Začněme samotnou hnací jednotkou, která se mezi bateriovými auty zcela vyjímá. Kombinuje totiž naftový dvoulitr se čtyřmi válci a výkonem 143 kW. Maximální točivý moment se ustálil na 400 Nm. Elektromotor umístěný na zadní nápravě pak poskytuje dalších sto kilowatt a 440 newtonmetrů točivého momentu. Celkově tedy pohonné ústrojí nabídne systémový výkon 235 kW a točivý moment 700 Nm. Dynamika vozu nechybí ani ve chvíli, kdy přijde o zásoby elektřiny, prakticky jsem nezaznamenal žádný rozdíl. Podle výrobce se GLE 350 de rozjede na stovku za 6,9 sekundy a pokračovat může až do 210 km/h.
Zajímavá je také spotřeba paliva s vybitou baterií, kdy se do hry zapojuje hlavně naftový čtyřválec. U podobné motorizace 300 d bez baterek hovoří Mercedes o 6,9 litrech v kombinovaném provozu, přičemž jednomu z našich kolegů se při cestě přes Slovinsko a Rakousko podařilo bez větší elektrické pomoci jezdit za 6,5 litru. Ovšem tento kolega ctí dopravní předpisy. Dva jiní, kteří je příliš nectí, jeli taktéž do Rakouska okolo 8,4 l/100 km. No a ten, který je nectí vůbec a jel doslova s pedálem na podlaze, se dostal na 13,8 /100 km. Při tomto stylu jízdy už prý nehraje elektrický pohon žádnou roli.
Jednou z mála nevyléčených dětských nemocí plug-in hybridu je u Mercedesu zmenšená palivová nádrže. Ta se z 85 litrů scvrkla na 65 litrů. Na druhou stranu by automobilka mohla argumentovat tím, že chybějící litry nahrazuje kilowatthodinami v akumulátoru a měla by vlastně pravdu. Celkovou kapacitou 31,2 kWh se může pochlubit jen hrstka plug-inů. Není tedy divu, že velké SUV díky tomu zdolá po městě i 103 kilometrů na elektřinu. Já jsem během týdenního testu ujel nejvíce 91 kilometrů. Spotřeba se přitom pohybovala okolo 27,5 kWh/100 km.