Nový Rolls-Royce Cullinan nabízí ještě více blaha. Nechali jsme se hýčkat za jeho volantem
Je to jedno z nejdražších aut, které si na českém trhu můžete pořídit. A všichni jeho noví majitelé si budou rádi ještě připlácet za individuální úpravy, aby z něj udělali ještě exkluzivnější kousek určený jen pro ně. Rolls-Royce Cullinan teď přijíždí ve verzi Series II, což je noblesnější název pro facelift. A také dobrá záminka k tomu, abychom na jeho palubě strávili luxusní čas a otestovali ho.
Aby černá černou byla
Vylepšovat něco, o čem se už říká, že je dokonalé? To je vždycky poněkud ošemetná záležitost. Přesto se řada věcí alespoň posunula. Rolls-Royce Cullinan má teď novou příď s denními světly, jejichž diody padají v oblouku až k novému přednímu nárazníku. Pokud sáhnete po mírně přiostřené verzi Black Badge, dostanete sadu černých detailů, ať už je to maska chladiče (která v noci svítí!) nebo slavná soška Spirit of Ecstasy.
Pokračujeme dál směrem dozadu, přece jen před námi stojí pořádný kus auta. Sluší se připomenout, že Rolls-Royce Cullinan váží přes 2,7 tuny, přitom je dlouhý 5355 mm a široký 2164 mm. Nepřehlédnutelnosti přidávají ještě nová 23“ kola s nápadným střihem, která jsou zcela samozřejmě doplněna o středové logo, jenž se spolu s nimi netočí a zůstává na svém místě. Nově je možné mít černé kliky dveří, zadní jsou samozřejmě protisměrné.
Na zádi najdete mírně jiná brzdová světla. Páté dveře jsou jako předtím dělené, což lze využít třeba na piknik. Ano, námi testovaný kousek měl v kufru příplatkovou piknikovou sadu s elektricky výsuvnými sedadly a stolečkem uprostřed. Troufám si tvrdit, že tuhle výbavu asi uvidíte jen u testovacích vozů a pak možná těch prodaných ve Velké Británii nebo v Dubaji, kde by takové trávení času mohlo dávat smysl. Jinak to ale zabírá dost místa v kufru (ale lze ji odpojit a vyndat). Mimochodem, můžete mít skleněnou dělící příčku, to když vám sluha nakládá zavazadla, aby vás uvnitř neofouklo.
Jak vypadá taková pikniková sada v kufru Rolls-Royce Cullinan Series II, na to se můžete podívat i na našem videu, které jsme pro vás při testu natočili:
Každý je jiný
Interiér Rolls-Royce Cullinan je unikátní místo. Každý je jiný podle toho, jak si ho majitel nechá vyrobit. Z tohoto hlediska se těžko hovoří o vozu určeném pro novináře, protože bude uvnitř jiný než ten, který si pak pořídíte vy. Nicméně u tohoto kousku někdo ukázal dobrý vkus, když se mu podařilo udělat kabinu zajímavou, avšak nikoliv nevkusně přeplácanou.
Hlavní tón byl v zelené, která se objevila na sedadlech, doplňovaly ji světlé a tmavé odstíny. Parádní byl hlavně dvoubarevný volant, který dostal tmavou část tam, kde se ho dotýkají dlaně, což je dobrá volba. A protože jde o verzi Black Badge, našli jsme tu několik ležatých osmiček, které ji označují.
Cullinan s faceliftem přišel o specifické řešení s virtuálními „budíky“ uklizenými do reálných rámečků. Nově tu je displej s futuristicky střiženou grafikou. Celá palubní deska je hladší, lesklejší a přidává nové prvky. Auto dostalo novou generaci multimediálního systému s dotykovou obrazovkou a spoustu aplikací. Pod ručičkovými hodinkami teď můžete mít podsvětlenou zmenšeninu sošky Spirit of Ecstasy. A před spolujezdcem je prostor pro osvětlenou plochu podobně jako to je u Ghostu.
Řada věcí ale zůstala při starém, jde o tradici. Tak třeba ovládání klimatizace se děje pomocí posuvníků s naznačenou teplotou, nikde se ale "nehovoří" o konkrétních stupních Celsia. Síla "ofuku“ je zase hodnocena slovy. A výdechy ventilace tvořené z kovových dílů se ovládají prostě tak, že do nich strčíte prsty a otočíte jimi. Kladou uspokojivý odpor a je cítit, že jsou opravdu těžké. Tohle je ukázka naprostého luxusu v detailu.
Interiér Rolls-Royce Cullinan je místem, kde za sebou zavřete těžké dveře (samozřejmě ne sami, ale pomocí tlačítka) a najednou se teleportujete do místnosti někde „za světem“, odkud ho jen můžete pozorovat, aniž by vás jakkoliv rušil. Pokud se chcete nechat vozit, můžete si pořídit námi zkoušenou verzi se dvěma elektricky nastavitelnými sedadly vzadu.
