Reklama
Testy

Pět metrů dlouhé kombi má styl i spoustu místa pro rodinu. Řídili jsme nové BMW 5 Touring

Kromě nafty a benzinu vůz poprvé dostal i elektrický pohon. Vyzkoušeli jsme si autonomní jízdu

Je to nikdy nekončící boj. Německé luxusní značky se spolu v kategorii vyšší střední třídy přetahují o řidiče, kteří chtějí velké reprezentativní auto nadité technologiemi, jež zároveň poslouží jako ideální rodinný vůz. Nejnovějším přírůstkem do této kategorie je BMW 5 Touring. Pětimetrový obr může konzumovat naftu i benzin, ale poprvé v historii se prodává i jako elektromobil. Autosalon ho vyzkoušel v okolí jeho rodného Mnichova.

Poprvé přes pět metrů

Podobně jako sedan i kombi označované klasicky Touring mezigeneračně pořádně narostlo. Na dílku mu naměříte 5060 mm, překonává tedy pětimetrovou hranici, kde bychom ještě před časem hledali spíš top manažerské limuzíny. Nutno ale podotknout, že díky umu designérů novinka vůbec nepůsobí zavalitě. Oblá záď je sice velká, ale má vlastně jednoduchý střih s aerodynamickým kšiltem nad oknem, typickými brzdovými světly BMW a ve variantách okořeněných doplňky M také zadní černy difuzor, který vozu dodává sportovní šmrnc. S ostatními novináři jsme se na místě shodli, že kombík má rozhodně vyváženější proporce než sedan. A i proto se nám také víc líbí.

Ano, je tu jeden malý problém, kolem kterého by šlo chodit jako kolem horké kaše. Ale nechoďme, protože stojí za to ho vysvětlit. BMW 5 Touring poprvé v historii nedostane samostatně vyklápěné okno pátých dveří. Jestli nevíte o čem je řeč, je to možná i kvůli vám. Zkrátka o téhle funkci řada lidí nevěděla, hlavně ale prý v Mnichově zjistili, že když ji do nového vozu nezakomponují, budou moci být zadní dveře tenčí a tím se ještě přidá na prostoru v kufru. Ano, bylo to praktické nemuset otevírat celé páté dveře kvůli tomu, abyste do zavazdelníku hodili jednu tašku s nákupem, ale v době elektrického otevírání to už nakonec bylo asi jedno. Samozřejmě se také můžeme domnívat, že jde o snižování nákladů na výrobu. Na druhou stranu BMW není Dacia a při jeho ceně by to úplná výhra pro automobilku asi nebyla.

Jedno je ale od pohledu jasné – kufr je naprosto gigantický. A je jedno, jestli máte spalovací nebo elektrický pohon. Hlavní je šířka, za které je cítit, že se podařilo využít nabobtnalou karoserii vozu na maximum. Auto jsme samozřejmě na místě také změřili. Kufr má na šířku 115 cm, což je například o 5 cm víc než v případě Mercedesu třídy E kombi. Kufr je také hluboký 42 cm, což je zase o 6 cm víc než v případě Éčka (porovnání s Mercedesem-Benz třídy E a Audi A6 Avant najdete zde).

Tabulkově se dovnitř vejde 570 litrů zavazadel. Po sklopení zadních sedadel, které padají do mírné šikminy (sklápí se v poměru 40:20:40) hodnota vzroste až na 1700 litrů. Pod podlahou je i v případě elektromobilu prostor na drobnosti, jako je ochranná síťka. Na stěnách kufru jsou páčky pro klopení sedadel, zásuvky i háčky.

Rodinná raketa

Stalo se trendem, že při představení nových modelů automobilky tlačí na první pozici elektrické varianty. Proto jsme i my na prezentaci nového Touringu dostali klíče jen od elektromobilů. Nejdřív jsme usedli za volant vrcholné verze i5 M60 xDrive Touring. Tu kupředu ženou dva elektromotory o celkovém výkonu 442 kW, přičemž auto disponuje točivým momentem 795 Nm. Vzniká tak rodinná raketa, která dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,9 sekundy. A to i přesto, že prázdná váží 2350 kg!

S vrcholnou elektrickou motorizací jsme jezdili už v případě sedanu, a tak nás prvotní výstřel po stisknutí páčky BOOST na volantu už tolik nešokoval. V ten moment se totiž na deset sekund promění grafika přístrojů, naskočí zvuk podobný tomu, když vesmírná stíhačka vstupuje do hyperprostoru, načež vás něco udeří do zad, jako by vás vystřelili basebalovou pálkou. A pak už jen auto zrychluje a zrychluje, bez jediné prodlevy vysoko nad legální rychlosti, až dokud nedosáhne omezovače v 230 km/h. Výsledkem je, že s tímhle vozem nepředjíždíte, spíš jen přeskakujete pomalejší účastníky silničního provozu.

To je highlight téhle verze, která začíná s cenou lehce pod 2,6 miliony korun (kompletní ceník BMW 5 Touring najdete pod tímto odkazem). Pokud ale povezete rodinu a třeba i děti, rozhodně nebudete chtít mít znečištěné luxusní sedačky od nehezkého obsahu jejich žaludků. A tak pojedete hezky svižně, ale normálně. Dobrou zprávou je, že i když jde o elektromobil, pořád má geny BMW. Velmi dobře se tak vede nejen plynovým pedálem, ale i přesným řízením, které je sice lehké, nicméně ideálně zpřevodované a dostatečně citlivé na to, abyste vůz vždy v zatáčce posadili tak, jak si přejete. Řada elektromobilů dnes s řízením padá spíš do virtuální reality, proto je tohle dobrá zpráva. A podvozek? Epochální! I ve variantě M jsme rozhodně neměli pocit z tvrdého svezení. Komfort byl maximální, auto ale bylo stabilní, samozřejmě nic nehlučelo ani netlouklo. Takhle má jezdit špičkové moderní kombi.

Stačí slabší?

Pořád nám ale v hlavě vyskakovala myšlenka: Je opravdu nutné mít tu nejostřejší variantu. Odpověď přineslo přesednutí do slabší, ale o to dostupnější elektrické verze BMW i5 eDrive40 Touring, která se prodává za 1,8 milionu korun, tedy o necelých 800 tisíc korun levněji. V tomto případě má auto jen jeden elektromotor, tedy dostupný výkon 250 kW, točivý moment 400 Nm a běžným vozům i mnohem více podobnou akceleraci z nuly na 100 km/h za 6,1 sekundy. Hmotnost je také trochu nižší, váha by vozu ukázala 2180 kg.

Ano, i výbava je trochu nižší, například vůz má v interiéru „veganskou kůži“, zatímco vůz s písmenem M na kapotě používá ještě skutečnou. Poznat to téměř není, možná je trochu jiná vůně nového vozu. Nicméně za volantem v běžném cestování rozhodně rozdíl neuvidíte. I slabší elektromotor má pořád hodně síly. Po stisknutí páčky BOOST už to sice není taková brutalita, ale otázkou je, kdo o ni stojí. I s modelem eDrive40 můžete letět svižně po okreskách a krájet kilometry na dálnici bez sebemenšího pocitu, že byste potřebovali být rychlejší. Ostatně, i díky méně náročnému cestování může BMW i5 eDrive40 Touring slíbit z 81kWh baterie trochu lepší dojezd než M60 xDrive. Tabulkově je to 560 km proti 506.

A jaká je realita. S oběma vozy jsme najeli podobnou vzdálenost, tedy okolo 200 km, přičemž jsme jim občas dali lidově řečeno napít (dá se to ještě říkat u elektromobilu?). I proto jsme skončili s prakticky shodnou konzumací elektřiny, která byla 21,5 kWh na 100 km. Auto by tak reálně mělo zvládnout ujet 377 kilometrů na jedno nabití. Přesnější čísla ale přinese až test. Třeba ve městském provozu odhadujeme ještě mnohem lepší výsledky. My jsme se proháněli hlavně po rychlých okreskách a dálnici s neomezenou rychlostí.

