Čína jako strašák
Nejvlivnější bruselská lobbistická organizace Transport & Environment (T&E) ve své nejnovější zprávě konstatuje, že poptávka po surovinách pro výrobu baterií v Evropě do roku 2050 prudce vzroste. To je podle ekologů sice chvályhodné, protože je potřeba dosáhnout cílů v oblasti klimatu, ale většinu ložisek vzácných kovů nějakým způsobem ovládá Čína. Evropa má sice velké zásoby lithia, ovšem vytěžit ho je opět kvůli ekologům, dlouhým administrativním procesům a odporu obyvatel ve stylu „jsem pro, ale ne u nás ve vsi“ prakticky nemožné.
Podle zprávy T&E bude Evropa k dekarbonizaci svého vozového parku v období do roku 2050 potřebovat 200krát více surovin pro výrobu baterií, než kolik spotřebovala v loňském roce. Analýza ale přišla s řešením, jak může evropský region ve zmíněném období snížit očekávanou poptávku po klíčových kovech lithiu, niklu, kobaltu a manganu o 36 až 49 procent. Navrhuje zmenšit velikost aut, zmenšit velikost jejich baterií, zavádět inovativní chemické složení baterií a v neposlední řadě omezit jízdu osobními automobily. To je dohromady „nejúčinnější opatření ke snížení poptávky po kovech“.
Julia Poliscanova, vrchní ředitelka pro vozidla a dodavatelské řetězce v oblasti emobility ve společnosti T&E, uvedla: „Pokud nechceme opakovat chyby nenasytné závislosti na ropě, musí hrát velkou roli efektivní využívání zdrojů. Ve světě s omezenou nabídkou jsou menší elektromobily nejen ekologickou nutností, ale i rozumnou hospodářskou a průmyslovou politikou."