Reklama
Testy

Toyota 4Runner nemá turbo ani hybrid, ale šestiválec a obrovský charakter. Jezdí fantasticky

Na Floridě jsem otestovali speciální limitovanou edici amerického bestselleru
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Je to zvláštní automobilová doba, v Evropě aktuálně čekáme na konec spalovacích motorů a ať chceme či nechceme, jdeme pomalu vstříc čistě elektrické budoucnosti. Existují ale místa na planetě, kde si ještě můžeme přičichnout k vůni benzinu bez studu a výčitek, kde jsou čtyřválce úplné minimum a kde se na silnicích namísto přeplňovaných litrových motorů prohánějí staré dobré velkoobjemové atmosféry. Ano, jde o Severní Ameriku, kde auta s pořádnými šestiválci a osmiválci ještě nevymřela.

Právě zde jsme si mohli vyzkoušet vůz, který nám v paměti zůstane ještě dlouho, a to Toyotu 4Runner. Evropané ji možná vůbec neznají, ale za velkou louží je to bestseller. Legendární SUV se vyrábí už 40 let a své kulaté narozeniny slaví speciální edicí, za jejímž volantem jsme procestovali Floridu.

Je to Land Cruiser, není to Land Cruiser?

Když jsme Toyotu 4Runner viděli poprvé, ihned jsme si pomysleli, že se jedná pouze o model Land Cruiser s lehce přepracovaným nárazníkem a jiným názvem. Ovšem po chvilce zkoumání a porovnávání jsem zjistil, že tomu tak není. I když jsou si obě SUV velmi podobná, jsou mezi nimi podstatné rozdíly nejen v designu, ale také v použité technice pod kapotou.

Zatímco evropský off-road pohání pouze naftový čtyřválec 2,8 D-4D s výkonem 204 koní, který je spjatý s 6stupňovou automatickou převodovkou, Toyota 4Runner ve svých útrobách schovává atmosférický benzinový motor 4.0 V6 s výkonem 270 koňských sil a 5stupňový automat.
Zdroj: Tiskový servis Toyota
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Srovnávání dejme stranou a pojeďme se na našeho 4Runnera podívat víc z blízka. Bystrý čtenář si už jistě všiml zajímavých pruhů lemující bok vozu a plaketky 40th. Těmito designovými prvky se vyznačuje limitovaná série 40th Anniversary Special Edition, která vznikla na počest 40. výročí modelu 4Runner na americkém trhu. Limitka vychází z výbavy SR5 Premium a od zbytku nabízených specifikací se liší především svými speciálními doplňky, mezi které patří zmiňovaná žluto-oranžovo-červená trikolora, bronzová 17palcová kola a loga 40th na sedadlech, přístrojové desce a na dveřích zavazadlového prostoru.

Výroční edice je početně omezena a vyrobí se pouze 4040 kusů. S tím, že zákazník si může vybrat mezi třemi barvami karoserie - bílou White, černou Midnight Black Metallic nebo červenou Barcelona Red Metallic.

Přes den auto, v noci hotel

Když jsme si do americké Toyoty poprvé sedli, zaujal nás její robustní interiér. Plastová palubní deska sice nepůsobí kdovíjak luxusně, ale její zpracování je na vysoké úrovni. Při jízdě v kabině nic nevrže a mile nás překvapilo i samotné odhlučnění. Díky vysokému posedu za volantem jsme se citili bezpečně a měli jsme dokonalý výhled do všech stran. Při dlouhých cestách jsme také ocenili pohodlná kožená sedadla. Jen jsme postrádali možnost výškového nastavení na straně spolujezdce.

Jelikož jsme s 4Runnerem procestovali velkou část Floridy, nebyl to pro nás pouze dopravní prostředek, ale na pár nocí dokonce hotel. Díky tomu jsme mohli na plno otestoval jeho praktičnost. Z vlastní zkušenosti víme, že ne všechna SUV na trhu jsou na nocleh vhodná, nicméně Toyota se ve finále ukázala jako skvělá alternativa za malý stan. Musíme Toyotu pochválit za rozměrný zavazadlový prostor a šikovně řešené sklápění zadní řady sedadel, která ve vodorovné poloze vytvoří s podlahou kufru v podstatě dokonalou rovinu. To pro nás znamenalo, že jsme si v kempu ušetřili spoustu času a trápení se stavbou přístřešku a mohli jsme pohodlně přenocovat přímo v autě.

Na silnici je dobrý, v terénu skvělý

Většinu řidičů ale nezajímá, jak se v autě spí nebo jaký má interiér. Mnohem důležitější jsou pro ně samotné jízdní vlastnosti. Hned v úvodu můžeme prozradit, že Japonec s americkým srdcem, postavený na rámu s tuhou nápravou, se řídí zcela unikátně. Šofér za volantem hned pozná, že se jedná o plnokrevný off-road připravený na tvrdé zacházení. Robustní podvozek s tlumiči uzpůsobenými do terénu se na asfaltové cestě chová dost specificky. Malé hupy a výmoly moc dobře netlumí, ale jakékoliv střední a velké nerovnosti žehlí s naprostým přehledem.

Co ale zatáčky? Auta s tuhou nápravou se ve většině případů zatáčení doslova štítí a nejsou v něm dobrá. 4Runner nás ale svým odhodláním vybírat zákruty mile překvapil. Na Floridě jsme sice na moc klikatých silnic nenarazili, ale když ano, velké SUV je zvládalo bez velkých potíží.

Mnohem lépe se ale Toyota cítila mimo zpevněnou vozovku. Do žádného extrémního terénu jsme sice 4Runner nevytáhli, ale už na písčitých hrbolatých cestách s kořeny a velkými výmoly bylo jasné, že japonský off-road s připojitelným pohonem 4x4 se v těžkých podmínkách cítí jako ryba ve vodě. Dokonce si troufneme říct, že Toyota 4Runner má podobně dobré terénní schopnosti jak model Land Cruiser.

Tenhle motor chceme do Evropy! Převodovku ne

Nejvíce nás americká Toyota uchvátila svým staromódním a přesto naprosto fantastickým motorem. Benzinový vidlicový šestiválec o objemu čtyř litrů nemá žádné turbo ani pomocníka v podobě hybridu, přesto ze sebe dokáže vymáčknout slušných 270 koní. Je to prostě jednoduchý velkoobjemový „spalovák“, ve kterém se nemá co pokazit. A ten projev! Kultivovaný chod a postupně gradující výkon se zvyšujícími se otáčkami bychom za nic na světě nevyměnili. Rozhodně ne za přeplňované čtyřválce či „nafťáky“, se kterými jezdíme v Evropě.

Bohužel naprosto boží motor je spjat s ne zrovna povedenou elektronicky řízenou pětisupňovou převodovkou. Automat řadí pomalu a při svižnějším stylu jízdy často zmatkuje. Řidič si ale v případě potřeby může měnit kvalty sám, a to za pomoci sekvenčního řazení. Při pomalejším tempu je pak chod převodovky lepší. 

Mechanika, která dnes chybí

Toyota 4Runner je opravdu povedené SUV, které bychom na evropském trhu jednoznačně přivítali. Má zajímavý design, který je v našem případě ještě obohacen slušivými prvky limitované edice 40th Anniversary. Prostorný interiér sice není kdovíjak luxusní či moderní, ale rozhodně nás ničím neuráží. Ba naopak musíme vypíchnout precizní zpracování přístrojové desky, displeji s přehledným multimediálním systémem a robustní ovládací prvky ventilace a pohonu.

Co se jízdních vlastností týče, tak v tomto případě nám nezbývá nic jiného, že Toyotu pochválit. Podvozek má své jedinečné kouzlo, krásně tlumí střední a velké nerovnosti a v terénu umí doslova kouzlit. Skvělé dojmy v nás zanechal i motor. Celkově se nám líbilo, že jsme v Toyotě 4Runner cítili tu mechaniku, kterou spousta moderních vozů před řidičem skrývá.
Reklama

Test Toyota Land Cruiser Executive 2.8 D-4D pohledem ženy: Když to dobré nezestárne

Robustní hračka do terénu nezestárla ani o píď. A to je tu s námi už více jak 7 dekád.


Diskuze

Petr - 27.06.2024 10:42:34
Mám ten šestiválec v Sienně (luxus) a k tomu 30 let starého "běžce" v TD. Ten šestiválec není raketa, ale když dostává každý rok olej a filtr, údajně vydrží navěky. Nové 4-Runnery už dělají i v hybridu....ale ... to nikdo nechce...jen to dovézt...
Petr - 21.11.2023 20:58:37
Ahoj Pavle , to auto je super . Trochu jsem to před rokem zjišťoval . Z Kanady to jde celkem bez problému. Mě zajímá SR5 trail dříve TRD ta se prý dost naklaní , TRD jsou na tom prý o dost lépe. Má 4 Runner KDS systém na podvozku ? Dík Petr

Dojezd 1200 kilometrů a nabito za 10 minut. Toyota hlásí průlom ve výzkumu baterií, sníží i cenu

Japonská automobilka věří technologii článků s pevným elektrolytem. Baterie bude také lehčí
07.07.2023 10:30
|
47
Reklama

Toyota ve světové premiéře představila novou generaci C-HR. Vypadá jako sesekaná samurajským mečem

Design se drží ztvárnění studie C-HR Prologue Concept, kterou značka představila loni
26.06.2023 15:18
|
5

Toyota C-HR patří mezi nejspolehlivější ojetiny na trhu. Tomu ale odpovídá i její cena

Má velmi dobré výsledky v TÜV reportech. Vyplatí se u ní nepodceňovat výměnu olejů
10.05.2023 19:30
|
13

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV