Reklama
Testy

Nový Mercedes-Benz E hýčká posádku pohodlím. Elektroniky má na palubě možná až moc

Testovali jsme plug-in hybridní verzi nového sedanu. Má displej pro spolujezdce i selfie kameru
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Manažerský Mercedes-Benz třídy E vstoupil do nové generace, která nese označení W214. Asi nepřekvapí, že prvním autem, které se nám dostává do rukou, je plug-in hybridní model. Jak si dnes povíme, celé auto působí jako jakýsi most mezi benzinovým a elektrickým světem, zejména pokud se vyznáte v aktuální nabídce automobilky ze Stuttgartu. Nabízí neuvěřitelný komfort na úrovni třídy S, tu a tam ale narazíte na detaily, které vám tolik radosti dělat nebudou. Víme to po 500 kilometrech za volantem modelu E 400 e 4Matic, který jsme měli k týdennímu testu.

Vstříc aerodynamice

Spalovací vozy to mají teď u řady automobilek těžké, protože se veškerá pozornost obrací k elektromobilům a tak trochu se zdá, že je ta auta na benzin a naftu jen dohání. To by se ostatně mohlo zdát i u nové třídy E, která mezigeneračně prošla evoluční proměnou zaměřenou na ještě lepší aerodynamiku. Ta přichází ruku v ruce třeba s elektricky zasouvacími klikami, se kterými se ukázala už aktuální třída S, nebo oblejším designem karoserie. Jistá podobnost míří i směrem k elektromobilům EQ. Naštěstí je tu několik směrů, jakými se při specifikaci nového vozu ubírat. Námi zkoušený kousek byl proto vybaven příplatkovým paketem AMG, který ho ozvláštnil třeba specifickou (a velmi výraznou) maskou chladiče nebo nádhernými sportovními koly. Ostatně i „stříbrná“ barva v zeleném odstínu auto vylepšila natolik, že působilo opravdu zajímavě.

Éčko se nám také během testu pochlubilo vynikajícími světlomety Digital Light, které byly kupodivu v základu námi zkoušené verze. Ty nejen v noci skvěle svítí (jasně a daleko), ale ještě jsou schopné promítat na silnici před řidiče určité varovné piktogramy. Například pokud vyjíždíte ze svého pruhu na dálnici, spolu s tím, jak vás vrátí aktivní systém, se ještě na vozovce rozsvítí patrná šipka zpět do pruhu. Někdy se také s vámi po zaparkování rozloučí tak, že na zeď promítnou nápis Mercedes-Benz. Je to pěkný prvek, který žádné jiné auto na trhu zatím nemá.

Naše nadšení ze světlometů se ale u elektrických klik neopakovalo. Buď fungovaly zmatečně, nebo jsme si za celý týden na jejich chování nedokázali zvyknout. Někdy se totiž vysunula jen jedna u řidiče, někdy se vysunuly všechny, ale zadní dveře přes ně nešly otevřít. Když jsme zatáhli, klika se pohnula, ale dveře kladly odpor. Zvláštní...

Technologický vrchol

Na vrcholných mercedesech bylo vždy pěkné, že při nastupování do kabiny bylo okamžitě jasné, za co jste utratili své peníze. A je to naštěstí i případ nového E, které zejména v hnědém provedení interiéru působí jako nejluxusnější obývací pokoj v supermoderní vile úspěšného milionáře. Kávová barva potahů sedadel a výplně dveří je lahodná na pohled i na dotek, sedačky přímo zvou k uvelebení. Elektricky jsou nastavitelné v řadě směrů, samozřejmě vyhřívané a odvětrávané.

Palubní desku hodně ovlivní to, po jakém displeji sáhnete. My jsme měli známý Superscreen, čili soustavu tří obrazovek (před řidičem, uprostřed, před spolujezdcem), z nichž dvě jsou schované pod jeden skleněný kryt rozprostírající se přes celou palubní desku. Pokud nás paměť nešálí, poprvé se tahle věc objevila na palubě elektromobilu EQS jako Hyperscreen (tam jsou schované všechny tři obrazovky pod jedno sklo) a od té doby se v top modelech s hvězdou ve znaku vyskytuje prakticky všude. Vy si ji ale zvolit nemusíte, ostatně připlácí se za ni přes 40 tisíc korun. Výhoda tohoto řešení je spíš estetická, tedy pokud si pořídíte kvalitní hadřík na sklo. Otisky totiž nasbírá velmi rychle. Spolujezdec má navíc před sebou obrazovku, ale jak se během týdenního ježdění ukázalo, pexeso si zahraje jednou na 20 sekund a pak ho to přestane bavit.

Zpět ale za volant, který byl v našem voze tříramenný s dvojtými horizontálními rameny, která vypadají přímo skvěle. Ovládání dotykových ploch na nich už tak vynikající není, měli bychom raději klasická tlačítka. Ale taková už je doba. Tlustý věnec nicméně padne dobře do ruky. Z vozu je dobrý výhled a pozice za volantem příjemná.

Mercedes nás samozřejmě zahrnul plejádou technologických „vychytávek“, které zpříjemňují jízdu. Třeba velký head-up displej se spoustou informací nebo fakt, že při zastavení na semaforech se vám tyto promítnou na obrazovku uprostřed a vy se tak už nemusíte vyklánět, zda konečně padla zelená nebo ne. Auto má samozřejmě všechny moderní systémy jako jsou aktivní jízda v pruzích, adaptivní tempomat a další. Kromě toho kouká kolem vás a komunikuje s vámi pomocí ambientního osvětlení, které se třeba rozbliká, kdybyste chtěli otevřít dveře do silnice a zezadu se blížilo auto. Je to pěkné, jen bychom si přáli, aby šly diody ještě víc utlumit. Zejména při cestování v noci byly docela rušivé a tak jsme si je občas vypnuli. Stejně tak jsme neocenili přítomnost kamery na selfie.

Bohužel, stejně jako ostatní vozy homologované po polovině roku 2022, je i Mercedes povinně vybaven „inteligentním“ asistentem rychlosti. Tedy systémem, který řidiče upozorňuje, když překročí povolenou rychlost. Využívá k tomu čtečku dopravních značek, ta ale nefunguje vždy dobře. Třeba na dálnici D1 u Strančic nám ukazovala 60 km/h. Naštěstí Mercedes myslel na své řidiče a systém jde okamžitě vypnout pomocí přidržení tlačítka „mute“ na volantu. To je dobrá zpráva, protože jsou automobilky, u kterých je nutné hledat vypnutí systému hluboko v menu. Děkujeme! Testované auto si můžete prohlédnout i v detailech v následující fotogalerii:

Mercedes je na tom velmi dobře s vnitřní prostorností, tedy hlavně pro čtyři dospělé cestující v kabině. Auto měří na délku zapamatovatelných 4949 mm, mezigeneračně se mu zvětšil rozvor o 20 mm. Stále je tedy ve druhé řadě dost místa na nohy i nad hlavou a také tady se lidé budou cítit jako v bavlnce. Byť nemají k dispozici takové nastavování, mohou si alespoň volit teplotu na panelu klimatizace. Kompletní ceník nového Mercedesu-Benz třídy E včetně technických údajů najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento link.

Pozor ale na fakt, že z hlediska kufru na tom už E není příliš dobře, tedy pokud jde o konkrétní zkoušenou plug-in hybridní variantu. Zatímco standardně sedan nabízí kapacitu 540 litrů, tady je to kvůli poměrně velké baterii jen 370 litrů. Zavazadelník je navíc získal hlavně díky své hloubce, ale vysoký je málo a tak budete mít problém s vyššími věcmi. Nám se sem nevešel „na stojáka“ klasický chladící box, nehledě na to, že jsme ho ani neměli kam zapojit. Potřebuje totiž 12V zásuvku a ta vpředu ani v kufru není. Alespoň že jde elektricky odjistit zadní sedadla z kufru a můžete třeba převážet delší předmět. Nicméně dá se ale chápat, že sedan jako takový bude hlavně sloužit na služební cesty, na které určitě nebude nutné kromě kufru nebo tašky s notebookem nic stěhovat. Kabeláž je navíc schovaná v praktické tašce, kterou lze uchytit za oko na stěně zavazadelníku.

Dokonalý plug-in

Motorizace 400 e 4Matic v sobě ukrývá velmi potentní plug-in hybridní soustrojí, které se skládá z benzinového dvoulitrového čtyřválce o výkonu 185 kW a poměrně silného elektromotoru, jenž má 95 kW. Mercedes výkon sčítá a tak hovoří o 280 kW (381 k) a 650 Nm točivého momentu. To jsou opravdu vynikající hodnoty a je fakt, že tohle Éčko dokáže na silnici překvapit nejen posádku, ale i své okolí. Pod plným plynem vystřelí na stovku za 5,3 sekundy. Navzdory svému zelenému zaměření umí tedy letět hodně rychle, omezovač ho klasicky zastaví na 250 km/h.

Jakkoliv je to potěšující, plug-in tu je hlavně kvůli spotřebě. Dobrou zprávou je, že má auto k dispozici opravdu velkou baterii o kapacitě 19,5 kWh, která reálně umožní dojezd okolo 100 kilometrů. Nabíjet ji přitom lze výkonem až 55 kW, to pokud si připlatíte za DC palubní nabíječku. Je otázkou, zda to dává smysl ekonomicky, pokud máte ale k dispozici třeba nějakou firemní kartu pro elektromobily, proč ne? Pak lze využít každou přestávku na kávu na čerpací stanici k doplění energie. Standardně auto nabíjí 11kW AC, takže lehce přes dvě hodiny, což zase pohodlně stačí doma nebo v práci.

Reálných 100 km na elektřinu s možností jet až 140 km/h znamená, že opravdu můžete bez potíží jezdit řadu dní, aniž byste spálili byť kapku benzinu. Pomáhat si můžete ještě rekuperací, jejíž intenzitu nastavujete pomocí páček na volantu. Určitě bychom ale ocenili možnost více voleb, než jen intenzivní, žádné a prediktivní. Stejně tak Mercedes (alespoň po našich pokusech) nedobíjí baterii z jízdy motorem, některé plug-iny totiž umí využít třeba cestu po dálnici k tomu, aby baterku doplnily. Tím se ale samozřejmě zvedá spotřeba a tak je opět sporné, zda se to vyplatí.

Co ale musíme pochválit, je chování celého systému. Naše zkušenosti z ostatních plug-inů nám daly očekávat, že auto bude při přecházení ze spalovacího motoru na elektrický cukat, nebo že se devítistupňová automatická převodovka bude dlouze rozmýšlet. Nic z toho se nedělo. Stejně tak zcela normálně brzdilo, nebyl cítit přechod mezi rekuperací a zásahem opravdové brzdy. Mercedes-Benz E nabízí zřejmě nejpřirozenější jízdní zážitek, jaký z plug-inu můžete mít.
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Zatočí na pětníku

Otázkou je, zda budete auto používat i na delší služební cesty. Benzinový čtyřválec, který se začne zapínat v hybridním režimu nebo poté, co vám prostě dojde elektřina v baterii a auto se do hybridu z čistě elektrického přepne samo, má takový nevábný zvuk a také se neodvděčí spotřebou. Protože velká baterie něco váží, tahá spalovací motor v danou chvílí téměř 2,3 tuny hmotnosti, což se samozřejmě promítne do spotřeby. My jsme na trase Praha – Brno – Svitavy – Pardubice – Praha bez dobíjení jeli za 8,5 litru benzinu na 100 km. Takový diesel 220d by to zvládl klidně o tři litry méně. S tím máme osobní zkušenost. To už se ale dostává k tradiční otázce, jestli má plug-in smysl nebo ne. Odpověď je jasná: záleží na tom, jak a kde budete jezdit a zda si ho nepořizujete jen kvůli ekologickým registračním značkám.