Mezi nimi se pak najde prostor nejen na přihrádku pro whisky dekantér a dvě sklenice, ale třeba i na lednici na šampaňské schovanou mezi opěradly. Jsou tu také elektricky vyklápěné stolečky s novými displeji a zábavním systémem. Na druhou stranu, nečekejte vzadu nějaký zásadní přebytek místa. Je ho tu dost, ale ne jako v limuzíně. Stejně tak stolečky kvůli své velikosti asi neposlouží k práci třeba na notebooku. Ale kdo by tady chtěl vlastně pracovat? Tohle jsou spíš lázně pro tělo i duši.
Jak to na palubě Rolls-Royce Cullinan Series II Black Badge vypadá, na to se můžete podívat v následující velké fotogalerii:
Rolls-Royce Cullinan Series II: Technická data
Motor: 6,75 V12
Převodovka: 8st., aut.
Max. výkon: 441 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 5,2 s
Spotřeba: 16 l/100 km
Délka: 5355 mm
Základní cena: na vyžádání
Je jako hudební nástroj
Sametový dvanáctiválec zůstal nezměněn. Lahodný motor vyrábí z objemu 6,75 litru rovných 600 koní a 900 Nm točivého momentu. Na silnici je ale klade s takovou grácií, že budete na moment pochybovat, zda jde o spalovací motor. Má totiž okamžitou pružnost ne vzdálenou výkonným elektromobilům. Ostatně, proto třeba elektromobil Rolls-Royce Spectre není pro klienty této značky žádným problémem. Jako vždy nemáte k dispozici otáčkoměr, místo toho vás displej informuje, kolik síly ještě můžete použít. Obvykle je to víc než dost.
Devízou rolls-royců je jízda, která připomíná plavbu luxusní jachtou. Ostatně, zatáčení volantem je spíš jako ovládání kormidla, a to i v případě ostřeji střiženého Black Badge. Změny jsou totiž velmi decentní. Tenhle příměr by možná zavdával pocitu, že auto reaguje pomalu a vláčně, což není pravda. Zkusím tedy ještě jeden. S volantem se zachází jako s dechovým hudebním nástrojem – ladně, uspokojivě a prostě jinak než u běžného vozu. Kdo vůz značky Rolls-Royce nikdy neřídil, velmi těžko si to představí.
Black Badge má ale i přes všechny ty typické rysy rolls-royců chuť k ostřejšímu svezení. Stačí stisknout tlačítko „low“ na voliči automatu pod volantem a převodovka se "napruží". Najednou je ochotna pod plynem rychleji podřazovat, hledat co nejvíc točivého momentu a výkonu. O to víc se pak dvanáctiválec rozezní a vy zapomenete, že řídíte takového obra. Umí být zatraceně rychlý! Pozor, rozhodně ne „sportovní“. Nejrychlejší v provozu, to ano...
Kokon luxusu a blaha
Protože se nám v období zápůjčky Rolls-Royce Cullinan dostala do ruky i jiná velká SUV, můžeme s čistým svědomím prohlásit, že i přes jeho gigantické rozměry a hmotnost skoro 2,7 tuny se pohybuje jako mnohem lehčí a menší vůz, což je příjemné. Nedopouští se takového toho „přešlapování“ ze strany na stranu, se kterým se některá podobná auta potýkají na nerovných českých silnicích. Tohle se povedlo.
Na druhou stranu, pokud čekáte vznášení se na létajícím koberci a naprosté ticho, není to tak úplně ono. Auto dostalo obrovská 23“ kola, která jsou pěkná a dodávají řidičskou jistotu, ale přece jen se nelze zbavit dojmu, že by menší disky byly o trochu komfortnější. Vzduchový podvozek má tradičně trochu více práce s příčnými nerovnostmi, takže úplně hladké cestování to není. Stejně tak stavba karoserie jasně nahrává tomu, aby byl spěch na dálnici hlučnější než třeba v případě Ghostu.
Berte to ale jako mírnou kritiku neuvěřitelného auta, kterému chybí jen pár drobností k naprosté dokonalosti. Sedět za jeho volantem, plout krajinou a dívat se zezadu na sošku Spirit of Ecstasy, to patří k nejhezčím zážitkům, které na běžné silnici můžete mít. Najednou jsou všechny starosti vzdálené, vše je v pořádku a vy jste uzavřeni před okolím v kokonu luxusu a blaha. A i když nám Rolls-Royce cenu vozu jako vždy neprozradí, můžeme s klidem říci, že stojí za každou jednu utracenou korunu. Pokud na to máte.