Nový Ford Mustang GT se naučil jezdit a byl by dokonalý. Nebýt automatu, který mu to kazí
Je to legenda, která je mezi námi už šedesát let. Mnozí ho milují, jiní zase nesnáší. Avšak jedno mu nikdo upřít nemůže - Ford Mustang je zkrátka tím nejoblíbenějším sportovním autem na světě. A už teď je jasné, že na úspěchy modelu s cválajícím koněm na kapotě naváže i nejnovější sedmá generace americké ikony. Ta je na trhu už několik měsíců a můžu vám na rovinu říct, že je zase o poznání lepší než předchůdce. Čím to je a jak nový Mustang jezdí? Na to se dnes společně podíváme.
Vzhled zůstal ikonický
O Fordu Mustang sedmé generace jsem letos napsal už nespočet článků a najezdil jsem s ním pořádnou porci kilometrů. Pojďme si tedy zrekapitulovat, co už o Mustangu bylo řečeno, a začnu designem. Nová přední maska je oproti předchozí generaci hranatější a působí agresivněji. To samé platí i o zadní části vozu, které dominují kompaktnější zadní světlomety.
Při bližším zkoumání nového Mustangu jsme narazili na několik detailů, které jsou inspirovány historickými modely, což zarytí fanoušci cválajícího koně jistě ocení. Celkově nám sedmá generace Fordu Mustang přijde uhlazenější a minimalističtější. Přesto si dokázal zachovat ducha svých předchůdců.
Ford Mustang GT Fastback: Technické údaje
Motor: 5,0 V8
Převodovka: 10st. at.
Max. výkon: 328 kW (446 koní)
Zrychlení 0-100 km/h: 5,3 s
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba podle WLTP: 12 l/100 km
Délka: 4810 mm
Hmotnost: 1733 kilogramů
Základní cena: 1 591 900 Kč
Podrobnější údaje ZDE
Kde mám tlačítka ze stíhačky?
Tradiční prvky jsem našel i v interiéru, ovšem ten na rozdíl od exteriéru prošel výrazně drastičtější proměnou. Nový Mustang se vydal cestou digitalizace a přišel o většinu analogových ovladačů. Nadobro se také rozloučil s ikonickou kapličkou před řidičem. Nyní je dominantou přístrojové desky obrovský displej, který se skládá ze dvou obrazovek. Jedna se nachází za novým tříramenným volantem a pomocí několika volitelných grafik (jdou navolit i rádoby oldschoolové analogové budíky) zobrazuje veškeré informace o jízdě.
Druhá část jednolitého panelu má úctyhodných 13,2 palce a ve svém nitru hostí vylepšený multimediální systém SYNC 4, který dostal nové funkce i hravější prostředí. Ford si zaslouží pochvalu za to, že vypínání povinných asistenčních systémů, jako je například upozornění na překročení rychlosti, jde poměrně jednoduše právě přes středovou obrazovku.
Minimalismus ovládl i zbytek kabiny. Například zmizely moje oblíbené ovladače, které vypadaly jako ze stíhacího letounu. Ty nahradily poměrně obyčejné „čudlíky“. Musím ale Fordu poděkovat za to, že v interiéru ponechal tradiční ruční brzdu a v nabídce jsou i skvělá sportovní sedadla od značky Recaro.
I když se ale při pohledu na rozsáhlé novinky zdá, že jde do posledního šroubku o nové auto, není tomu tak. Ford novou generaci postavil na stejném podvozkovém základu jako minulý model a zachoval i většinu původní techniky pod kapotou.
Osmiválec je na svém místě
Žádné ubírání válců ani elektrifikace Mustang naštěstí nepotkala a milovníci cválajícího koně si tak i nadále mohou vychutnávat bublání dnes už ikonického atmosférického motoru 5.0 V8 Coyote. Ten mezigeneračně zesílil a ve verzi GT se může pochlubit výkonem 446 koní. „GTčko“ je pak možné vybavit buď běžnou 6stupňovou manuální převodovkou, nebo už lépe fungujícím 10stupňovým automatem.
Pokud byste ale chtěli mít ještě početnější stádo sudokopytníků pod kapotou, můžete sáhnout po nové sportovní verzi s přívlastkem Dark Horse. Temný kůň, jak mu v redakci rádi říkáme, má robustnější motor vyladěný na 453 koní, tužší podvozek připravený na závodní okruhy a řadu exteriérových a interiérových doplňků. Třeba unikátní barvu karosérie, zadní spoiler a přední splitter, jiná kola a moc hezkou řadící páku s titanovou čepičkou.