Mercedes E by byl ale přímo hřích nevyužít na dlouhé cestování. Tohle auto je totiž zaměřeno na komfort tak moc, že by klidně mohlo ubrat pár zákazníků svému většímu sourozenci, tedy třídě S. Zejména s příplatkovým vzduchovým podvozkem, který spolu s řízením zadní nápravy vyjde na 81 tisíc korun, ale rozhodně stojí za to. Auto se po silnici nese jako na obláčku, rozhodí ho jako obvykle jen velká příčná nerovnost na rozbité okresce. Jinak je to čisté blaho, díky kterému lze na cestě strávit opravdu mnoho hodin v kuse a vystoupit z auta odpočatý. Velkou měrou se na tom podílí i vynikající zvuková izolace.

Natáčení zadních kol také stojí za zmínku. Líbilo se nám hlavně ve vysokých rychlostech, kde zlepšuje stabilitu. Kola se totiž mírně otáčí ve směru těch předních. Při nízkých rychlostech je to ale obráceně a zadní kola se výrazně otočí proti směru předních. Výsledkem je tak ostré manévrování, že si musíte hodně zvykat a doufat, že se mezitím v garáži neotřete boky o sloup. Ze začátku se nám stávalo, že jsme špatně odhadli manévr při zajetí do parkovacího místa pozadu. Pak jsme si ale zvykli a systém opravdu ocenili. Párkrát jsme se také potřebovali otočit na silnici do protisměru, to šlo tedy novému Éčku na výbornou. Tento příplatek je tedy nutné jednoznačně doporučit.

Raději klasiku?

Mercedes-Benz E 400 e 4Matic je skvěle fungující plug-in hybrid. Pokud takové auto potřebujete a máte na něj rozpočet, je to jasná volba. Jen pozor, cena testovaného vozu včetně příplatků přesáhla 2,7 milionu korun. Nové Éčko ale jezdí famózně dálky a na ty se úplně tahle sestava nehodí. Stále se proto nemůžeme zbavit dojmu, že verze 220d s hmotnostní téměř o půl tuny nižší a normovanou spotřebou 4,8 litru nafty na 100 km bude tomuto luxusnímu sedanu sedět lépe.

My jsme základní naftovou verzi Mercedesu E 220d porovnali s konkurencí. Jak si stojí proti Audi A6 a BMW řady 5? To najdete v našem porovnávači zde.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 06.11.2023 16:13:17
HOP A JE TU LIDOOP !!!! MERCEDES !!!! BENZ !!!! HELE CO SI MY BUDEME ??!! NIC SE NAK STEJNAK NEVYROVNA !!!! TOMU KDYZ SI MLADA HYCKA !!!! VASEHO JEDNOHO I DRUHEHO MICKA !!!! KOCICKA !!!! MLICKA

Ojetý Mercedes CL za 200 tisíc korun má nesmrtelný motor. Jezdí lépe než Rolls-Royce

Pětimetrové kupé se vznáší nad silnicí. Dokonalý podvozek je ale zároveň jeho prokletím
13.10.2023 07:35
|
11
Reklama

Ojetý Mercedes E kombi sveze až sedm lidí. Dva z nich se ale musí nechat zavřít do kufru

Velký polykač kilometrů je oblíbený hlavně s dieselem. Benzinový šestiválec ale rozdává víc radosti
01.10.2023 19:23
|
3
Reklama

Pracovní poradu teď zvládnete za jízdy. Nový Mercedes E pro ni má aplikaci, nechybí mu ani TikTok

Martin Müller vyrazil na cesty, aby vyzkoušel, co nabízí nová generace manažerského sedanu
12.09.2023 11:30
|
2

Nestačí mít dobré auto, záleží i na schopnostech řidiče. Pepa krotil Mercedes-Benz G v terénu

Auto vyjede 80procentní stoupání jako nic. Otázkou je, zda za jeho volantem sedí dobrý řidič
05.09.2023 11:51
|
0

Hankook má speciální pneumatiky pro elektromobily. Slibuje delší dojezd i nižší hluk

Firma představila zimní i celoroční pláště. Oba druhy jsou vylepšené sadou zajímavých technologií
22.11.2024 14:08
|
0

Všude kůže, hodně místa a velký benzinový motor. Cadillac XT6 nabízí luxus ze staré školy

Koho nezajímají dotykové displeje a láká ho spíš bublání atmosférického šestiválce, ten se zamiluje
22.11.2024 11:56
|
2
Reklama

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
15
Reklama
Autosalon TV