Krok k autonomní dopravě

Popisovat interiér BMW 5 Touring nedává příliš smysl, je totožný se sedanem. Nicméně se sluší zmínit to, že jsme byli nadšení z vysoce kvalitních materiálů i zpracování vozu. Pořád si řidič velmi snadno najde ideální polohu za volantem s tlustým věncem, snad jen by se nám víc líbilo, kdyby nebyl šišatý. Ale to je už trend, kterého se BMW u některých svých vozů rozhodlo držet. Sada displejů má vysoké rozlišení, ovládání zábavního systému je jednoduché a jasné. BMW stále v tomto směru patří mezi špičku. Potěší i pěkné detaily jako krystalický ovladač hlasitosti nebo skryté výdechy klimatizace.

Přece jen jsme si ale mohli vyzkoušet něco, k čemu se v Česku zatím nedostaneme. Nové BMW řady 5 už totiž může na německém trhu být vybaveno systémem Driving Assistant Plus (v Česku a řadě dalších zemí se čeká na legislativu, pak pomocí updatu může BMW tuto funkci spustit i vozům zakoupeným u nás). Jde o jakýsi krok mezi autonomním řízením úrovně dva a tři. Ve zkratce: na dálnici můžete spustit ruce z volantu a auto vás už po pár sekundách nebude vyzývat, abyste je vrátili zpět. Nicméně stále musíte dávat pozor na cestu. A že si to vůz pořádně ohlídá! Jakmile jsme za volantem sáhli po mobilu, abychom si netradiční jízdu vyfotili, hned se ozvala hláška: „Věnujte se řízení“. Nebo jsme se jen dlouze zadívali jinam. Zajímavé. Každopádně svezení s pokročilým systémem budeme věnovat za pár dní samostatný článek.

Po dnu ježdění s BMW i5 Touring odjíždíme z Mnichova s pocitem, že se bavorské automobilce podařilo vyrobit vyvážený vůz, který nabízí nejen nejnovější technologie i pohony pod kapotou, ale i vynikající praktičnost. Ta by měla uspokojit i náročnější rodiny a jen podporuje naši myšlenku, že velké kombíky jsou prostě vždy lepší volbou než jakékoliv SUV.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama

Naprosto dokonalé jízdní vlastnosti. Sršeň se tetelil blahem z nového BMW R12 Nine T

Jak to tak s Pepou bývá, byl i trochu genderově nekorektní. Ale na to jsme si už zvykli
03.05.2024 14:30
|
0
Reklama

Ojeté BMW 5 může mít pod kapotou časovanou bombu. Poradíme, jak vybrat to spolehlivé

Kupovat ojetý prémiový vůz je lákavé, protože ceny padají dolů. Musíte si ale dát pozor
24.04.2024 18:00
|
1

Tohle je stroj pro drsné jezdce. Sršeň krotil nové BMW F900 GS v náročném terénu

Pepíka zajímalo, jak bude jezdit luxusní bavorská mašina s příplatkovým podvozkem
16.04.2024 16:09
|
1

Volkswagen rozdal svým modelům speciální verzi výbavy R-Line. Lidé ušetří desítky tisíc

Výbavový stupeň R-Line People je dostupný nejen pro Golf, Tiguan nebo Passat, ale i crossovery
26.07.2024 16:20
|
1

Benzinová Kona nabízí hodně muziky za rozumné peníze. Automat si ale s tříválcem nerozumí

V solidní výbavě Style toho na palubě najdete opravdu hodně. Hlídání bdělosti řidiče spíš obtěžuje
26.07.2024 12:35
|
0
Reklama

Koupit ojetý luxusní sedan za 200 tisíc korun je vždy hazard. Pokud to není Lexus GS 300

Dobová BMW výrazně předčí spolehlivostí, komfortu má na rozdávání. Chybí mu ale adreanlin
22.07.2024 11:30
|
3

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama
Autosalon TV