Reklama
Testy

Hybrid za rozumnou cenu jezdí hluboko pod pět litrů a není potřeba ho nabíjet. Má to ale háček

Mitsubishi ASX je vlastně o něco dražší kopií Renaultu Captur. Přesto se však někomu může vyplatit
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Aby někteří menší výrobci na evropském trhu svázaném přísnými emisními normami přežili, propůjčují si hned celé elektrifikované modely od větších automobilek a prodávají je pod svými logy. Tím pochopitelně ušetří na vývoji i následných pokutách za nesplnění předepsaných emisních limitů. Na silnici tak můžeme potkat například Toyotu Corollu se znakem Suzuki a teď už i Renault Captur s logem Mitsubishi. Jak moc se ve skutečnosti liší a jaké jsou důvody pro koupi přebrandovaného Capturu na nové ASX? To jsme se pokusili zjistit během týdenního testu.

Retro týden v Lidlu

V první řadě může rozhodovat design. I když jsou si oba modely podobné jako vejce vejci, pár drobných odlišností se tu přeci jen najde. Tou nejzásadnější je pochopitelně maska chladiče, která je v případě ASX o něco členitější a z mého pohledu i líbivější. To už se však nedá říct o zádi, kde došlo k trochu nešťastnému umístění parkovací kamery. Nejenže nevkusně vyčnívá, ale zároveň se rychle špiní. U Capturu je přeci jen řešena o něco lépe začleněním do znaku Renaultu. U někoho pak může hrát roli také vzhled samotného loga. Já jakožto 24letý muž bych určitě dal přednost třem diamantům než jednomu kosočtverci, ale jasně, teď už zacházím opravdu do detailů.

Na druhou stranu Mitsubishi spoléhá i na takovéto detaily, protože novým ASX chce právě omladit věkovou skupinu svých zákazníků. Jak tedy nový městský crossover, tak i nedávno představený Colt, respektive Clio jsou hodně stylové a mají k tomu velký potenciál. A to nejen navenek, ale také uvnitř. Na posádku v novém ASX čeká antistresové zázemí plné intuitivních manuálních ovladačů a kvalitních přístrojů i materiálů. Pokud si vzpomenu na předchozí generací, která byla doslova reklamou na retro týden v Lidlu, tak je posun opravdu ohromný. Už od základní výbavy nechybí hromada asistenčních systémů, skvělé audio nebo třeba podpora Apple CarPlay či Android Auto.

Oproti Capturu se interiér nového ASX liší jen páčkou na ovládání audia pod volantem, jiným voličem automatické převodovky a samozřejmě logy. I jednotlivé stupně výbav jsou prakticky na chlup stejné. Co se týče prostornosti, tak v té Captur nikdy úplně nevyčníval, přeci jen jde o městský crossover pro páry maximálně menší rodiny, takže nevyčnívá ani nové ASX. Ve chvíli, kdy se dopředu posadí řidič s výškou 180 centimetrů, bude mít dostatek místa v loktech i na nohy. Problém je spíše s prostorem nad hlavou, protože sedačka je i v nejnižší pozici hodně vysoko. Řidič vyšší než 180 centimetrů už nebude moci sedět úplně vzpřímeně. 

Na zadních sedadlech je to ještě o poznání horší, škrtat hlavou o strop budou už cestující s výškou okolo 173 centimetrů a za řidiče se 180 centimetry si sednou s otlačenými koleny. Jízda v pěti je pak úplnou nouzovkou. Ovšem pro někoho to může být zajímavá příležitost pro seznamování. Sedět ve druhé řadě sedadel v plném počtu je totiž dosti kontaktní. Po praktické stránce potěší kufr se 326 litry objemu, avšak nenajdeme v něm jediný háček na tašku. Někomu pak může chybět i průvlak na lyže v zadních sedadlech dělených v poměru 60:40.

Bez čtyřkolky i LPG

Podobně jako u Renaultu Captur je také u nového Mitsubishi ASX možné vybírat hned z několika motorizací. K dispozici je jak základní benzinový tříválec, výkonnější čtyřválec s mild-hybridní technologií, tak i hybridní či plug-in hybridní pohon. Captur má navíc pouze motor spalující LPG. Domnívám se však, že to zákazníky Mitsubishi nemrzí tolik, jako absence čtyřkolky, která byla pro model ASX stěžejní. Naopak nechybí možnost sáhnout vedle manuální převodovky také po automatu.

