Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nákup aut na firmu má od nového roku přísnější pravidla. Výrazný propad zájmu se ale nekoná

Ozdravování českých financí se dotklo i prodejů luxusních aut. Data mnohdy neodráží skutečný stav
Zdroj: Tiskový servis Lamborghini

Od začátku tohoto roku platí v rámci takzvaného konsolidačního balíčku nový limit odpočtu DPH u pořízených vozů pro podnikatelské účely. Maximální výše je stanovena na současných 420 tisíc, což odpovídá ceně dvou milionů korun bez daně. Vláda to zdůvodňuje tím, že podle jejích dat se firemními automobily stávaly často luxusní vozy, které pak sloužily k soukromému užívání, čímž se vytrácel původní záměr daňového zvýhodnění. Uvádí rovněž příklad z roku 2020, kdy bylo 96 ze 101 nově registrovaných aut značky Ferrari u nás koupeno na firmu. Projevily se nedávné změny na prodejích?

Zvýšený zájem na konci roku

O nových podmínkách byla veřejnost informována v listopadu loňského roku společně s dalšími opatřeními pro zlepšení českých financí včetně zdražení dálniční známky. Pro podnikatele se tak naskytla poslední příležitost pořídit si prémiové vozy s vyšším odpočtem DPH, a to i v případě, že si auto přebírají až letos. Stačilo totiž do konce minulého roku zaplatit zálohu v ceně vozu. Zajímalo nás proto, zda se zájem o luxusní vozy v prosinci výrazně zvýšil ve srovnání se statistikami předchozích let.

Podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) by se mohlo usoudit, že tomu tak opravdu bylo. Drtivá většina luxusních značek zaznamenala v tomto období znatelný nárůst registrací, a to včetně Lamborghini (+200 %), Aston Martin (+1 100 %) nebo například Porsche. To bylo téměř na trojnásobku ve srovnání s rokem 2022, kdy se pro něj tehdy rozhodlo 41 zákazníků. Zajímavý je také zvýšený počet prodaných kusů modelů Ferrari, jež v posledním měsíci roku vzrostl počet registrovaných vozů ze čtyř rovnou na hodnotu 23. Pravdou ale je, že se automobilce loni celkově velmi dobře vedlo.

V plusových číslech se držely i relativně „dostupnější“ prémiové značky v čele s BMW (+31 %), Mercedes-Benz (+18 %) či Audi (+18 %). „V závěru loňského roku jsme registrovali zvýšený zájem o dražší modely, nicméně poslední čtvrtletí je každoročně zvýšená poptávka,“ reagoval na dotaz Autosalonu PR manager Audi Jiří Rozkošný.

Jak jsou na tom letos?

Ačkoliv je stále ještě brzy vyhodnocovat z dostupných dat účinnost nového vládního balíčku, jelikož některé nově registrované vozy jsou mnohdy pozůstatkem objednávek z loňského roku, je i tak zřejmý určitý vývoj. Luxusní vozy typu Aston Martin, Ferrari či Lamborghini se dostávají na obvyklá čísla a podobně je to podle zástupců i u dalších automobilek, i když čísla vypadají mnohdy jinak.

„V letošním roce zatím nevnímáme propad zájmu o dražší modely, objednávky zákazníků jsou na podobné výši jako v minulosti,“ říká Jiří Rozkošný z Audi. Statistika prodejů SDA přitom eviduje propad až o čtvrtinu, nicméně nejsou v ní zahrnuty uskutečněné objednávky. Podle automobilky je důvod také obměna flotily a v určitých případech s ní spojená delší čekací lhůta.

Podobně hodnotí situaci i PR manager BMW David Haidinger: „U našich nejprodávanějších vozů typu BMW X5, X1, X3 a modelové řady 3 se lze s cenou dostat do uvedeného limitu 2 milionů bez DPH, prodeje se proto drží na běžných číslech. U vozů, které daný limit přesahují aktuálně neevidujeme snížení v poptávce ani prodejích, nicméně pozorujeme s ohledem na novou legislativu, že si někteří zákazníci berou delší čas na rozmyšlenou.“ Oproti Audi se navíc BMW drží v plusových číslech s nárůstem o téměř šestnáct procent.

Opačně na tom je další německá automobilka Mercedes-Benz. Registrace nových vozů se u ní propadla v lednu o čtyřicet procent, a v únoru dokonce o 45 procent, nicméně vyjádření českého zastoupení se nám nepodařilo získat. Ani britské značce Jaguar se letos na základě dat příliš nedaří, i když u ní znamená jakýkoli výkyv v jednotkách kusech rozdíl o desítky procent. Přesto podle automobilky nedošlo k poklesu zájmu. „V souvislosti s novým platným limitem pro odpočet DPH společnost Jaguar Land Rover (JLR) nezaznamenala žádný signifikantní pohyb v prodeji vozů,“ reagovala na dotaz PR manažerka JRL Iva Gašparová. Zároveň dodala, že s koncem roku 2023 nedošlo ani k žádnému výraznému nárůstu objednávek jak u Jaguaru, tak i Land Roveru.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Pepa rozebírá vládní úsporný balíček, který přináší i změnu v oblasti DPH u dražších aut

Jaký bude mít vliv zavedení dvoumilionové hranice na obchod s novými i ojetými vozy?
20.03.2024 16:10
|
0
Reklama

Z novely rušící velký techničák se radují podvodníci. Počet předchozích majitelů skoro nelze zjistit

Vládní snaha o digitalizaci přináší své ovoce, které ale nejvíc chutná nepoctivým obchodníkům
20.03.2024 14:01
|
12
Reklama

Češi se zbytečně připravují o odškodnění při nezaviněné nehodě. Z neznalosti i kolegiality s viníkem

Poškození při nehodě často věří lidovým moudrům. Vztah zraněného s viníkem nehraje u odškodnění roli
18.03.2024 14:00
|
3

Evropský zákaz prodeje spalovacích motorů v roce 2035 by nakonec mohl být odložen

Důvodem je malý zájem zákazníků o elektromobily a tudíž pomalý přechod na tuto technologii
26.01.2024 18:01
|
13

Dacia elektrifikuje rodinný kombík a Sandero nekoupíte pod 300 tisíc. Nabídne ale bohatší standard

Automobilka představila nový modelový rok u většiny svých vozů. Víme, kde došlo ke zlevnění
12.04.2024 14:00
|
0

Volkswagen zvýhodňuje své modely až o 200 tisíc korun. Mezi nimi je i nový Tiguan a Passat

Německá automobilka představila speciální verzi Limited. Pojí se vždy jen k jednomu motoru
11.04.2024 16:20
|
3
Reklama

Škoda má drive. Přijíždí s novou akční výbavou a vrací do hry benzinový motor

Nová verze se objevuje u oblíbených SUV i kompaktního hatchbacku. Karoq je díky tomu dostupnější
05.04.2024 12:00
|
1

Citroën C5 Aircross letos zlevnil v součtu až o 90 tisíc. Stojí téměř stejně jako při uvedení na trh

Kompaktní SUV letos měnilo ceníky ze všech modelů automobilky nejčastěji. Došlo i na zdražení
03.04.2024 18:07
|
0
Reklama
Autosalon TV