Reklama
Řidičův chleba

Jak zjistit stav bodového konta? Pomůžou na poště, ale jde to i online z domova

Body se přičítají od nuly. Pokud se řidič vyboduje, obdrží dopis buď poštou, nebo do datové schránky
Zdroj: MDČR

Od 1. července 2006 je v Česku v platnosti bodový systém. Řada řidičů ale nemá jasno v tom, kde a jak zjistí stav svého bodového konta a také v tom, jestli se body přičítají nebo odečítají.

Čistý štít je vždy nulový

Mezi řidiči koluje mýtus, že čisté bodové konto vlastně znamená plný počet dvanácti bodů. Je to ale přesně naopak. Ten, kdo neporušuje předpisy, nebo právě získal řidičák, má bodové konto nulové. Trestné body za přestupky se následně přičítají.

Kolik bodů bude řidiči za který přestupek přičteno, může zkusit zjistit ve chvíli, kdy s policistou řeší přestupek. Může se ale stát, že policista z hlavy neví, kolik bodů přestupek čítá. Pak řidiči nezbyde nic jiného, než postupovat podle návodu, který se dočtete níže.
Reklama

Body rozdává úřad, sdělí je i pošta

Trestné body za přestupky nikdy nerozdává policie. To je práce úřadu, ke kterému policista přestupek oznámí a který body eviduje v takzvané kartě řidiče. A je to právě i úřad s rozšířenou působností, který je povinen řidiči jeho bodové konto sdělit. Šofér však musí požádat písemně přímo na odboru dopravně správních agend. Ze zákona na to pak má úřad 30 dnů, ale většinou je informace o stavu bodového konta řidiče vyřizována na počkání. Ovšem jen během úředních hodin! To je ale často velmi zdlouhavé a zbytečně to zabírá čas. Naštěstí existují i rychlejší způsoby, jak si hlídat bodové konto.

1. Czech Point
Kontaktní místa Czech Point, která jsou na některých úřadech, ale především na některých pobočkách České pošty, jsou schopna bodové konto prověřit. Nezabere to déle než pár minut, jen je potřeba počítat s tím, že jde o zpoplatněnou službu. Na poště tedy řidič u okénka předá pracovnici za přepážkou občanku nebo řidičák, řekne, že chce znát stav svého řidičského bodového konta a jen počká. Platí se podle toho, kolik stran karta řidiče zabere. Za první stranu je to většinou 69 Kč a za každou další 40 Kč. Cena není jednotná. Záleží, na jaký Czech Point narazíte. O výpis může zažádat pouze žadatel sám, nebo jím určený zmocněnec.

2. Portál občana
Od roku 2019 je možné zjistit stav bodového konta také z tepla a pohodlí domova. Jde to přes Portál občana, tedy státní web, který sdružuje řadu chytrých informací, které občané čas od času potřebují. Jakkoliv je to pohodlná cesta, není úplně jednoduchá. Abyste se na portál občana vůbec mohli přihlásit, potřebujete buď nejnovější e-občanský průkaz s elektronickým čipem a také čtečku těchto čipů. Jednodušší je přihlášení do portálu přes datovou schránku, která v tomto případě slouží jako identifikace toho, kdo o výpis z karty řidiče žádá. Kromě výpisu z účtu na Portálu občana najdete také soupis všech vašich přestupků.

3. Hospodářská komora
Podobně, jako Czech Point či úřady fungují také jednotlivé pobočky Hospodářské komory. Doporučujeme ale si předem ověřit, zda právě na vámi vybrané pobočce tuto službu poskytují a kolik to stojí. Ceny se liší, ale nijak extrémně od cen na poštách.
Reklama

Co se stane po dosažení 12 bodů?

Jakmile řidič nasbírá či překročí 12 trestných bodů, přijde mu během několika dnů buď poštou, nebo do datové schránky oznámení o vybodování. Jeho součástí je také výzva k odevzdání řidičského průkazu v důsledku pozbytí jeho oprávnění.

Řidič následně dostane pět pracovních dnů, během kterých se musí dostavit na příslušný úřad, kde řidičák odevzdá. Na 12 měsíců tak nesmí za volant, přičemž po uplynutí této doby a po přezkoušení v autoškole a absolvování psychotestů doby může zažádat o jeho navrácení. Vždy ale jen písemně a jen na úřadě, který řidičák zabavil. 

Diskuze

PICHAV - 30.11.2020 21:31:40
ME TO VUBEC NEZAJIMA !!!!! MAM TEORII ZE JE TO JAKO S NEMOCI !!!!! BOJITE SE ZE VE VAS LEZE RAK !!!!! A ZJISTUJETE !!!! A MATE HO TAM NEDEJ BOZE KDYZ VAM TO REKNE DOKTOR !!!! NEKOMU STACI GRANULE !!!!! JA MAM DOBROU PSYCHIKU A VULI !!!! A BODY MAM NA NULE
Martin - 30.11.2020 22:16:19
Při vybodování je možné požádat v polovině trestu jo? To jsem nevěděl... Od kdy to platí prosím...?

Propadlý řidičák zatím měnit nemusíte. Na silnice s ním smíte, ale jen v České republice

Na propadlý doklad se po dobu nouzového stavu hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty
20.10.2020 17:18
|
2
Reklama

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
02.09.2020 12:03
|
73

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
0

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
3

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
11
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV