Reklama
Řidičův chleba

Se dvěma a půl promile v krvi a tátovým autem naboural, co se dalo. Řidičák měl sotva měsíc

Kvůli demoličnímu výkonu v ulicích, hrozí mladému výtečníkovi až tři roky ve vězení
Zdroj: Policie ČR

Že si alkohol s řízením moc nerozumí je dobře známá věc. Přesto se ale každý den najde někdo, kdo tu kombinaci vyzkouší. Snad nikdy ale taková zkouška nedopadne dobře. To už ví i 18letý řidič, který si svůj řidičský průkaz užíval jen měsíc. Sedl totiž za volant vypůjčeného auta a svou jízdou způsobil statisícovou škodu. Sice mu hrozí přísný trest, ale může být rád, že se nikomu nic nestalo.

Naboural vše, co mohl

Jízda mladého muže začala v pondělí 26.10. krátce před půlnoci na náměstí Palackého v Kostelci nad Orlicí. Mladík si od svého táty půjčil auto, a přestože byl opilý, jak zákon káže, vyrazil na silnice. Jenomže ta jízda neskončila úplně dobře. Když chtěl zaparkovat, hned dvakrát naboural do před ním stojícího auta.

Když na místo dorazili policisté, bylo jim divné, že je auto opilého řidiče tak zničené. Ten parkovací ťukanec poškození moc neodpovídal. Po zhlédnutí záznamu z kamerového systému bylo jasno. Řidič boural už cestou a to hned několikrát. Prakticky nebyl schopen se udržet na silnici a průjezd křižovatkou na něj byl už moc. Naštěstí se mu před volant přimotal jen sloup veřejného osvětlení, dopravní značka a středový ostrůvek. Je vlastně zázrak, že dojel až do centra na parkoviště.
Zdroj: Policie ČR
Kvůli vodce měl mladík řidičák jen měsíc.

Hrozí mu vězení

Jakkoliv záznam jeho jízdy možná vypadá celkem humorně, realita je spíše smutná. Mladý muž totiž policistům nadýchal 2,5 promile. Jak se ukázalo, nebylo se čemu divit. Ukázalo se, že před jízdou během asi hodiny a půl vypil dvě třetiny lahve vodky. Na vypůjčeném autě zvládl svou jízdou udělat škodu asi 70 000 Kč, na zaparkovaném, do kterého naboural, škodu asi 60 000 Kč a na majetku města asi 10 000 Kč.

Ačkoliv měl ještě mokré razítko na řidičáku, dostal jej v polovině září, zase o něj přišel. Podle policie jej čeká obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest vězení na dobu od 6 měsíců do 3 let.

Mladé řidiče čekají změny

Prvořidiči, tedy ti, kteří mají čerstvý řidičák, jsou podle Ministerstva dopravy přeci jen o něco nebezpečnější než ti, kteří už mají za volantem praxi. Právě proto je v současné době v poslanecké sněmovně připravena ke schválení novela zákona o dopravě, která právě pro ty s čerstvými papíry přinese řadu změn.

Tou nejdůležitější je fakt, že čerství řidiči dostanou jen šestibodové konto a to na dobu dvou let. Tento systém takzvaného řidičáku na zkoušku je má donutit první dva roky působení na silnicích maximálně dodržovat pravidla provozu. Až po uplynutí této doby, dostanou standardní 12bodové konto, jaké máme my ostatní.
Reklama

Inspirace v zahraničí

Nemyslete si ale, že jde o nějakou specialitu z Česka. Takzvaný řidičák na zkoušku je v zahraničí celkem běžná věc a to už řadu let. České Ministerstvo dopravy si vzalo příklad z Rakouska, kde zkouškové období pro prvořidiče trvá dokonce tři roky. Po několika měsících od získání průkazu tamní řidiči musí absolvovat jízdu s lektorem autoškoly. To proto, aby si ověřili, že opravdu jezdí bezpečně.

V Německu mají začínající řidiči zkouškové období na dva roky. Pokud během této doby řidič způsobí jeden závažný nebo dva méně závažné přestupky, bude to až úřad, který rozhodne, zda standardní řidičák a bodové konto dostane nebo ne. Pokud ne, čeká řidiče prodloužení zkušební doby o další dva roky.

Ve Francii mají začínající řidiči k dispozici také jen šestibodové konto. Pokud nasbírají tento počet bodů, čeká je dlouhé a náročné školení, jehož obsah se odvíjí od přestupků, které řidič spáchal. Pokud takovou výuku odmítne, řidiči si jej musí platiti a levné to opravdu není, čeká ho pokuta 140 eur (asi 3800 Kč) a navíc na tři roky přijdou o řidičák.

Diskuze

PICHAV - 30.10.2020 13:16:23
MUSLIM !!!! HO NEKDO UDAL !!!! HORSI TED NEZ ZA KOMARU !!!! A BUDE HUR !!!! V KRIZI SE PROJEVI ZLY CESKY VLASTNOSTI A KSC GENY !!!! JE TO JASNY NEKDO HO UDAL !!!! ZAVIST A BONZACTVI !!!! A NIKDE DNES NEPOJEDES DYL NEZ MESIC !!!! A BUDE TO TRVAT ROKY TODLE
Hujer - 01.11.2020 10:04:00
Blbej jak pichav

Kdy volat k nehodě policii, kdy záchranku, kdy hasiče, a kdy nikoho? Tady jsou pravidla

To, že nabourané auto nehoří, neznamená, že nejsou hasiči potřeba. Stačí, když překáží provozu
20.10.2020 10:28
|
1
Reklama

Jel opilý a se zákazem řízení. Soud mu zabavil auto a doživotně zakázal řídit cokoli včetně skútru

Na Slovensku se s nepoučitelnými řidiči nepářou. V Česku takový trest neexistuje
07.08.2020 18:00
|
25

Klesá počet nehod, které způsobí mladí řidiči. Problémoví jsou stále hlavně muži

V loňském roce řidiči do 24 let způsobili nejméně nehod od roku 2006
02.06.2020 07:37
|
1

Odmrazení oken s nastartovaným motorem nebo průjezd louží? Pozor, za obojí hrozí pokuta

Řidič ostatní nesmí obtěžovat zbytečným hlukem, výpary a nesmí je ani ohodit vodou z louže
20.09.2021 07:51
|
10

Záběry, ze kterých mrazí: Řidič srazil tři mladé ženy na přechodu, když jim jiný dával přednost

Chodkyně počkaly, až jim auto v levém pruhu zastaví a pustí je. S dalším ale už vůbec nepočítaly
18.09.2021 18:05
|
4
Reklama

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
52
Reklama
Autosalon TV