Reklama
Testy

Tato Dacia je vzácná jako modrý Mauritius. Od běžného modelu ji odlišuje několik detailů

Otestovali jsme bizarní verzi elektromobilu, která je sice po faceliftu, ale má ještě původní pohon
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Když se Dacia Spring před rokem a půl objevila na českém trhu, lákala na velmi nízkou cenu pod půl milionu korun. Teď je skoro o 100 tisíc dražší, protože prošla faceliftem a navíc zásadním technologickým vylepšením – dostala silnější motor, který jí pomohl výrazně zrychlit. Jenže pak ještě existují jakési mezikusy. Přesněji řečeno jde o Springy, které mají sice nový design, ale technika pod kapotou zůstala shodná se starší verzí. A přesně takový kousek se nám dostal do rukou. Dalo by se říci, že to je takový modrý Mauritius mezi auty.

Lidová? Už moc ne

Facelift znamená, že Dacia Spring je pořád to samé auto, které s délkou 3734 mm patří mezi nejmenší vozy na českém trhu. Facelift přinesl tři viditelné změny. Tou první je samozřejmě nasazení nového loga na příď vozu. Místo starého „otvíráku na láhve“ tu najdeme stylizovaná písmena DC z názvu automobilky. Pod nimi se stejně jako předtím skrývá konektor pro nabíjení vozu. Kryt se ovšem už neotvírá směrem vzhůru, nýbrž do strany. To je druhá změna. Třetí se objevila na opačném konci vozu, kde se tlačítko pro otevření kufru posunulo o kousek níž a tedy i blíž „výkusu“, za který se páté dveře zdvihají. Díky tomu s nimi lze snadněji manipulovat. A to je vše.

Tedy, vlastně je tu ještě jedna věc. Vzpomínáme si, že když jsme předloni usedli poprvé za volant Dacie Spring, zarazil nás v interiéru znatelný odér pocházející zřejmě z levného lepidla. Nebylo to právě příjemné a vůz tak působil ještě lacinějším dojmem. To ale už není případ tohoto kusu a dá se tedy předpokládat, že výrobce sáhl po jiném lepidlu. Jde bezesporu o dobrou zprávu pro všechny budoucí majitele.

A pak je tu ještě jeden problém. Dacia Spring se po faceliftu na českém trhu prodává jen v jediné výbavě Extreme za 576 400 korun (ceník vozu najdete v našem katalogu). Tento model, ač už s evidentní optickou změnou, byl ale ještě vyveden ve vyšší ze dvou původních výbavy Essential a Expression. Verze Expression má shodnou základní cenu jako Extreme, na palubě jsme ale měli ještě několik příplatků (musí se například zaplatit navíc za 30kW nabíječku, což je trochu ostuda), tedy prakticky „plnou palbu“. Výsledkem byla konečná cena 611 100 korun. Na podobné sumě startuje například základní Škoda Octavia. Lidovost se tedy z levného elektromobilu docela vytratila.

Jak námi testovaná Dacia Spring vypadá si můžete prohlédnout v následující komentované fotogalerii:

Šnek, ale jen někdy

Dacia Spring je v našem případě stále stejný šnek. Její motor totiž produkuje jen 33 kW výkonu a 125 Nm točivého momentu. To má za následek vůbec nejpomalejší akceleraci mezi osobními vozy na trhu. Z nuly na stovku potřebuje 19,1 sekundy. Plně faceliftovaná verze přitom získala motor o výkonu 48 kW, díky kterému tento čas stáhla na 13,7 sekundy. Maximální rychlost 125 km/h zůstala stejná. Pokud tedy budete mít zájem o Springa, berte novou variantu. Proč ale píšeme o staré? Třeba proto, abyste si dali pozor u skladových vozů nebo v budoucnu při nákupu auta z druhé ruky. Nyní totiž víte, že určitě existují Dacie Spring, které vypadají, že mají výkonnější motor, ale ve skutečnosti používají starší slabší variantu pohonu.

A věřte, že pokud byste chtěli Spring používat jako běžné auto, není to nic moc. Cesta mimo město je totiž daleka ideálu. Naopak ve městě se dá s pomalým elektromobilem celkem sžít. Sice vás u semaforu porazí skútrista i majitel naftové Octavie s automatem, ale brzdou provozu určitě nebudete. Spring působí mrštně a navíc se odvděčí i rozumným dojezdem, který bohatě stačí na několik dní městského ježdění. S baterií o kapacitě 24,7 kWh dosáhne na víc než 200 km úplně bez problémů. My jsme dokonce jednu chvíli jezdili i za pouhých 9 kWh na 100 km. Kdybychom spotřebu udrželi, měli bychom teoreticky dosáhnout na 274 kilometrů na jedno nabití. Takových 220 až 230 je ale přece jen reálnějších.

Mimo město už je spotřeba vyšší, zejména na dálnici, kde se musíte automaticky držet v pravém pruhu. Auto už výrazně ztrácí na dynamice a stejně tak před očima poměrně rychle utíká kapacita baterie a s ní spojený dojezd. Moc nepomůže ani vypnutí klimatizace. Dacia Spring by proto měla hranice měst opouštět jen zřídka a dá se hádat, že případným zájemcům poslouží hlavně jako druhé, nebo spíš třetí auto, se kterým využijí i možnost parkovat v metropoli zadarmo.

Poněkud úzkostné svezení

I když jde o velmi malé auto, jezdí na první dobrou docela solidně. Hlavně podvozek je nastaven na rozumnou míru komfortu, a tak i když si za jeho volantem budete připadat jen jako v mírně větším golfovém vozítku, nevytluče z vás duši ani na retardérech, ani na dlažebních kostkách. Samozřejmě musíte počítat s tím, že Spring je úzký, a tak se do zatáček bude víc naklánět. Baterie není tak těžká, aby významně působila na umístění těžiště a dělala tak jízdu stabilnější.

Velmi nepovedené je řízení. Jednak trpí vůli ve středu a nepřesností, jednak je posilovač opravdu extra výkonný. Skoro byste se cítili jako v počítačové hře nebýt faktu, že minimálně v námi testovaném kusu volant při pohybu vydával vrzavé zvuky.

Ostatně i ve vyšší výbavě působí celé auto poněkud lacině. Začíná to záslepkami na tlačítkách volantu a končí zpracováním plastů. Začali jsme být také alergičtí na zvuk směrovek a tak jsme je při dlouhém čekání v odbočovacím pruhu na semaforu ani nezapínali.

Dacia Spring nás v týdenním testu také trápila tím, že není postavena pro lidi vyšších postav. Autor tohoto textu má výšku 193 cm a dobrou polohu za volantem rozhodně nenašel. Spíš tam byl stísněný, přikrčený, v důsledku čehož ho po pár desítkách minut jízdy začala bolet záda. A pak i pozadí. Když si chtěl odpočinou a v zatáčce se opřel pravou rukou do sedadla spolujezdce, zmátl váhu a Dacia začala okamžitě varovným tónem hlásit, že jezdec není připoután. Zadní sedadla byla v našem případě téměř nepoužitelná. Jediným pozitivem se tak stal kufr, který má na tak malé auto relativně slušnou kapacitu. Zase ho ale z části zaberou kabely.
Reklama

Nejlevnější, ale co z toho?

Ano, Dacia Spring je pořád nejlevnějším elektromobilem na českém trhu. Na to, co ale předvádí jako „auto“, je i její cenovka nebetyčně vysoká. Ostatně, to nám potvrdili lidé, kteří se s námi během testovacího týdne svezli. Automobiloví laici obvykle odhadovali cenu na 250 tisíc korun. Za tu by jim přišla Dacia Spring jako zajímavé řešení mobility na krátké vzdálenosti. Nebyli přitom daleko od reality, protože Renault Kwid, ze kterého Spring vychází, se mimo Evropu prodává za podobné peníze (například v Jihoafrické republice začíná v přepočtu na 218 tisících korun). Rozhodně ale nejde o auto, na jehož palubě byste se cítili jako ve voze za víc než 600 tisíc korun.

Jak je na tom nová Dacia Spring (už s výkonnějším motorem) ve srovnání s ostatními levnými elektromobily? To se podívejte v našem porovnávači, kde jsme proti ní postavili Smart fortwo EQ a Fiat 500 Electric. Výsledek najdete pod tímto odkazem.

Diskuze

kulak - 23.04.2023 17:46:00
Který ***** si koupí předraženou škodovku, tu si koupí maximálně nějaká firma a to už taky tolik ne.
jirkaX - 23.04.2023 14:12:26
Jo, jo, kdyby to byla škodovka, tak by se o ní básnilo v každém médiu.

Dacia Duster ztrácí svou největší výhodu nad konkurencí. Zdražila už nad 400 tisíc korun

Automobilka začátkem března upravovala ceníky. Nejhůř dopadl její nejprodávanější model
13.03.2023 07:17
|
3
Reklama

Dacia Jogger dostala paket pro dobrodruhy. Za 40 tisíc se umí proměnit na kempingový vůz

Nová výbava Extreme přinesla více outdoorových prvků zaměřených na zážitek v přírodě
05.03.2023 19:10
|
4
Reklama

Ojetá Dacia Dokker je levný pracant, který se prodává i s nízkým nájezdem. Umí také LPG

Rumunský konkurent Berlinga patří k nejpraktičtějším osobním dodávkám, které v bazarech seženete
27.02.2023 14:01
|
7

Dacia si utahuje z předplatného vyhřívaných sedadel u BMW. Zákazníkům dá ohřívací láhev

Levná automobilka zaujala zajímavou reklamní kampaní. Termofor dá i těm, kteří už auto mají
28.01.2023 09:18
|
3

Subaru chce, aby od roku 2030 při nehodách nikdo nezemřel. Pomůže jeho systém EyeSight

Japonská automobilka se rozhodla zvyšovat bezpečnost svých aut. Testy přinesly první výsledky
12.12.2024 14:20
|
0

Omoda C5 láká Čechy na bohatou výbavu a spalovací motor. Víme, proč by vás měla zajímat

Vůz mladé čínské automobilky bude k objednání od února. Přijede i elektrická verze Omoda E5
12.12.2024 09:57
|
1
Reklama

Papež dostal nový papamobil. Elektrický Mercedes G má mamutí výkon, ten ale nevyužije

Uprostřed je pohodlné otočné křeslo, ze kterého může papež František kynout věřícím
09.12.2024 15:00
|
0

Jestli někdo rozdrtí Teslu, bude to Škoda Elroq. Těžko hledat chyby, zjistili jsme za volantem

Je to v podstatě Enyaq s menším kufrem. A to je dobrá zpráva pro všechny, kteří takové auto chtějí
09.12.2024 09:00
|
9
Reklama
Autosalon TV