Reklama
Řidičův chleba

Češi se zbytečně připravují o odškodnění při nezaviněné nehodě. Z neznalosti i kolegiality s viníkem

Poškození při nehodě často věří lidovým moudrům. Vztah zraněného s viníkem nehraje u odškodnění roli
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Dopravní nehoda je nepříjemná událost pro všechny zúčastněné. Tím spíš pro ty, kteří při ní byli zraněni a karambol nezavinili. V takovém případě mají nárok na odškodnění. To se skládá hned z několika částí včetně ztížení společenského uplatnění, které má kompenzovat následky na další život poškozeného. Podle společnosti Vindicia se průměrná částka odškodného v ČR při nehodách blíží milionu korun. I tak spousta poškozených přichází kvůli neznalosti i falešné solidaritě o svůj nárok na odškodnění.

Kompenzaci platí pojišťovna

Spojení „falešná solidarita“ je rozhodně na místě. Týká se nehod, kdy dojde ke zranění spolujezdce či spolujezdců, kteří mají k řidiči-viníkovi kamarádský vztah. Často totiž vycházejí z mylné informace, že odškodnění půjde z kapsy viníka.

„To je klasický případ nepochopení, jakými pravidly se odškodnění řídí. Pokud spolu například bourají dva kolegové nebo kamarádky, setkáváme se s tím, že poraněný spolujezdec odmítá o kompenzaci žádat. V takových případech vysvětlujeme, že právě proto je zde povinné ručení, z něhož jsou následky nehody, včetně újmy na zdraví, kryty,“ vysvětluje expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck.

U alkoholu je to jinak

Z výše uvedeného vyplývá, že neplatí rozšířené „hospodské moudro“ spojené se sedadly spolujezdců, že posádka vozu, jehož řidič nehodu zavinil, nemá na odškodnění nárok. Tedy, že se týká jen ostatních účastníků nehody, kteří s ním neseděli přímo v autě. To se nejspíš ujalo kvůli situaci, kdy je řidič pod vlivem alkoholu. Tam totiž jde o úplně jiný případ dobře známý třeba z nočních jízd z diskotéky domů.

„Ano, tam je to komplikovanější. Pokud se prokáže, že spolucestující o jeho opilosti věděli, může jim být kompenzace výrazně krácena. Rozhodně ale nejde o automatický krok, jak se mnoho lidí obává,“ dodává Tomáš Beck.

Statistika nehodovosti Policie ČR 2023

Policie v roce 2023 zaznamenala 94 945 dopravních nehod. Zemřelo při nich 455 osob, zraněno bylo přes 25 tisíc lidí. Z pohledu statistik šlo, co se týká počtu obětí dopravních nehod, o druhý nejméně smutný rok od 60. let, kdy se údaje sledují.

V průměru skoro milion

Průměrná částka odškodného při dopravních nehodách se už dva roky pohybuje těsně pod hranicí milionu korun. (998 tisíc) Kromě bolestného se do ní započítává také ošetřovné, cestovné, kompenzace psychické újmy a také kompenzace ztížení společenského uplatnění. To zohledňuje následky nehody na budoucí život poškozeného.

Ve složitějších případech se proto vyplatí obrátit se na odborníky, kteří s odškodněním pomohou. Zásadní je dobře zpracovat zdravotní posudek od znalce, který ovládá metodiku Nejvyššího soudu, doložit všechny potřebné dokumenty, a to ve správný čas a v odpovídajícím pořadí.

„Jestliže například první zpráva od lékaře hovoří o podezření na naštípnutou kost, přičemž následné vyšetření ukáže komplikovanou zlomeninu, je důležité počkat až na finální diagnózu. Pokud pojišťovna jako první získá informaci o lehčím zranění, je složitější domoci se odškodnění za reálné, vážnější důsledky,“ uzavírá Beck.

Reklama

Diskuze

Petr - 19.03.2024 08:40:27
Česko je divný stát.Pořád nám vnucují jak tu jezdí auta stará 16 let v hodnotě pár desítek tisíc kč a pak při nehodě vyjde škoda 1 milion kč.Ale,není při každé nehodě zranění a pokud je většího rozsahu jako třeba u motorkářů tak dostanou invalidní důchod.
Petr - 18.03.2024 22:27:20
Článek je poněkud mimo. Podstata je v tom že když zraněná osoba půjde marodit a její pracovní neschopnost resp. omezení na běžném způsobu života bude delší jak sedm dnů, tak přivodí viníkovi trestní stíhání. A vovotom to je...

Nehoda v zahraničí se může stát pastí pro neznalé řidiče. Zbytečně pak platí nemalé peníze

Auto v dobrém technickém stavu je základem, stejně jako kvalitní autopojištění
03.07.2023 15:24
|
0
Reklama

Nehoda, ze které mrazí - žena vběhla na červenou přímo před rozjetou dodávku. Přežila zázrakem

Těžce zraněná žena po nehodě ztrácela vědomí, první pomoc ji poskytli svědci i policisté
05.04.2022 14:00
|
5

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama

Chvíle, kdy jde o život, testování pneumatik, drzá Tereza. Nový Autosalon už ve středu na COOLu

V premiérovém dílu vyzkoušíme Porsche Panamera Turbo E-Hybrid, Voyah Dream i SUV SsangYong Torres
08.04.2024 12:00
|
0

Česká jednička značky Hyundai z Nošovic prošla omlazením. Model i30 mění tvář a posiluje výbavu

Výroba novinky se v Hyundai Motor Manufacturing Czech rozjede podle vyjádření automobilky v dubnu
26.03.2024 12:08
|
0
Reklama
Autosalon TV