Reklama
Řidičův chleba

V Polsku zavádí elektronické řidičáky. Podle českého ministerstva je takový systém zbytečný a drahý

Poláci už dnes mají elektronické zelené karty a techničáky. V zahraničí jejich aplikace ale neplatí
Zdroj: MDČR

Podle zákona s sebou všichni musíme v autech vozit celou řadu dokladů a dokumentů. Protože ale žijeme v digitální době, existuje v některých státech možnost mít třeba právě řidičák v aplikaci chytrého telefonu místo v peněžence. Je k tomu ale potřeba, aby ona aplikace byla schválena a provozována státem. Takto to funguje v Americe, například v Louisianě a už od podzimu to tak bude i v Polsku.

Klasický řidičák jako přežitek

Původně měl být elektronický řidičák v Polsku spuštěn už během jara, ale koronavirová epidemie vše zpomalila. Teď už jeho zavedení ale nic nebrání a tak budou moci polští řidiči od října moci nechat řidičák doma. Tamní ministerstvo digitalizace spolu s ministerstvem dopravy připravilo úpravu digitálního systému s názvem mObywat, která umožní všem majitelům chytrých telefonů mít řidičák pořád u sebe, ale v elektronické verzi. V první fázi bude služba dostupná jen pro majitele mobilů se systémem Android, do konce roku bude přidán i systém iOs.

Jak přesně to bude fungovat, popsal pro tamní média polský tiskový mluvčí policie Roman Wieczorek: „Při policejní kontrole řidič předloží doklad totožnosti a následně, pokud to bude hlídka požadovat, elektronický řidičák z aplikace. I díky němu se hlídka zvládne napojit do centrální databáze a zkontrolovat údaje. Krom toho ale chytrá aplikace dokáže řidiči včas připomenout důležité termíny, jako jsou kontroly na STK nebo platby za povinné ručení.“ V Polsku ale fakticky nejde o velkou novinku, protože už dnes mají řidiči v aplikaci zelené karty a malý techničák.
Reklama

Pro Česko příliš drahé

České republice se takový způsob digitalizace zatím vyhýbá a dle informací z ministerstva dopravy také ještě nějakou dobu bude. Ačkoliv nám tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka potvrdil, že se nápadem elektronizace řidičáků resort už zabýval. Našlo se ale několik důvodů, proč ji není možné zavést.

František Jemelka tvrdí, že elektronický řidičák by byl duplicitním řešením ke klasickému vydávání dokladu, kdy se jedná o finančně relativně nákladné řešení se spornými přínosy. Dodal, že průkazy stejně musí být vydávány na základě mezinárodních a unijních předpisů. V tom má pravdu, ale právě to v Polsku vyřešili jednoduše pomocí novely zákona, která tuto povinnost ruší. Součástí novely je také povinnost mít u sebe řidičák při cestách do zahraničí.

František Jemelka dále řekl: „Jako problematickou vidíme například nefunkčnost zařízení v případě nedostupnosti signálu, vybité baterie nebo systémových výpadků aplikace. Stát by také pravděpodobně musel vynaložit další finanční prostředky na rozvoj systémů veřejné správy, které by musely data o řidiči do takové aplikace zasílat. Dále není jasné, jestli by kontrolní orgány nemusely investovat do speciálních čteček, aby ověřily pravost údajů v mobilním telefonu. Toto provedení by také mohlo být bezpečnostním rizikem, nelze totiž ukázat pouze fotografii řidičáku, jelikož ta by mohla být jednoduše padělaná, a to opět zvyšuje finanční náklady na řešení. Nevýhodou oproti samotnému dokladu je také např. fakt, že aplikace by fungovala pouze pro území Česka a v zahraničí by nebyla aplikace akceptována.“
Reklama

Možná bude jiný systém

Jak ukazuje polský krok směrem k digitalizaci, vyřešit to jde. Záleží ovšem na chuti státu řidičům ulevit od neustálého nošení několika dokladů. Přínosem by byl už jen fakt, že bychom tak prakticky přišli o pokutu za zapomenuté doklady. František Jemelka nám řekl, že stát nad zavedením elektronického řidičského průkazu tedy neuvažuje, jelikož by se jednalo o duplicitní finančně nákladné řešení se spornými přínosy.

Zároveň ale jedním dechem dodal, že nutností mít neustále u sebe řidičský průkaz fyzicky se zabývá. V rámci postupné digitalizace a elektronizace hledá cesty, jak řidičům od této povinnosti efektivně ulehčit. Kdy se tak stane a v jaké formě už ale neprozradil.

Diskuze

Oskar - 01.12.2020 10:26:05
České ministerstvo je proti každé změně, která je ve prospěch občana. Při kontrole Vás policista prolustruje dotazem do centrální databáze a zjistí nejen, že řidičák máte, ale i jestli nebyl vybodovaný, jestli je platná technická a zaplacené pojištění.
Jura - 24.08.2020 19:40:02
S dnešní technologií je přežitek každá kartička. Ale ouřada je tak mentálně nastavenej. Navrch zabržděnost celého systému je trapná, při kontrole jsem nemohl najít aktuální zelenou kartu a policie nemá přístup do databáze pojišťoven, naštěstí měli rozum.

Italové obelstili systém. Na pětistovce Piaggio lze i v Česku jezdit s pouhým řidičákem na auto

Skútr Piaggio MP3 500 má totiž o kolečko víc
16.08.2020 08:25
|
25
Reklama

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
3

S falešným průkazem ZTP zaparkoval své BMW, kde neměl. Ze strážníků se snažil udělat hlupáky

Zneužití parkovacích míst pro ZTP je přestupek. Padělání průkazu trestný čin, za který je vězení
20.02.2020 12:40
|
54

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
11

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4
Reklama

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10
Reklama
Autosalon TV