Elektrifikace nemůže za vše, rozhodují i zákazníci
Vinit ze všeho elektrifikaci by však nebylo správné. Stojí sice neoddiskutovatelně za významnou částí hmotnostního nárůstu, ale důvodů, proč jsou auta těžší, je víc. Tím dalším důležitým je neutuchající obliba vozů kategorie SUV, které jsou dnes součástí víceméně všech segmentů, ale vždy jsou logicky těžší, než výchozí klasické modely. Poptávka po malých SUV se za poslední dekádu zpětinásobila a po velkých SUV touží zákazníci v posledních deseti letech dokonce sedmkrát více. Když k tomu připočteme i další faktory, kterými jsou stále rostoucí nároky na vyšší bezpečnost, komfort, výbavu či prostornost, není divu, že jsou výrobci mezi mlýnskými kameny.
Analýza sdružení Green NCAP byla provedena na 34 testovaných vozech napříč kategoriemi a s rozdílnými typy pohonu a ukazuje celkový dopad na životní prostředí u konkrétních aut při celkovém kilometrovém proběhu 240 tisíc km během 16 let. Pro výpočty je rovněž použitý průměrný energetický mix 27 států EU a Velké Británie.
Výpočty ukázaly, že onen 100kg nárůst znamená ve výrobě (kromě baterií u elektrických vozů - ty jsou zohledňovány samostatně) o 500-650 kg emisí skleníkových plynů více a 1,9-2,4 MWh energie navíc. Během celého životního cyklu potom čistě elektrické vozy vyprodukují o 40-50 procent emisí méně ve srovnání se spalovacími auty, takže jejich potenciál ve snaze snížit emise z osobní dopravy je v tomto ohledu skutečně velký. Na druhou stranu se však také ukazuje, že nárůst jejich hmotnosti jde přímo proti tomuto trendu.
Apel Green NACAP je tedy dvojí - směrem k automobilkám vybízí k další snaze o snižování hmotnosti, zákazníky pak vybízí k tomu, aby před koupí auta zvážili, jak velký vůz skutečně potřebují.