Stejně jako v případě varianty GT jde Dark Horse spárovat buď s 10stupňovou automatickou převodovkou nebo se 6stupňovým manuálem. Ten je ale konstrukčně jiný, nese označení Tremec, má výrazně bytelnější skříň a je připravený na tvrdé zacházení. Jak temný kůň jezdí, se dočtete v přiloženém článku.
Mnoho lidí nechce za Mustang utrácet bezmála dva miliony korun a místo vrcholné varianty tak sáhne po klasickém modelu GT. Má to ale cenu nebo se raději vyplatí připlatit si 280 tisíc za Dark Horse? Na tuto otázku se vám teď pokusím odpovědět.
Nároční řidiči budou skřípat zuby
Jak už jsem zmínil, nová generace Fordu Mustang je postavena na stejném základu jako v minulosti. To znamená, že jízdní vlastnosti by měly být v podstatě totožné jako u předchůdce. Nicméně tomu tak není, a to z mnoha důvodů. Novinka má výrazně rychlejší a přesnější řízení, díky čemuž se stává mnohem ovladatelnější a čitelnější při sportovní jízdě. Zároveň karosérie je tužší a celý podvozek je přepracovaný, což opět výrazně vylepšilo celkové jízdní vlastnosti.
Jenže u sedmé generace není podvozek jako podvozek. Ford nabízí dvě verze tlumičů s tím, že v základní výbavě má řidič k dispozici standardní odpružení, které má jedno stálé nastavení tuhosti. Za příplatek 55 tisíc korun (Dark Horse ho má už v základu) je k mání sofistikovanější adaptivní odpružení MagneRide, jež má elektromagneticky řízené nastavení tuhosti tlumičů. Rozdíl? Pro lajka, který má Ford Mustang jen na „machrování“ ve městě, v podstatě žádný, ale pro řidiče, který sportovními auty žije? To už je jiná pohádka.
Se standardním podvozkem je vůz při jízdě na limitu až příliš vyměklý a v zatáčkách se tak chová méně čitelně. Zároveň se také více naklání a celkově si není tak jistý v kramflecích.
Co se ale týče jízdního komfortu a běžného fungování v provozu, tak v tomto ohledu je Mustang i se standardními tlumiči velmi schopný. Kupé skvěle žehlí nerovnosti a je až překvapivě pohodlné. Takže na dlouhé cesty je to ideální parťák. Nicméně i tak bych budoucím majitelům americké ikony doporučil, aby těch 55 tisíc korun navíc za lepší odpružení obětovali. Opravdu se to vyplatí!
Ihned bych vyměnil převodovku
Teď už se ale dostáváme k tomu, co mě na novém Mustangu doopravdy vadilo a nejsem mu to schopen odpustit. Naštěstí i tato věc se dá lehce obejít, a dokonce na tom ještě ušetříte. Stačí pouze udělat kompromis v řidičově pohodlí. Už od doby, co jsem poprvé s Fordem Mustang jezdil, tvrdím, že pokud bych si ho kupoval, ihned bych dal sbohem variantě s 10stupňovou automatickou převodovkou a bez přemýšlení sáhl po skvělém manuálu s návykovým mechanickým chodem.
Automat s deseti stupni se za mě prostě nepovedl, a to z několika důvodů. Když jsem s Mustangem jel kdekoliv jakýmkoliv tempem, nedělal nic jiného, než že neustále řadil. A to mnohdy i zcela zbytečně. Při sešlápnutí plného plynu navíc automat dlouho hledal ideální převod a působil tak dost zmateně. Tím ale nekončím. Když jsem se snažil jet na limitu a řadil si sám pádly pod volantem, převodovka při zpomalování až neobvykle dlouho podřazovala a cukala, jako by se lamely v převodové skříni špatně svíraly. Nevím, zda to byla chyba pouze mnou testovaného kusu, ale bylo to opravdu zvláštní až otravné.
Jsem rád, že vůbec existuje
Nedostatky týkající se tlumičů a převodovky se ale dají jednoduše vyřešit, a to tím, že si zvolíte 6stupňovou manuální převodovku místo automatu, a to co na tom ušetříte, utratíte za adaptivní podvozek MagneRide a ještě vám zbydou peníze na benzin. Pokud to tak uděláte, věřte, že se do nového Fordu Mustang bezhlavě zamilujete. Je to poslední auto svého druhu v Evropě a je prostě skvělé. Má sice pár nedostatků, ale na ty díky úžasnému motoru 5.0 V8 rychle zapomenete. Takže ano, sedmou generaci Mustangu GT bych si do své garáže zaparkoval.