Reklama
Testy

BMW i7 je auto z jiné galaxie. Nejezdí, ale vznáší se. Z pod kapoty zní oscarový skladatel

Revoluční elektromobil z Mnichova se z velké části inspiroval vozy Rolls-Royce. Má nespočet funkcí
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

BMW seslalo na planetu Zemi kosmickou loď zvanou i7. Revoluční bateriová limuzína je vybavena technologiemi, které v automobilovém světě nemají takřka obdoby. Nejenže každé kolo má svůj elektromotor, ale dokonce každý tlumič má svůj vlastní motůrek. Nechybí natáčení zadní nápravy, elektronicky ovládané dveře, kinosál na zadních sedadlech ani zvuk pohonu, který pro BMW i7 skládal sám velký Hans Zimmer. Má tahle věc vůbec nějakou chybu? To jsme se pokusili zjistit během týdenního redakčního testu.

Auto mnoha nálad

Na úvod si dáme menší náčrt toho, jak tento test bude vlastně vypadat. Tím, že je BMW i7 opravdu plné zajímavých funkcí, které chceme ukázat minimálně na fotografiích, rozhodli jsme se veškeré dojmy z designu, interiéru, technických lahůdek, ale i prostornosti vměstnat do přiložené galerie. Najdete ji pod tímto textem a pro její otevření stačí kliknout na červené tlačítko „Vstoupit do galerie“. V dalších textových blocích už se vrhneme na postřehy z pohonu a jízdních vlastností.

K dispozici nám byla verze  BMW i7 xDrive60, tedy ta doposud jediná nabízená. Není však tajemstvím, že ještě letos dorazí na trh M70 xDrive s kombinovaným výkonem 485 kW a postupně budou přibývat další. Naše šedesátka se pyšní 400 kilowatty (544 koňmi) a 745 Nm točivého momentu. Za těmito hodnotami stojí, jak už jsme zmiňovali v úvodu, čtyři elektromotory.

Hodnoty udávané výrobcem jsou i s ohledem na celkovou hmotnost elektrické limuzíny (2,7 tuny) stále velmi příznivé. Skutečný zážitek je však ještě o poznání zajímavější. Charakter celého auta je možné měnit skrze volič jízdních režimů. Nečekejte však žádnou klasiku jako Eco, Sport nebo Comfort. BMW opět pozvedlo jízdní nastavení na úplně jinou úroveň, ostatně jako všechno v případě elektrické vlajkové lodi. Vybírat můžete mezi Efficient, Expressive nebo třeba Relax. Zvolením jednoho z režimů neupravíte jen tuhost řízení či podvozku, ovlivníte tím například i barvu ambientního osvětlení, grafiku na displeji, polohu okenních rolet nebo třeba rovnou pustíte masážní funkci sedadel. Jde tedy spíše o takové nálady.

Dynamika BMW i7 nechybí v žádném z jízdních módů. A pokud by vám snad přišlo, že ano, pak je tu páčka pod volantem s funkcí jakéhosi „boostu“. Ten po dobu deseti vteřin vymáčkne z pohonného ústrojí maximum, které je vhodné například pro předjíždění nebo při nutnosti vystřelit ze semaforu jako první. Jen pro zajímavost, akcelerace z nuly na stovku zabere majestátní limuzíně 4,7 sekundy a hbitě reagovat na plyn zvládá i daleko nad českými dálničními limity. O omezovač na 240 km/h se doslova zarazí. Atmosféru na palubě přitom dokresluje syntetický zvuk, který pro automobilku stvořil známý skladatel Hans Zimmer. V každém jízdním nastavení zní trochu jinak.

Odtržení od reality

Umělý zvuk od známého filmového skladatele oceněného dvěma Oscary, cenou Grammy a dvěma Zlatými Glóby je sice super, ale tím největším zážitkem je stejně hrobové ticho. To, že neslyšíte hluk motoru je u elektromobilů běžné, že ale neslyšíte ani hluk od kol nebo podvozku, to už tak běžné není. BMW udělalo všechno proto, aby posádka na palubě neslyšela žádné bouchání, drnčení a dokonce ani vibrace. Všechny varianty nové sedmičky proto standardně vyjíždí na adaptivním vzduchovém odpružením na obou nápravách a také s elektronicky řízenými tlumiči. Přívod vzduchu do odpružení je pak řízen individuálně pro každé kolo, což umožňuje vyrovnat nesouměrně zatížený vůz.

Tlumiče reagují jak na stav povrchu vozovky, tak na styl jízdy, přičemž jejich komprese a odskok se mění plynule a nezávisle na sobě. Vzduchový podvozek zároveň umí měnit světlou výšku auta. Pouhým stisknutím tlačítka ji lze o 20 milimetrů zvýšit, například na strmém zpomalovacím prahu. Při rychlostech nad 120 km/h se pak o deset milimetrů snižuje automaticky (pro lepší aerodynamiku a stabilitu). To stejné dělá i ve sportovním nastavení. Testovaný kousek byl zároveň vybaven volitelným paketem Executive Drive Pro za 96 746 Kč, jehož součástí jsou aktivní stabilizátory, které zážitek z komfortu ještě umocní. Jejich úkolem je minimalizovat náklony karoserie v zatáčkách a na nerovnostech.

