Reklama
Řidičův chleba

Stavte méně silnic a zmenšete baterie elektromobilům. Ekologové přišli s novými požadavky

Lobbistická organizace navrhuje, aby Evropa celkově znepříjemnila lidem individuální dopravu
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Zarytí fandové elektromobility rádi používají argument o závislosti „fosilů“ na ropě z Ruska. Ovšem elektromobilita zase znamená závislost na drahých kovech, většinu jejichž zdrojů pro změnu ovládá Čína. Ekologové už nemůžou tento fakt přehlížet a proto přišli s návrhem – zmenšete elektromobily a baterie v nich, omezte jízdy a celkově znepříjemněte lidem individuální mobilitu.

Čína jako strašák

Nejvlivnější bruselská lobbistická organizace Transport & Environment (T&E) ve své nejnovější zprávě konstatuje, že poptávka po surovinách pro výrobu baterií v Evropě do roku 2050 prudce vzroste. To je podle ekologů sice chvályhodné, protože je potřeba dosáhnout cílů v oblasti klimatu, ale většinu ložisek vzácných kovů nějakým způsobem ovládá Čína. Evropa má sice velké zásoby lithia, ovšem vytěžit ho je opět kvůli ekologům, dlouhým administrativním procesům a odporu obyvatel ve stylu „jsem pro, ale ne u nás ve vsi“ prakticky nemožné.

Podle zprávy T&E bude Evropa k dekarbonizaci svého vozového parku v období do roku 2050 potřebovat 200krát více surovin pro výrobu baterií, než kolik spotřebovala v loňském roce. Analýza ale přišla s řešením, jak může evropský region ve zmíněném období snížit očekávanou poptávku po klíčových kovech lithiu, niklu, kobaltu a manganu o 36 až 49 procent. Navrhuje zmenšit velikost aut, zmenšit velikost jejich baterií, zavádět inovativní chemické složení baterií a v neposlední řadě omezit jízdu osobními automobily. To je dohromady „nejúčinnější opatření ke snížení poptávky po kovech“.

Julia Poliscanova, vrchní ředitelka pro vozidla a dodavatelské řetězce v oblasti emobility ve společnosti T&E, uvedla: „Pokud nechceme opakovat chyby nenasytné závislosti na ropě, musí hrát velkou roli efektivní využívání zdrojů. Ve světě s omezenou nabídkou jsou menší elektromobily nejen ekologickou nutností, ale i rozumnou hospodářskou a průmyslovou politikou."

Namířeno proti SUV

Návrh je namířen hlavně proti velkým elektrickým SUV. Podpora menších elektromobilů a menších baterií by podle T&E znamenala snížení poptávky po vzácných kovech o 19 až 23 procent. Chce toho dosáhnout zavedením norem účinnosti baterií a požadavkem na výrobce, aby vyráběli více menších modelů. Menší elektromobily jsou podle T&E také ideální pro baterie vyrobené z chemicky méně náročných zdrojů, které mohou snížit potřebu kovů až o 20 procent. K rozšíření evropské výroby nových technologií, jako jsou baterie na bázi železa (LFP) a sodíku (Na-ion).

Zpráva T&E je přelomová v tom, že dosud ekologové vesměs kreslili budoucí svět jako místo, kde budou jezdit elektroauta neznečisťující životní prostředí a nebudou pálit ve svém motoru „mrtvé dinosaury“ v podobě ropy. Teď se ale stavějí už proti individuální mobilitě jako takové. O vývoj v bateriích se automobilky snaží i bez ekologů, ale za současných technologií znamenají menší baterie menší dojezd. Móda SUV je samozřejmě v určitém ohledu nesmyslná a vozit dítě kilometr do školky v Audi Q7 s šestiválcovým dieselem nedává logiku, ovšem většina lidí si kupuje jedno větší auto ne proto, že by pořád jezdilo plné, ale aby ho mohla použít pro víc účelů – jak pro cestu do práce, na nákup, tak na dovolenou s celou rodinou. Nemají peníze na to koupit si pro tyto účely tři různě velká auta.

T&E se útokem na individuální dopravu ani netají, protože snížení poptávky po kovech o sedm až devět procent očekává od „snížení počtu cest soukromými automobily“. Dosáhnout se toho má „výstavbou menšího počtu silnic, zmenšením prostoru pro soukromá auta a zpoplatněním parkování“.
Reklama

Diskuze

Radovan - 24.07.2023 12:14:55
Omlouvám se, ale v podstatě mají pravdu... SUV s dojezdem 700 km potřebuje 30 kWh na 100 km, váží 3 t, jen baterie je 1,5 t. Elektromobil by měl být malý, levný hlavně pro městský a příměstský provoz. Dobíjet nejlépe z místních obnovitelných zdrojů AC 11.
Zdeněk - 22.07.2023 23:48:51
Proboha, když jim budeme stále ustupovat,tak nám za chvíli zakážou úplně všechno.

Hmotnost aut za posledních 10 let narostla o 100 kg. Výrazně to komplikuje snahu snížit emise

Důvodů, proč jsou auta těžší, je celá řada - těmi hlavními jsou poptávka po SUV a elektrifikace
31.03.2023 17:30
|
1
Reklama

Ekologové vytáhli do boje proti plug-in hybridům. Nezdají se jim jejich emise

Podle organizace Transport & Environment znečišťují vozy do zásuvky ovzduší víc, než se tvrdí
10.02.2023 09:59
|
1
Reklama

Paradox normy Euro 7. Sníží emise o čtyři procenta, ale bude mít tvrdý dopad na prodeje aut

Čeká se také zdražení malých, tedy nejdostupnějších vozů na trhu. Některé se přestanou vyrábět
28.01.2023 18:35
|
14

Emise CO2 u nových aut u nás vloni vzrostly. Důvodů je hned několik, včetně těch paradoxních

Vypadá to na marnou ekologickou snahu, která trochu připomíná vytloukání klínu klínem
17.01.2023 11:39
|
1

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV