 na okruhu. Nový Autosalon je připraven

Premiérový díl nabídne také test Peugeotu 408 GT i nejžhavější novinky z e-Salonu 2022
05.12.2022 17:32
|
1

Rady před koupí nadupaného SUV Škoda Kodiaq RS i test UTV čtyřkolky od bývalého jezdce Moto GP

Premiérový Autosalon vyzkouší už ve středu také demoliční bagr o váze 64 tun
31.10.2022 09:40
|
1

Peugeot na pár dní mění ceny svých vozů. Slevu až 185 tisíc si zapisují SUV

Od pátku se bude na vybrané modely vztahovat speciální nabídka. Trvat bude jen do konce března
23.03.2023 10:56
|
1

Lexus dráždí konkurenci. Nejprodávanější model zlevnil až o čtvrt milionu

Největší SUV japonské značky je po úpravách cen druhým nejlevnějším vozem ve své třídě
20.03.2023 11:35
|
0
Reklama

Dacia Duster ztrácí svou největší výhodu nad konkurencí. Zdražila už nad 400 tisíc korun

Automobilka začátkem března upravovala ceníky. Nejhůř dopadl její nejprodávanější model
13.03.2023 07:17
|
3

Přes čtyřicet motocyklů včetně čtyř novinek. Honda ovládla výstaviště v Praze

Japonský výrobce nezůstal jen u přehlídky motorek. Návštěvníci si jich mohou venku pár vyzkoušet
03.03.2023 07:48
|
7
Reklama
Autosalon TV