Výsledkem je tedy nejen prvotřídně odhlučněná karoserie, ale také jízdní komfort na úrovni vozů Rolls-Royce. Podvozek BMW i7 se na rozbitých českých silnicích jen ladně vznáší a vy díky všem technických vymoženostem necítíte absolutně, ale absolutně nic! Je až strašidelné, jak jsou cestující uvnitř odtrženi od venkovního světa. Jediné, co snad této kosmické lodi dělá problém, jsou velké díry. Ty už ani tlumiče s vlastními elektromotory nedokážou odfiltrovat a vždy se ozve větší rána. V zatáčkách naopak mastodontní BMW i7 mile překvapilo, díky aktivním stabilizátorům, vymakané čtyřkolce, nízkému těžišti a armádě asistenčních systémů zvládá rychlé průjezdy bez jakékoliv nedotáčivosti a nejistoty. Při ostřejším tempu potěší i chirurgicky přesné řízení a na elektromobil nečekaně výkonné brzdy.

V úzkých prostorách nebo třeba při parkování pak řidič jistě ocení natáčení zadní nápravy až o 3,5 stupně. Baterie o využitelné kapacitě 101,7 kWh by měla podle výrobce postačit na 590 až 625 kilometrů. My jsme při běžném provozu byli schopni ujet zhruba 450 kilometrů. Ale přiznáváme, že jsme elektřinu v akumulátoru rozhodně nešetřili. Na palubním počítači často svítila spotřeba i okolo 30 kWh/100 km. Na rychlodobíjecí stanici je možné nabíjet až 195 kW. To znamená, že za pouhých deset minut se dojezd prodlouží až o 170 kilometrů.

Téměř 5,2 milionů Kč!

Elektrická vlajková loď značky BMW opět ukazuje, čeho všeho jsou v Mnichově schopní a jak daleko se během krátké chvíle posunuli. Správné pochopení všech funkcí by sice chtělo zvláštní školení, ale jakmile jim přijdete na kloub, zjistíte, jak sofistikované a fenomenální tohle auto vlastně je. Nejenže vypadá jako Rolls-Royce, ono i tak jezdí! Jen stěží budete hledat komfortnější elektromobil než je právě nová i7. Na druhou stranu všechny ty vzduchové adaptivní tlumiče, natáčecí nápravy či stabilizátory něco stojí. Bez jakýchkoliv příplatků dáte za luxusní elektrické BMW 3 552 900 Kč. Pokud však zavítáte mezi příplatkové zboží, bez větších problému se vyšplháte na 5 184 274 Kč, což je cena námi testovaného auta.

Kompletní ceník nového BMW řady 7 najdete zde, pro porovnání s nejbližšími konkurenty pak klikněte sem.
Reklama

Diskuze

Emil Závistivý - 14.08.2023 18:53:59
Hmm, spíš je to dokonalá zrůdnost a technický nesmysl, a rádoby marketingové žvásty na tom nic nezmění.
Cyril - 14.08.2023 18:22:48
A kolem cesty vysévá kopretiny , při tom vznášení se na obláčku ********-ty.

Romantikem už za 11 milionů. Rolls-Royce Cullinan si v kufru vozí noční oblohu i piknikové sedáky

Na několik hodin jsme usedli za volant nejdražšího SUV světa v designové edici Inspired by Fashion
22.06.2023 14:22
|
0
Reklama

Maserati GranTurismo hypnotizuje řidiče. Přilnavostí odpovídá formuli, zvukem zase Fabii

Vrcholná verze Trofeo má 550 koní a z nuly na stovku to zvládne za 3,5 sekundy. Cena je však vysoká
19.06.2023 14:19
|
1
Reklama

Poslední test Audi R8 Spyder. Až budou auta jenom bzučet, bude nám šíleně chybět

Benzinový atmosférický desetiválec sice v otevřené verzi není moc vidět, o to víc ho ale slyšíte
04.05.2023 07:43
|
1

Z Fordu Ranger Raptor tryská testosteron. I když to tak nevypadá, je králem pohodlí

Testovali jsme vrcholnou verzi amerického pick-upu. Není to nic pro upjaté ekology
16.04.2023 18:21
|
2

Soukromé parkoviště získává údaje o řidičích a pak jim posílá pokuty. Našlo skulinku v zákoně

Kontroverzní německé parkoviště se už dostalo i do Česka. Zákazníky pokutuje za příliš dlouhé stání
10.12.2024 07:45
|
17

Místa, kde se měří rychlost, lze vyčíst z mapy. Policie prozradila, jak si je vybírá

Policisté nemohou měřit kdekoliv se jim zachce. Někdy dokonce řidičům prozradí i konkrétní lokaci
05.12.2024 08:27
|
2
Reklama

Nové MG3 Hybrid+ je ještě úspornější, než uvádí výrobce. Poradilo si i se závodním okruhem

Každé auto testované v televizním pořadu teď musí projít náročnými testy. Co všechno zahrnují?
27.11.2024 16:00
|
0

Pokuta 10 tisíc korun za pouhé projetí. Čerpací stanice trestá řidiče, kteří u ní nenatankují

Čerpací stanici se nelíbilo, že si přes ni řidiči zkracují cestu. Tak se je rozhodla sama pokutovat
27.11.2024 08:00
|
44
Reklama
Autosalon TV