Reklama
Testy

Test omlazeného Citroënu C5 Aircross Hybrid: Designově se povedl, ale jízda není žádná hitparáda

Vyzkoušeli jsme vlajkovou loď francouzské automobilky s plug-in hybridním pohonem
Zdroj: Robin Běhal

Aktuální generace rodinného SUV se poprvé ukázala v roce 2017. Po pěti letech se francouzská automobilka rozhodla vůz výrazně zmodernizovat a designově ho přiblížit novinkám Citroën C4 a C5 X. Pod kapotou může mít zážehový nebo vznětový motor, ale také plug-in hybridní systém s výkonem až 225 koní. 

Francouzské SUV je postavené na sdílené platformě koncernu Stellantis (PSA+FCA), podobně jako modely Peugeot 3008 nebo Opel Grandland. Přestože vůz prošel rozsáhlou evolucí, jeho rozměry se nijak nezměnily. Citroën C5 Aircross tak má na délku 4,5 metru, na šířku bezmála dva metry (se sklopenými zrcátky) a na výšku 1,7 metru.

S těmito proporcemi může konkurovat například Nissanu Qashqai, Fordu Kuga, Renaultu Kadjar, Hyundai Tucson nebo Škodě Karoq. Podrobné srovnání těchto a dalších SUV naleznete v našem porovnávači ZDE.

Nabízené verze

Omlazený Citroën C5 Aircross může mít pod kapotou hned tři různé motorizace. Na výběr je mezi benzínovým tříválcem 1.2 PureTech (130 koní a 230 Nm), naftovým čtyřválcem 1.5 BlueHDi (130 koní a 300 Nm) a plug-in hybridem. Elektrifikované ústrojí má systémový výkon 225 koní a skládá se ze zážehového motoru 1.6 PureTech, elektromotoru na přední nápravě a 13,2 kWh baterie. Na rozdíl od bratrských modelů Opel Grandland nebo Peugeot 3008 nemůže mít C5 Aircross silnější plug-in hybrid s pohonem 4x4 a výkonem 300 koní. 

V případě čistě spalovacích motorů je možné výkon na přední kola přenášet buď pomocí šestistupňového manuálu nebo osmistupňového automatu. Plug-in hybridní pohon spolupracuje pouze s automatickou převodovkou. Pohon na všechna kola v nabídce pro tento model vůbec není. 

Francouzské SUV je aktuálně dostupné hned v šesti výbavových stupních, tedy Live Pack, Feel, Feel Pack, C-Series, Shine a Shine Pack. Kromě základní verze jsou všechny dostupné se všemi zmíněnými motory. 

Podrobný ceník modernizovaného Citroënu C5 Aircross naleznete v našem katalogu ZDE.

Už to není ošklivé káčátko

Teď se ale pojďme vrhnout na novinky, které výrazná modernizace modelu Citroën C5 Aircross přinesla. Začneme designem, který se na první pohled značně změnil. Jednoduše se z ošklivého káčátka vyklubal sympaťák se sebevědomou tváří. Z velké části to má na svědomí nová maska chladiče, která modelu C5 Aircross dodává moderní a minimalistický styl. Boční a zadní část vozu kromě světlometů v podstatě žádnou evolucí neprošla.

V interiéru nezůstal kámen na kameni

Vůbec největší změny odhalíte v interiéru, který dostal zcela novou architekturu a high tech technologie. Mezi novinky patří lehce přepracovaný digitální přístrojový štít a zcela nový dotykový displej infotainmentu. Na dvanáctipalcové obrazovce přímo před řidičem se zobrazují nejdůležitější informace o jízdě (rychlost, spotřeba, stav palivové nádrže, popřípadě kapacita baterie). O zbytek funkcí se pak stará druhý 10palcový displej multimediálního systému s navigací a podporou aplikací Android Auto a Apple Car Play (pouze přes kabel).

Rozmístění ovládacích prvků na přístrojové desce bylo podobně jako u dalších modelů Citroën přehledné a více méně intuitivní. V námi testované nejvyšší výbavě kabině vozu vládly luxusní materiály a vše bylo na dotek kvalitně zpracované. V tomto ohledu si francouzská automobilka opravdu dala záležet a nový interiér dotáhla do posledního detailu. 
Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal

Interiér nebyl jen luxusní, ale i prostorný

Co se týče prostornosti, tak ta byla u největšího SUV značky průměrná, ale dostatečná. Model C5 Aircross tak bude ideálním společníkem pro čtyřčlennou rodinu, která jistě ocení zavazadlový prostor o objemu 580 litrů (u plug-in hybridu 460 l). Na zadních sedadlech se nacházejí tři plnohodnotná místa, na kterých se komfortně přepraví i urostlejší osoby - místa v prostoru před koleny a nad hlavou bylo tak akorát, jen posed na zadní lavici byl podle našeho vkusu až moc vysoký. Na druhou stranu ani cestujícím vyššího vzrůstu tak nebudou levitovat nohy nad sedákem. 

Nabíjení

Citroën C5 Aircross Hybrid je standardně vybaven nabíječkou o výkonu 3,7 kW (plné dobití za 4 h). Za výkonnější 7,4 kW dobíjení se připlácí 8 tisíc korun. Z domácího wallboxu se tak plug-in hybrid z 0 na 100 % nabije za dvě hodiny. 

Snaha o co nejvyšší komfort se nevyplatila

Naše redakce měla možnost otestovat  Citroën C5 Aircross v nejvyšší výbavě, který měl pod kapotou plug-in hybridní jednotku o výkonu 225 koní, která spolupracovala s automatickou 8stupňovou převodovkou ë-EAT8. Na papíru auto vypadá skvěle, slušná porce výkonu, spotřeba udávaná výrobcem hluboko pod dva litry a unikátní odpružení s progresivními hydraulickými dorazy už v základní výbavě. Ale co realita? Na to je snadná odpověď. Řidiči, kteří automobily hodnotí jen podle jejich jízdních vlastností, si C5 Aircross určitě neoblíbí, a to hlavně kvůli až přehnaně měkkému naladění podvozku, tupému řízení a špatně "dávkovatelným" pedálům. To by ve městě nebyl problém, naopak výhoda, ale pokud si šofér s citroënem vyjede na okresky či do zatáček, čeká ho boj.

Francouzské SUV bylo při jízdě v zákrutách velmi nepředvídatelné, naklánělo se a trpělo na nedotáčivost. V první řadě za to mohl zmiňovaný vláčný podvozek a také gumové řízení. Řidič při jízdě nedostával žádné informace o tom, co se děje pod předními koly vozu, tudíž bylo těžké autu plně důvěřovat. Citroën se navíc při vyšších rychlostech na typických českých silnicích s nedokonalým povrchem zmítal a celkově se těžko řídil.    

Světlé stránky vozu

Budiž ti ale za horší jízdní vlastnosti odpuštěno, "CéPětko". Berme ohledy na to, že většinu potencionálních kupců tvoří starší ročníky či matky od rodin, které chování vozu v zatáčkách a při vyšších rychlostech tolik nezajímá. Naopak preferují komfort, klid a výhody plug-in hybridního pohonu. Právě pohodlí je asi největším trumfem modernizovaného SUV. Ve městě dokázal podvozek filtrovat malé i velké nerovnosti a posádce nabídl ve své třídě nadstandardně pohodlné svezení.  

Maminky s dětmi určitě ocení i skvělý dojezd na jedno nabití, který se reálně pohyboval kolem 50 kilometrů. Každodenní cesty do školy a na kroužky by tak měl vůz zvládnout s minimální provozními náklady. Potěší taky dostatečný výkon pohonné jednotky a relativně dobré chování osmistupňové automatické převodovky při klidné jízdě. 

Mile nás překvapila i spotřeba paliva po vyčerpání veškerých zásob elektrické energie. Například mimo město jsme s citroënem dokázali jezdit za 5,9 l/100 kilometrů. Jediné, co bychom v tomto ohledu mohli plug-in hybridu vytknout, byla opravdu malá palivová nádrž, která měla kvůli rozměrnému akumulátoru objem pouze 43 litrů (o 10 litrů méně než verze se spalovacím motorem).

Kompletní test spotřeby najdete v tabulce pod tímto textem.

Test spotřeby v hybridním režimu

Prostředí Spotřeba (l/v100km)
Město 5,4 l/100km (v módu Hybrid)
Mimo město (90 km/h) 5,9 l/100 km
Dálnice (130 km/h) 7,8 l/100km
Kombinovaná za celou dobu testu 7,3 l/100km

Shrnutí a závěr

Modernizovaný Citroën C5 Aircross rozhodně udělal krok správným směrem. Konečně neláká jen praktičností a rozumnou cenou základních modelů, ale i líbivým designem a moderním interiérem. Právě po vizuální stránce udělalo francouzské SUV největší skok. Předešlý model na první pohled nevzbuzoval žádné výrazné emoce. To se po faceliftu změnilo. Teď je snadné se do nové tváře s drsnějším výrazem zakoukat.

Mezi plusy Citroënu C5 Aircross rozhodně patří i komfortní podvozek, praktický interiér a bohatá standardní výbava. Vůz ale sám sebe sráží na kolena horšími jízdními vlastnostmi, které mohou spoustu potenciálních kupců odradit. Například takový Opel Grandland jezdí objektivně mnohem lépe, a to má pod kapotou totožnou techniku.
Reklama

Diskuze

Karel - 23.03.2023 09:25:49
Baterie se velmi rychle vybije...reálně sotva 40 km, potom je spotřeba kolem 7-10 litrů, pokud budete chtít ještě dobíjet baterii, bude spíš kolem těch 10-ti, tohle není úplně dobře fungující plug in hybrid, jako mají třeba Toyoty...spotřeba 1,4 chiméra..
Jojo - 08.07.2022 14:23:19
Nádhera

Citroën C4 X je další francouzský kříženec mnoha kategorií. Na diesel naštěstí nezapomněl

Novinka spadá mezi Citroën C4 a C5 X. Do prodeje dorazí na podzim
30.06.2022 15:40
|
6
Reklama

Další velký rodinný vůz se loučí. Citroën končí s výrobou modelu C4 SpaceTourer

Auto by mělo být možné objednat do konce června. V nabídce bude i pár desítek skladovek
21.04.2022 16:15
|
0

Citroën C3 Aircross si brousí zuby na Toyotu Yaris Cross. Srovnání ukazuje, koho má šanci zaujmout

Malá SUV najdou uplatnění hlavně ve městě, kde majitelé ocení jejich zvýšenou robustnost
22.03.2022 16:32
|
4

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
12
Reklama
Autosalon TV