Co se týče námi testovaného full hybridu, tak ten kombinuje benzinový atmosféricky čtyřválec s výkonem 69 kW spolu s elektromotorem, který přidává dalších 36 kW. Ve výsledku tedy pohonné ústrojí poskytuje 105 kW. To sice nezní jako upoutávka na kultovní snímek Rychle a zběsile, ale na ježdění po městě to vlastně stačí. Při rozjezdu je cítit elektrický doping, který auto rychle katapultuje ze semaforů kupředu. Horší je to pokud vyjedete z města, kde je většinou potřeba akcelerovat z vyšších rychlostí, a to už dělá hybridnímu ASX problém. Každé předjetí proto raději doporučujeme řádné načasovat. Zvolit sportovní režim ničemu nepomůže. Zhoršit to naopak můžete přepnutím do nastavení Eco, v němž je crossover ještě vlažnější.

Nebudu se tajit tím, že z celého srdce nenávidím bezestupňové převodovky. Jakoby z auta vysály duši, sebraly všechen výkon a ještě na vás přitom řvaly. Přesně takový z nich mám většinou pocit. A bohužel jinak tomu nebylo ani v novém ASX. Zatímco v nízkých otáčkách fungovala velmi příjemně, při sešlápnutí plynu už mi začala drásat nervy. Lítostným zvukem vytočeného mixéru jako by mě prosila, abych už nezrychloval. Šílené! Na druhou stranu, pokud vám není zrovna 24 a nejste duší závodník, pak s tímto typem automatické převodovky nebudete mít trable. Úplně stejně funguje i u Capturu, jen abyste si teď neřekli, že kvůli tomu už nové Mitsubishi ASX nechcete a raději upřednostníte Renault. Spolu se elektrickým dopingem má však bezstupňová převodovka značný podíl na nízké spotřebě. Většinu času nám na palubním displeji svítilo 4,5 l/100 km, a to jsme auto nijak nešetřili.

Baterie o kapacitě 1,26 kWh by měla postačit na zhruba dva kilometry čistě elektrické jízdy, přičemž samočinné přepínání mezi jednotlivými pohony je občas doprovázeno mírným cuknutím. Zařazením páky převodovky do polohy B (rekuperace) je pak možné akumulátor poměrně rychle dobíjet. Potěší také vcelku příjemně houpavé naladění podvozku, které bez problému filtruje menší městské nerovnosti. Větší rány se ozývají až po projetí hlubších kanálů a rigolů. Houpavý charakter je však trochu na obtíž v zatáčkách, kde se celé auto dost naklání. A drobné výtky jsem měl v neposlední řadě také ke gumovějšímu řízení a brzdám. Jen pro upřesnění, ani technicky ani jízdně se ASX od Capturu nijak neliší.

Když se ničím neliší, tak proč bych si měl vlastně koupit ASX, které je vždy o několik tisíc dražší než Captur? Tajemství tkví v detailech. Jak už jsem říkal, u někoho může rozhodnout design, u jiného zase náklonnost ke značce a u někoho dalšího zase tovární pětiletá záruka, protože Renault má pouze smluvní. U Mitsubishi je navíc spousta aut skladem a čekací doby jsou v současné době prakticky nulové. Záleží pochopitelně na zvolené konfiguraci. V tomto odkaze pak najdete kompletní ceník nového ASX. A zde ještě přidávám další městské crossovery, které se u nás prodávají za podobné peníze.
Reklama

Diskuze

kecalek - 23.09.2023 06:55:12
Dojazd 2 (slovom DVA) KM na elektrinu + prevodovka systému Vario - nuž nič moc. Ten dojazd by ani v meste nestačil. Papierovo je OK, v praxi - nepoužiteľné.

Základní Volkswagen Amarok je schopný pracant. Ovládání klimatizace vás ale vytočí doběla

Testovali jsme nejlevnější verzi, která měla pár příplatků. Za deště to na silnici pěkně klouzalo
11.09.2023 13:40
|
4
Reklama

Nádherně zbytečný stroj za dva miliony. Ford Bronco je zhmotněním Grétiných nočních můr

Benzinový šestiválec s chutí polyká palivo. V terénu je tato plechová kostka naprosto nezastavitelná
24.08.2023 16:05
|
2
Reklama

Je lepší Peugeot 308 nebo Opel Astra? Postavili jsme proti sobě dva příbuzné plug-in hybridy

Podívejte se na podrobné srovnání dvou velkých konkurentů. Každý nás ohromil něčím jiným
21.08.2023 08:12
|
1

Dieselový plug-in hybrid od Mercedesu umí to, co žádný jiný. Navrch má i nad běžnými spalováky

Mercedes GLE 350 de přesně vystihuje podstatu plug-in hybridů. Na trhu aktuálně nemá konkurenci
18.08.2023 14:34
|
3

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
19
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV