Reklama
Řidičův chleba

O vrácení řidičáku lze požádat už po uplynutí půlky trestu. Ale pouze v některých případech

Trest může zkrátit ten, kdo jej uložil, tedy buď úřad, nebo soud. Neplatí to v případě vybodování
Zdroj: MDČR

O řidičský průkaz se dá přijít z mnoha důvodů. Někdy stačí jediný, ale závažný přestupek. Jindy třeba jen dva menší během 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Právě v takových situacích je ze zákona možné požádat o vrácení řidičského průkazu ještě předtím, než vyprší doba, na kterou byl původně zabaven. Žádost ale nesmí přijít dříve než po uplynutí poloviny doby zabavení a vždy musí být adresována přesně tomu, kdo doklad odebral - tedy buď soudu, nebo příslušnému správnímu úřadu.

Zákaz řízení lze zkrátit

Pokud má řidič zákaz řízení a odevzdá řidičský průkaz, dostane buď od soudu, nebo od úřadu, který zákaz vydává, také jasnou informaci o tom, na jak dlouho je možnost řídit pozastavena. Pro příklad budeme pracovat s ročním zákazem řízení. Pokud je uložen, musí potrestaný počítat s tím, že zcela jistě se za volant nepodívá šest měsíců. Po uplynutí této doby, tedy poloviny trestu, má právo požádat o prominutí zbytku trestu. Má to ale svá pravidla a rozhodně není jisté, že trest bude prominut.
Reklama

Jak na věc?

Kdo požádá o prominutí poloviny trestu, musí mít uhrazenou případnou pokutu, kterou k zákazu řízení dostal. Bez toho není možné o prominutí rozhodovat. Výjimkou může být schválený splátkový kalendář pokuty, pokud by byla k jednorázovému uhrazení příliš velká. Pokud o zákazu rozhodl soud, žádost musí bývalý řidič posílat dotyčnému soudu, pokud úřad, potom úřadu. Součástí žádosti by mělo být také vysvětlení toho, proč žádost podává. Může to být třeba i potvrzení zaměstnavatele, které dosvědčuje, že žadatel řidičák potřebuje k výkonu povolání.

Zároveň je dobré přiložit také prohlášení, nebo ideálně důkaz o tom, že důvody, pro které byl řidičák odebrán, už neplatí, že se potrestaný polepšil a trest bere vážně. Ve zkratce se dá říct, že cokoliv, co může prospět, je dobré k žádosti přiložit. Soud nebo úřad by si navíc takové listiny mohl stejně vyžádat a to celé řízení jen protáhne. Je dobré se předem informovat o tom, zda v konkrétním případě není nutné k žádosti přidat ještě psychologické vyšetření nebo doklad o zdravotní způsobilosti.
Reklama

Schválení není automatické

Pak už musí žadatel jen doufat. Prominutí zbytku trestu rozhodně není samozřejmé, každá žádost je posuzována individuálně. Problém může být fakt, že kromě odebrání řidičáku dostal šofér také nepodmíněný trest vězení. V takovém případě se totiž doba strávená za mřížemi nezapočítává do doby bez řidičáku. Ta začne běžet až poté, co řidiče pustí. Rozhodování o vrácení řidičáku pak může trvat 30 dnů.

Je potřeba i autoškola

Za účelem vrácení řidičáku, který byl odebrán na 12 a více měsíců, je potřeba také absolvovat přezkoušení v autoškole. O to se žádá až poté, co úřad nebo soud zkrácení trestu schválí. Bez přezkoušení nebude žadateli řidičák vrácen. Při žádosti o přezkoušení se instruktorovi odevzdává rozsudek soudu nebo rozhodnutí správního orgánu o zákazu řízení, výpis z karty řidiče, rozhodnutí o prominutí zbytku trestu, vyplněná žádost samotné autoškoly a posudek o zdravotní způsobilosti.

Při přezkoušení lze, ale není nutné absolvovat cvičné jízdy. Povinná je závěrečná jízda a test. Je to stejné, jako kdyby žadatel o vrácení řidičáku znovu končil autoškolu. Pamatujte ale, že existuje pouze jedna možnost opravné zkoušky. Pokud se to nepovede, čeká exřidiče kompletní výcvik, který si samozřejmě stejně jako přezkoušení musí zaplatit.

Diskuze

PICHAV - 06.12.2020 18:26:20
A CO NA TO MINISTRI ZAHNUTI ???? ANO !!!! JEZDIT BEZ NEJ MUZETE IHNED !!!! TAKZE MUZI VE SPECHU NOVI !!!! PODOBNI VE FILMU A DELONOVI !!!! NEBUDOU PRECE CEKAT AZ SE TREBA ZA 9 MESICU NARODI DITE !!!! NEDEJ BOZE ZA PULKU VRATI PLASTOVA KARTICKA !!!! M DARC
Jupik - 06.12.2020 20:08:08
Měli by přispívat jen lidé co mají ř.p.( pichav)

Řidiče kamiónu štvaly mlhovky ostatních aut. Tak na jejich řidiče vyrukoval s laserovým ukazovátkem

Laser je velmi nebezpečný a řidiče může i oslepit. Výsledkem mohlo být i několik dopravních nehod
02.12.2020 16:05
|
4
Reklama

Úřad nesmí vymáhat více pokut za špatné parkování, pokud řidič stojí delší dobu v modré zóně

Rozhodující pro udělení pokuty je časová kontinuita páchání přestupku. S autem se nesmí hnout
23.11.2020 07:13
|
8

Se dvěma a půl promile v krvi a tátovým autem naboural, co se dalo. Řidičák měl sotva měsíc

Kvůli demoličnímu výkonu v ulicích, hrozí mladému výtečníkovi až tři roky ve vězení
30.10.2020 08:15
|
2

Praha utratí ze podporu elektromobility 800 milionů. Auta se budou dobíjet z veřejného osvětlení

Hlavní město má v plánu do dvou let stovky takových lamp. Projekt se týká hlavně velkých sídlišť
25.02.2021 11:12
|
1

Za řízení pod vlivem alkoholu lze přijít o řidičák, i když vás chytí mimo auto. Stačí mít důkazy

Dokázat, že řidič řídil pod vlivem je jednodušší u náklaďáků. Tam pomůže tachograf
24.02.2021 16:41
|
3
Reklama

Zfetovaná řidička se za jízdy ohlédla za dítětem v sedačce. S autem skončila na střeše

Měla zastavit, nebo o kontrolu dítěte požádat svého spolujezdce. Celá posádka byla zraněna
23.02.2021 07:46
|
1

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
22.02.2021 07:52
|
10
Reklama
Autosalon TV