Reklama
Řidičův chleba

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
Zdroj: MP Pardubice

V pondělí 12. října si hlídka strážníků v Pardubicích všimla vozidla autoškoly, které u obchodního domu Atrium na Palackého třídě projelo semafor na červenou. Vzhledem k tomu, že jde o vážný přestupek, který je ohodnocený pěti trestnými body, hlídka autoškolu zastavila, aby jej vyřešila. Za volantem v tu chvíli seděla překvapená 34letá žákyně a neméně zaskočený 56letý instruktor.

Nejspíš ani jeden netušil, co se stalo, a že za přestupek hrozí řidičce, která ještě ani nemá řidičák, pokuta i trestné body. Strážníci projednávání předali na správní úřad, který jej musí posoudit. „Spáchaný přestupek projedná správní orgán a uznáváme, že to nebude lehké posuzování. Svůj díl viny nese i instruktor autoškoly, který odpovídá za žáka - řidiče," řekl Jiří Sejkora, tiskový mluvčí pardubické městské policie.

Žák je také řidič

Výše popsanou situaci sdílela pardubická městská policie na svém facebooku. A pořádně to od lidí schytala. Drtivá většina diskutujících nechápala přísnost řešení a tvrdila, že ze zákona není možné pokutovat a bodovat někoho, kdo vlastně nemá řidičák. To je ale omyl. Podle ministerstva dopravy je žák v autoškole řidičem jako každý jiný. Byť de iure nemá řidičák. Ostatně, o řidičích, kteří projeli na červenou a způsobili vážnou dopravní nehodu, informujeme bohužel velmi často.

I v autoškole se musí dodržovat pravidla provozu, a pokud žák spáchá nějaký přestupek, bude jej projednávat správní úřad, který musí rozhodnout, jestli je vinen či nikoliv. Pokud ano, budou mu body připsány do karty řidiče - pokud tedy úspěšně složí závěrečné zkoušky pro získání řidičského oprávnění.

Výše zmíněná řidička má velké štěstí, že ještě nebyly schváleny změny v bodovém systému, po kterých budou mít prvořidiči jen šestibodové konto. Snadno by se totiž mohla vybodovat ještě před dokončením autoškoly.
Reklama

Pravidla platí i pro instruktory

Z logiky věci vyplývá, že tíha hrozících pokut samozřejmě neleží jen na žákovi, nýbrž i na jeho učiteli. Pokud pomineme ten výše zmíněný fakt, že učitel je za svého žáka zodpovědný, musíme zmínit i to, že zákon myslí i na instruktory, kterým hrozí vysoké pokuty. Ne však za přestupky žáků, nýbrž za alkohol.

Ačkoliv instruktor fakticky neřídí, nesmí sednout do auta pod vlivem alkoholu. Pamatuje na to zákon o silničním provozu, konkrétně paragraf 125c, který říká, že instruktor nesmí pít alkohol ani během výuky a ani před ní. Stejně tak nesmí užívat jiné návykové látky. Hrozí mu za to pokuta až 20 000 Kč.

Diskuze

Milan - 23.08.2022 17:10:32
Městská policie by měla být jen na pořádek města, ale tam se nikdy nic neřeší... umějí jen měřit rychlost a ********* řidiče,,,,souhlasím, že když není důkaz foto před a po...tak není co řešit... spíše domluvou...
Roman - 31.05.2021 12:58:06
...zíral do telefonu a domlouval si další klientku. Žena mi sdělila, že se ho na semafory na daném úseku ptala a reagoval neurčitě. Sama vinu nepopírá a již za ni zaplatila ve správním řízení. Instruktor podle správního orgánu vyvázne bez postihu.

Nezodpovědný řidič kamiónu vjel na přejezd těsně před vlak. Ohrozil desítky lidí, a pak ujel

Policie po něm i provozovateli pátrá a prosí o pomoc. Řidič se měl pohybovat kolem Třebíče
13.10.2020 17:58
|
6
Reklama

Splnil jsem si dětský sen. Test kupé Škoda 110R protkaný spoustou emocí a nostalgie

Výkonu sice tohle kupé nemá na rozdávání, ale stejně si za jeho volantem užijete spoustu zábavy
13.10.2020 10:35
|
7

Víte, jak správně reagovat na policistu řídícího dopravu? Za opakovanou chybu lze přijít o řidičák

Kdo tápe, měl by raději zastavit. Kvůli špatnému projetí křižovatky hrozí pokuta až 7500 korun
12.10.2020 09:00
|
4

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV