Reklama
Řidičův chleba

Za propadlou STK policie trestá mírně. Při nehodě jde ale o problém, který může řidiče zruinovat

Zapomněli jste nebo se STK vyhýbáte záměrně? V obou případech si koledujete o nepříjemnosti
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Žijeme v uspěchané době. Leckdy zapomeneme i na narozeniny drahé polovičky a co teprve, když se jedná o termín na pravidelnou technickou kontrolu? Pokud máte chytrý telefon, je nejlepší si nastavit nějaké upozornění dopředu. Kdo spoléhá na svou hlavu, může být často překvapen při banální policejní kontrole. Často může být motorista až udiven, o kolik dní až týdnů termín prošvihl. Pokud se tak stane a kontrolující hlídka to zjistí, pak si připravte až 2000 korun přímo na místě. Samozřejmě je to hodně o lidech – tedy o hodných a zlých policistech.

Za špatný stav vozu i ztráta řidičáku

Jestliže se zjistí, že auto nemá technickou, ale zároveň nevypadá, že by nebylo schopné provozu na pozemních komunikacích, tak policisté přistupují k prohřešku s varováním. To byste si měli vzít k srdci a na STK se co nejrychleji objednat. V opačném případě, kdy je stav vozidla alarmující, může celá záležitost skončit dost zle – především pro vás.

Vědomě totiž ohrožujete ostatní účastníky silničního provozu a dopouštíte se tak závažnějšího přestupku. Situaci nebude možné vyřešit na místě a věc se přesune do správního řízení. Hrozí sankce až 10 tisíc korun, k tomu se přičte pět trestných bodů a aby toho nebylo málo, můžete přijít o řidičák na 6 až 12 měsíců. Navíc nesmíte s autem pokračovat dále v cestě a musíte ho samozřejmě na vlastní náklady nechat odtáhnout.

Technická kontrola by tedy měla být prováděna každé dva roky. U nových vozidel existuje výjimka, která platí na první technickou kontrolu. Auto se objednává na STK až po čtyřech letech, poté se motorista už řídí standardní dobou.

Za technicky nezpůsobilé vozidlo se považuje například takové, které má problém s: unikáním paliva nebo oleje, hloubkou dezénu pneumatiky, která neodpovídá zákonné hranici, nesvítí mu potkávací nebo brzdové světlo, jeho světlomety oslňují, výfukové systémy netěsní, karoserie je zdeformovaná, a tak dále...

Pozor na dopravní nehody

Propadlá technická sama o sobě není takovým problémem jako skutečný technický stav automobilu. O tom se snadno přesvědčíte, až s takovým vozem zapříčiníte dopravní nehodu.

Pokud auto bylo v dobrém stavu, bude se pojišťovna na pojistnou událost dívat jinýma očima. Ale minusové body za chybějící STK stejně budou. Jestliže ale vůz neměl dobrý technický stav nebo byl technicky nezpůsobilý k provozu, pak už je to zásadní problém. Lze tak i očekávat, že se jedná o jednu z výluk, kdy pojišťovna nebude chtít nic uhradit a škodu druhé straně budete muset zaplatit z vlastní kapsy.

Podle čeho zjistím platnost STK?

Nejjednodušší je vytáhnout velký technický průkaz, kde je vytištěno přesné datum konce platnosti technické kontroly. Pro méně podrobnou kontrolu slouží červená nálepka na státní poznávací značce, kde lze najít měsíc a rok konce platnosti. Raději se přesvědčte ale o přesném datu, protože není moudré se řídit podle nálepky, která ukazuje pouze měsíc.

A pozor si dejte na odlepující se či jinak poškozenou nálepku, pokud totiž narazíte na policistu, který se bude zaobírat každým detailem, můžete i za tento prohřešek dostat pokutu. 
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 14.06.2022 20:15:34
To nic není.po mě policista chtěl jednou osvědčení o měření emisí.a chtěl mi dát pokutu.nastesti mu jeho kolegyně vysvětlila že to se už asi pět let nedává.koukal na ní jak chleba z tašky, absolutně o tom nevěděl, chudák.
stracada - 14.06.2022 14:30:31
Hlavně nová auta se světlomety s LED technologií. Ty šajnujou.

Za otáčení na semaforech hrozí vysoká pokuta. Existuje ale výjimka, o které řidiči nevědí

Jakmile řidiče při otáčení na světelné křižovatce přistihne policie, zaplatí na místě až 2000 korun
11.04.2022 13:56
|
32
Reklama

Neoprávněnou jízdu s majákem zatím řeší jen malá pokuta. Přitom si ho může koupit každý

Policisté řeší přestupek na místě, modré světlo zabaví. Hrozí ale i ztráta technického průkazu
11.10.2021 07:29
|
15

STK v době nouzového stavu fungují, ale ne všechna. Propadlá technická tak nemusí skončit pokutou

Záleží na provozovateli STK, jestli otevře, nebo ne. Zákazníci musejí nosit ochranné prostředky
22.03.2020 17:41
|
3

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
01.03.2024 11:52
|
2

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1
Reklama

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3
Reklama
Autosalon TV