Reklama
Autopunk

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
Zdroj: SEAT

Elektrokoloběžky zažívají velký boom. Je snadné je koupit, ještě snazší je si je půjčit a k jejich ovládání není potřeba nějakých speciálních znalostí a dovedností. Existuje ovšem druh koloběžek, a platí to i pro elektrokola, na které je potřeba řidičák, povinná výbava i registrační značka. Jenomže o tom málokdo ví.

Smolný den

Kdo už o tom jistě ví, je řidič z Kladna, kterého 30. srpna zastavila hlídka policie. V tu chvíli jel na elektrokoloběžce a policie prostě jen chtěla provést standardní silniční kontrolu. Proto řidiče požádali, aby předložil doklady ke koloběžce, aby si mohli ověřit, na jakém stroji vlastně jede.

To řidič udělal a pak už se nestačil divit. Hlídka zjistila, že jeho koloběžka má maximální rychlost 45 km/h a výkon 1,55 kW. To znamená, že nejde jen tak o nějakou koloběžku, ale o malý moped. Proto je na jízdu na tomto stroji potřeba mít řidičák, povinné ručení a všechnu povinnou výbavu včetně registrační značky, jako mají malé skútry. Problém byl ovšem v tom, že muž na koloběžce v květnu roku 2019 o řidičák přišel, přičemž trest mu měl vypršet v listopadu letošního roku.

Jana Šteinerová, policejní tisková mluvčí k tomu řekla: „Za své protiprávní jednání je nyní muž podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za který mu hrozí maximální trest odnětí svobody ve výši až dva roky.“
Reklama

Na druhu řidičáku záleží

Ještě dodáme, že s jedinou skupinou AM smí motorista sednout jak za řídítka malých mopedů, skútrů a elektrokoloběžek, tak také za volant mopedových motorových vozidel. V každém případě ale musí být stroj vybaven automatickou převodovkou. S ostatními skupinami určenými na motocykly už za volant auta či jiných strojů řidič nesmí. Naopak se skupinou B smí na skútr, jehož objem motoru je maximálně 125 ccm, přičemž i v tomto případě platí povinnost mít automatickou převodovku.

Příliš výkonná a rychlá

Jak už jsme zmínili výše, problém byl v tom, že řidič narazil na znalé policisty, kteří přesně věděli, na co se zaměřit. Standardně jsou elektrokoloběžky považovány za kola a z pohledu zákona je k jejich provozovatelům tedy přistupováno jako k cyklistům. Musí mít ale maximální rychlost do 25 km/h a výkon do 1 kW. Ani v tomto případě ale není možné elektrokoloběžku provozovat na chodníku! Jezdit na ní smíte jen na silnici nebo cyklostezce. Jinak je tomu ale v případě, že elektrokoloběžka nebo elektrokolo výkonnější a rychlejší.

Pokud má elektrokoloběžka výkon vyšší než 1 kW a rychlost vyšší než 45 km/h, jde z pohledu zákona o malý moped nebo skútr, tedy vlastně motorové vozidlo. To znamená nutnost vlastnit řidičský průkaz a to buď skupiny AM nebo B. Skupina AM se uděluje od 15 let a to na motorová vozidla nepřevyšující rychlost 45 km/h a výkon 4 kW. Na výše popsanou elektrokoloběžku by tedy stačila. Pokud by koloběžka jela ještě rychleji, potřeboval by na ní řidič plnohodnotný průkaz skupiny B.

Mluvíme o výkonu nad 1 kW a rychlosti 45 km/h a víc. Krom toho by měl mít řidič koloběžku zaregistrovanou a mít tedy registrační značku a i povinnou výbavu. Řidič také povinně musí mít helmu. Taková koloběžka nebo kolo už nesmí na cyklostezku a nutno také dodat, že na takto výkonnou elektrokoloběžku nesmí osoby mladší 15 let.

Diskuze

Vladimír - 22.11.2023 17:13:51
Přečetl jsem celý zákon o silniční dopravě a o elektrokoloběžkách tam není ani čárka. Co se týče té přílohy mluví se tam pouze o kole s přídavným motorem, který nesmí mít více než 1 kW, konstrukční rychlost do 40 km/hod a max 50ccm. Novináři opět perlí.
Bob - 01.10.2023 00:48:42
Platí pro vozidla s jedním nebo více sedadly. Zbytek je ze zákona vyjmutý. Číslo paragrafu nevím.

Praha chce úplně zakázat užívání autobusových pruhů auty. Bude to prý bezpečnější pro cyklisty

Dosud je možné v některých autobusové pruzích jezdit v hodinách mimo dopravní špičky
26.08.2020 07:15
|
6
Reklama

V Polsku zavádí elektronické řidičáky. Podle českého ministerstva je takový systém zbytečný a drahý

Poláci už dnes mají elektronické zelené karty a techničáky. V zahraničí jejich aplikace ale neplatí
24.08.2020 15:00
|
3

Přechod pro chodce není přejezd pro cyklisty!

Prázdniny znamenají zvýšený pohyb cyklistů na silnicích, včetně dětí. Jděte dětem příkladem
18.08.2020 10:31
|
42

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8

Retro: Závodní Škoda Garde se silným motorem ze Žigulíku měla potenciál, ale nikoliv přízeň mocných

Model 160 RS MTX „Garde Láďa“ byl originální kreací poplatnou době, kdy se muselo hodně improvizovat
27.04.2024 09:11
|
4
Reklama
Autosalon TV