Benzinová Kona nabízí hodně muziky za rozumné peníze. Automat si ale s tříválcem nerozumí
Hyudai Kona je na českém trhu přes rok a velmi dobře se etablovala. Podle statistik si letos drží osmé místo v kategorii B-SUV a je to vidět i na silnicích. Často se hovoří o její elektrické variantě, kterou se logicky značka snaží prosadit co nejvíc. Jenže i benzinové verze stojí za pozornost. Ta litrová hlavně proto, že je výrazně levnější. Zkoušeli jsme model s motorem 1.0 T-GDi doplněný o sedmistupňovou automatickou převodovku v solidní výbavě Style. Za nějakých 720 tisíc korun toho nabízí hodně.
Cestou sci-fi
Konu už asi není obšírněji představovat, crossover dlouhý přes 4,5 metru prodělal pořádnou změnu image, kterou vystihují dvě linky. Přesněji linky světel na přídi, kde jsou denní diody a na zádi, kde najdete brzdovky. To mu přidává takový futuristický „look“ a rozhodně působí nevšedně, a to i přes narůstající počet kusů na českých silnicích. A také přes poměrně fádní zbarvení testovaného vozu, kdy byla navíc stříbrná kombinovaná s černými oblouky nad koly. Proti gustu... ale raději bychom měli „celolak“.
Uvnitř se nám ale líbí víc. A protože už Hyundai i Kiu dobře známe, dokážeme se i rychle zorientovat na palubní desce s velkým množstvím tlačítek. Ano, je jich na první pohled oravdu hodně, ale zase to znamená, že třeba klimatizaci nebo média nemusíte řešit hned přes dotykovou obrazovku. Ta je sice rychlá a má pěknou grafiku, ale mít pěkné čudlíky a navíc s velmi uspokojivým stiskem, tomu se nic nevyrovná. Jinak si všimněte dnešního trendu, kdy jsou obrazovka přístrojů a multimédií spojeny do jednoho dílu, aby vytvořily dojem celistvosti. Zda se vám to líbí, to necháme na vás
Velmi musíme vyzdvihnout odkládací prostory, díky kterým se řidič může doslova obložit svými věcmi. Velmi dobře je umístěná přihrádka na mobil včetně bezdrátového nabíjení, stejně tak pochvalu zaslouží i obrovský prostor na středovém tunelu, který pojme dvoje pití a ještě něco okolo. Navíc máte i spoustu místa pod loketní opěrkou. Prostě vždy budete vědět, kam si co dát.
Eko je také trendy
Auto jsme měli vyvedené v poměrně solidně vybavené verzi Style, kterou navíc doplňovala další trendy záležitost – balíček Eco. Ten přidává doplňky z recyklovaných materiál, jako jsou třeba koberečky nebo sedadla s příjemnou semiší uprostřed. To oceníte hlavně v létě, kdy se v nich nebudete tolik potit. I když kabina našeho vozu působí tmavě, což nezachraňuje ani stříbrně zpracovaný střed palubní desky, jde o velmi příjemné prostředí k životu.
A to i prostorově. Hyundai Kona jsme samozřejmě podrobili našemu redakčnímu měření a zjistili jsme, že nabízí vpředu šířku 148 cm, vzadu 130. Výška pro zadní cestující nad hlavami je z těch nižších, tedy 94 cm, ale zase kombinovaný prostor na nohy 152 cm není špatný. Podrobnější měření, technické údaje, výbavy a ceny najdete v kartě vozu v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz. A podívejte se také do našeho provnávače, kde jsme Hyundai Kona postavili do souboje s Peugeotem 2008 a Volkswagenem Taigo. Výsledek najdete zde. V tomto porovnání vítězí třeba i velikostí kufru, nabízí slušných 466 litrů (1300 l po sklopení).
Pardon, já nechtěl
Pokud se rozhodnete pro litrový tříválec kombinovaný s dvouspojkovou automatickou převodovkou se sedmi stupni, připravte si pro jízdu se spolujezdcem jednu větu: „Pardon, já nechtěl!“ Budete ji totiž říkat po každém rozjetí ze stání, až vás budou ve městě bolet ústa. Jednotka nabízí velmi tichý provoz, to je sice fajn, ale její souhra s douvspojkou je bohužel nepovedená. Nezvyklá „turbodíra“, kdy tříválec čeká na nafoukání a následný skok, kdy se raduje, že konečně dostal vzduch, spolu vytváří efekt jakéhosi ostrého poskočení dopředu. Spolujezdec se na vás se zdviženým obočím podívá, jako by chtěl říci: „Opravdu se musíš rozjíždět tak prudce“. A ano, vy už odpovíte onu naučenou větu.
Pokud se ale vydáte mimo město, nebo prostě tam, kde už se nebude příliš často rozjíždět, je život s touto Konou vlastně příjemný. Není to žádný stroj na stíhací jízdu, však má motor jen 88 kW výkonu a 200 Nm točivého momentu (z čehož pramení i slabý údaj o zrychlení z nuly na 100 km/h za 11,7 sekundy), na druhou stranu se s ním můžete sžít a pak si užívat klidného cestování. Ostatně, na nějaké výlet do okresek vás nebude lákat ani odtažité řízení, ani vyšší posaz za volantem. Pochválena budiž nižší hmotonost, i s automatem Kona váží jen něco málo přes 1,3 tuny, což je v dnešní době málo. To se ostatně promítá i do spotřeby. My jsme během týdne ujeli celkem 714 kilometrů a palubní počítač hovořil o 7,7 litrech benzinu na 100 km. Sláva to není, špatný výsledek vzhledem k velkému poměru dálnice a města ale také ne. Dojezd vozu je v takovém případě lehce přes 600 km, spotřeba o 12 deci vyšší než predikuje tabulka.
Podvozek je z měkčích, což příjemně ladí se slabší motorizací, se kterou se nikam nespěchá. Jako by byl přímo naladěn na české lepenice, umí pěkně vykrýt i větší nerovnosti. V zatáčkách to je sice cítit na náklonech, na druhou stranu předvádí pořád stabilní a čitelnou jízdu. To platí i na dálnicích, kdy třeba v Německu můžete vyzkoušet i vyšší rychlosti než jaké dovoluje přísný český limit. Plnému počtu hvězd z příjemného cestování snad brání jen přehnaně citlivá elektronika, zejména kontrola pozornosti řidiče. Musíte se ji proto naučit vypínat společně s evropským „obtěžovátkem“, které chce kontrolovat vaši rychlost. Musíte stisknout docela dost míst na displeji, než vše povypínáte, a to i přesto, že se alespoň do základního menu elektronických asistentů dostanete přes tlačítko hvězdičky vpravo na volantu. Vlevo ale zase můžete ovládat jízdu v pruzích, která docela dobře spolupracuje s adaptivním tempomatem. Škoda, že agresivita některých českých řidičů brání jeho plnohodnotnému využití.
A jak je to s konkurencí?
Hyundai Kona je v druhé generaci lákavé SUV, které nabízí rozumnou paletu motorů i výbav. Kdo má hlouběji do kapsy, může s ním jezdit od 559 900 korun, námi testovaný vůz začíná na ceně 719 900 korun, ale možná bychom si přece jen připlatili nějakých 30 tisíc korun za silnější jedna-šestku. Ještě jednou vás zveme do rozsáhlého ceníku tohoto modelu (najdete ho zde). A také k dalšímu zajímavému srovnání. Chtěli jsme vědět, jak si stojí proti levnější konkurenci z Číny, postavili jsme proto Konu proti MG ZS a jako doplněk přizvali český crossover v podobě Škody Kamiq. Výsledek najdete pod tímto odkazem.