Každý ochranu vnímá jinak
Ne každé auto, které sjede z výrobní linky, je vhodně ošetřeno proti korozi. Na podvozky se často používá pouze převozní nástřik, který ale nedokáže auto ochránit tak dokonale. Z toho důvodu se doporučuje, aby majitelé, kteří nechtějí po pár letech řešit rez na voze, podstoupili antikorozní nástřik. Ten jediný může zajistit ochranu před tímto nevratným procesem. „Lidi k nám
přijedou po pěti, šesti letech a chtějí vůz ošetřit, ale jejich auto už je zrezlé. Péče je vždy důležitá už od začátku,“ upozorňuje Trendl.
Ošetřit vůz lze i když se na něm objevila už rez, ale je to náročnější proces, který rezavění nezastaví, ale jen zpomalí. V horších případech, kdy je rez v konečném stádiu, se musí díl vyměnit. I to znamená vyšší finanční zátěž. „Jezdí k nám lidi s novými vozy, nečekají pět let, až jim auto začne reznout. Pak je ale skupina majitelů nových aut, kteří si myslí, že je stačí nastříkat až třeba po čtyřech letech, když jdou na první STK. To je ale mýlka, za tu dobu už může auto začít reznout,“ říká Trendl. „Často jezdí ještě lidé, kteří už na autě mají nějakou korozi a také procento těch, co mají některé díly úplně zrezlé. V takových případech se jim nástřik snažím vymluvit, protože existuje hranice, kdy to má ještě smysl a kdy už je díl nutné vyměnit a následně správně ošetřit antikorozní ochranou.“
Když je díl prakticky sežraný rzí,
nedává z ekonomického hlediska nástřik smysl. Bylo by totiž nutné postižené místo vypískovat, odstranit rez a ošetřit i dalšími chemickými přípravky. To se však u běžných osobních aut nedělá, k tomuto kroku se spíše přistupuje u veteránů, protože jde o finančně nákladnou opravu. „Cena antikorozní ochrany včetně odstrojení auta, umytí, nástřiku, vyjde průměrně na 15 tisíc. Offroady bývají dražší,“ vypočítává Trendl. Pokud ale jde o auto, na kterém je nutné udělat ještě další práce jako třeba právě odstranění rzi, je částka vyšší.