Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Přišel nový předpis na elektřinu. Provozovat elektromobil už nedává žádný smysl

Nárůst ceny za jednu kWh je stejný, jako by benzin stál jeden den 19 a druhý 40 korun za litr
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Možná vám také přišel před několika dny od energetické společnosti předpis záloh na elektřinu v roce 2023. Z dosavadní celkové ceny 5,8 Kč za kWh se od 1. ledna zvyšuje na více než dvojnásobek, tedy 12 Kč za kWh (stát sice zastropoval cenu na 5 Kč na kWh, ale zbytek činí daně a nejrůznější poplatky). Kdybych měl teď elektromobil, začal bych přemýšlet nad svými cestami. Jeho provoz už totiž za takovou cenu v podstatě postrádá smysl.

Kolik platím? Nevím

Čas od času mi zavolal otravný prodejce po telefonu a ptal se na mé účty za elektřinu, že prý mi nabídne výhodnější ceny. Vždy jsem ho odbyl, protože jsem jednoduše nevěděl, kolik platím. Jak mi potvrdila řada známých, kteří na tom byli stejně, přišlo prostě jen každý měsíc SIPO za asi tisícovku, které se automaticky strhlo z účtu a tím to pro ně skončilo. Ne, že bych se nyní trápil, ani nový účet nebude taková hrůza, prostě bude jen dvakrát vyšší, což není pro člověka v bytě nic likvidačního. Zkusil jsem se ale na chvíli vžít do kůže někoho, kdo má elektromobil.

Představte si, že platíte 5,8 Kč za kWh a provozujete elektrické auto, se kterým jezdíte v průměru za 20 kWh na 100 km. To znamená, že vás stojí ujetý kilometr jen na „palivu“ 1,16 Kč. Pěkné. A teď přijde nový předpis na 12 Kč za kWh. Nový náklad za kilometr je tedy 2,4 Kč. Jen tak, ze dne na den a minimálně na půl roku. Kdyby se něco podobného stalo na čerpacích stanicích, řidiči by asi nevěřili vlastním očím. Poslední prosincový den by stál benzin 19,34 Kč a na Nový rok už 40 Kč za litr a vy byste měli auto se šestilitrovou spotřebou. Takovou změnu prodělal benzin za nějakých 26 let!

Domnívám se, že řada řidičů by už několik měsíců před koncem roku okupovala čerpací stanice a snažila se nabrat co možná největší množství paliva a uložit ho prakticky kamkoliv, po změně ceny váhala s každou cestou a řešila její důležitost. Pravděpodobně by to ale také znamenalo mohutné protesty a nejen ekonomickou, ale i politickou katastrofu. Ještěže u nás jezdí tak málo elektromobilů!

Elektromobil je jako bio. Dobrý pocit za peníze

Fanoušci elektromobility budou dál hlásit, že provozovat elektrické auto je i po zdražení stále levnější než vůz se spalovacím motorem. Jenže to není úplně pravda a vím to z vlastní zkušenosti. U aut do zásuvky jsou totiž známé obrovské výkyvy mezi udávanou spotřebou elektrické energie a hodnotami, kterých dosahují za pro ně horších podmínek, jako je nízká teplota nebo jízda po dálnici. Před dvěma týdny jsem jel elektromobilem z Prahy do Krakova a zpět. Auto do zásuvky si na dálnici řeklo o 28 kWh na 100 km. Při ceně 12 Kč za kWh by to bylo, jako bych jel při dnešních cenách paliva s naftovým vozem se spotřebou 7,3 litru na 100 km nebo benzinovým, který spotřebuje 8,0 litru na 100 km. Asi mi dáte za pravdu, že řada spalovacích aut dokáže jezdit za méně.

Jenže pozor, to se bavíme jen o domácí elektřině. Ta na veřejných nabíječkách zdraží neodvratitelně také. Už jen proto, že nová cena pro domácnosti je od ledna o dvě koruny dražší než jsem při své cestě platil za kWh na ultra rychlé nabíjecí stanici. Pokud by se tedy elektrárenská společnost měla držet dvojnásobného zdražení, musel by od ledna chtít za připojení na 100kW nebo silnější bod místo 10 Kč rovnou 20. To pak na dálnici vyjde ujetý kilometr na 5,6 Kč a tedy podobně jako s autem, které si řekne o 13,37 litru benzinu na 100 km.

Takže si to shrňme. Elektromobily jsou výrazně dražší než auta se spalovacími motory. Dojedou na mnohem kratší vzdálenost a ještě se na jejich dobití čeká podstatně déle než při běžném tankování. Po zdražení elektřiny už zmizela i jejich výhoda v podobě levnějšího provozu. Jaký mají teď smysl? Auto do zásuvky si můžete koupit už jen proto, že se budete cítit dobře za to, že děláte něco dobrého pro tuhle planetu. Je to docela draze vykoupený pocit. Možná by bylo lepší nekoupit si už prostě žádné auto.
Reklama

Diskuze

Jaromír Vegr - 07.03.2023 07:56:52
Byť možná pro někoho nedává smysl ekonomický, jsou ještě jiné aspekty. Jaké ,zůstane pro ty,kteří mají čmoudy velkým tajemstvím.
Luboš - 06.12.2022 22:06:33
Petře,tomu Vašemu Fiatu 500e říkáte AUTO?To je víc atrapa,než skutečné auto.

Budoucnost elektromobility mají v rukou i developeři. V domech musí počítat s chytrým dobíjením

Moderní systémy si umí vyrobit elektřinu samy a přizpůsobit se aktuální spotřebě v domě
09.11.2022 09:32
|
4
Reklama

Od nabíječky k nabíječce, ale cenu vám nikdo neřekne. Zkusili jsme, jak se cestuje s elektromobilem

Větší baterie zajistí lepší dojezd, ale zase déle nabíjíte. Stanic je hodně, schází ovšem ty výkonné
01.11.2022 13:46
|
25
Reklama

Zjistit zbývající kapacitu baterie u ojetých elektromobilů zvládnete lépe sami než v servisu

Displej v autě ani diagnostika nejsou tak přesné jako test, který si může zkusit udělat každý sám
26.10.2022 13:24
|
4

Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
10.10.2022 14:06
|
14

Nové Audi Q5 a A5 přijíždí do Česka. Interiér mají plný displejů, hrát si může i spolujezdec

Jde o první vozy, které stojí na nové platformě PPC vyhrazené pro modely se spalovacími motory
03.10.2024 14:55
|
0

Ojetý Hyundai Tucson není právě spolehlivé auto. Ukazují to data z německých STK

K tomuto SUV mají Češi dobrý vztah, protože se vyrábí v Nošovicích. Jako ojetina ale není nejlepší
02.10.2024 16:48
|
0
Reklama

Budete jezdit i spát jako na obláčku. Martin si odpočinul v kempovacím Mercedesu Marco Polo

Martin Müller alias Muldix vyrazil do divoké přírody otestovat, jak se v moderní době kempuje
02.10.2024 11:00
|
0

V Evropě už rychlostní asistent povinně hlídá řidiče. V Kalifornii jeho zavedení smetli ze stolu

Kalifornský guvernér nechce zavádět kontrolu rychlosti do všech nových aut včetně autobusů
01.10.2024 16:10
|
2
Reklama
Autosalon TV