Reklama
Nová auta

Hasit elektromobil někdy ani nemá smysl. Efektivní postup dnes umožňuje pouze jediný výrobce

U vozů Renault mohou hasiči jednoduše zaplavit články baterie, která je tak uhašena v řádu minut

V Praze proběhlo pro skupinu hasičů a zástupců médií školení na téma hašení elektrických a hybridních automobilů. Workshopem provázeli francouzští experti Claire Petit-Boulanger, která pracuje pro Renault v oblasti záchranných operací po haváriích, a Christophe Lenglos, podplukovník Oblastního oddělení pro hasičskou a záchrannou službu v departamentu Yvelines ve Francii. Zároveň je i technickým poradcem pro provádění záchranných operací při nehodách vozidel. 

Nejzajímavějším bodem programu bylo téma elektrifikovaných automobilů a hoření jejich akumulátorů. Obecně se sice nepředpokládá, že by k požárům baterií mělo ve větší míře docházet při nehodách, ale někdy taková situace nastat může. Stejně tak může dojít k požáru vlivem technické závady a samozřejmě je nutné počítat s možností úmyslného zapálení, což se zrovna ve Francii děje poměrně často. Hlavním problémem dnešních dnů je fakt, že články jsou v baterii hermeticky uzavřeny. Hasiči je proto nemohou hasit přímo, ale v podstatě baterii jen chladí. Proto některá auta končí potopená v kontejneru s vodou. Mimochodem, výrobci se začínají této praxi bránit. Každopádně chlazení baterie celý zásah významně prodlužuje. Někdy je tak lepší prostě počkat, až akumulátor vyhoří, než se pět hodin snažit baterii uhasit. Ano, i takové informace na workshopu zazněly. 

Zásady, na které se nesmí zapomínat

Při každém zásahu, ať jde o klasické auto nebo to na elektřinu, je nutné odpojit vysokonapěťovou baterii. Kdyby to hasiči neudělali, potýkali by se s vážným problémem. Je potřeba ale postupovat logicky, s vypojením baterie přestává fungovat elektřina – nejdou například posunout elektrická sedadla. Avšak zapojená baterie může způsobit vymrštění airbagu nebo může být zraněn přímo hasič při použití vyprošťovacích kleští, když střihne do špatného místa. Při nehodách by mělo dojít k odpojení baterie automaticky ve chvíli, kdy jsou vystřeleny airbagy. Nelze to ale zaručit stoprocentně. Proto by měli hasiči vyjmout hlavní odpojovač vždycky. 

Elektrická vozidla skupiny Renault mají navíc do trakční baterie zabudovaný systém řízení, který hlídá teplotu a napětí. Tato součástka je určitou garancí Renaultu, aby se zajistila bezpečnost při zásahu u nehod. „Znamená to jediné, baterie se nemůže při nehodě nebo nárazu sama vznítit,“ objasňuje francouzská expertka.

Aby hasiči věděli, jak mají postupovat, je nutné si nastudovat záchranné listy. Ty musí povinně vydávat každý výrobce. List s instrukcemi slouží jako předcházení zbytečným rizikům. „V tomto listě se nachází všechny důležité informace o daném typu auta. Jsou zde nákresy s legendami, místa kde se nachází vysokonapěťová baterie, znázornění zón s vysokým odporem, co se může odpojit a co ne a další užitečné informace,“ vysvětluje podplukovník. Součástí těchto listů je samozřejmě také umístění hlavních odpojovačů baterie. Záchranné listy lze snadno vyhledat v aplikaci  Rescuecode nebo Euro Rescue. Renault dává také na své vozy QR kód (na přední a zadní sklo). Po jeho naskenování se hasiči dostanou přímo k záchrannému listu konkrétního modelu. V současnosti se totiž může objevit problém, kdy na první pohled není poznat, zda jde o auto s normálním motorem, nebo o elektromobil. 

V praxi by si tyto listy měl prohlédnout nejlépe při cestě na místo velitel zásahu. Realita běžného života je ale hodně závislá na daných okolnostech. Jak říkali během školení přítomní hasiči, někdy je potřeba jednat okamžitě, protože na podrobnější přemýšlení není čas. 

Vynález za všechny peníze světa

Tou nejdůležitější inovací, kterou Renault používá v praxi už řadu let, je takzvaný Fireman Access. „Trakční baterie jsou hermeticky uzavřené, aby nedošlo k průniku vody, v případě požáru je ale nutné ochladit články lithium-iontové baterie. Jak to tedy vyřešit?“ ptá se Claire Petit-Boulanger. Jednoduché řešení spočívá v tom, že se v jinak neprostupném obalu baterie udělá v případě požáru otvor a hasiči tak získají možnost dostat vodu přímo do vnitřního prostoru baterie. Díky tomu celý proces hašení netrvá hodiny, ale zhruba deset minut. 

Fakticky má baterie takové otvory dva. Jeden bývá v interiéru vozu a druhý (hůře přístupný) někde na podvozku tak, aby voda mohla skrz baterii téci. Tyto otvory jsou vyrobené z hliníkového plechu, který se v případě požáru roztaví. „Kryt takového otvoru se vyrábí z materiálu, který se snadno roztaví a vytvoří průchod pro průnik vody, obvykle na zadních sedačkách. Je nutné, aby voda proudila do místa několik minut, aby se články skutečně ochladily, při spěchu totiž hrozí opětovné vznícení,“ vysvětluje postup Christophe Lenglos.

„Z podobného důvodu nedoporučuji ani ponoření elektromobilu do vody. Uhasí se tím sice primární oheň, ale nikde není psáno, jak dlouho mají být vozidla ponořena, je tak možné, že kvůli pozůstatku zbytkové energie z článků dojde po vytažení k novým ohniskům. Je proto nutné se vždy podívat do záchranného listu, co výrobce doporučuje. Pokud je tam uvedeno neponořovat do vody, ani hasit, musíme nechat elektromobil shořet do 100 procent,“ dodává ještě Lenglos.

Budoucnost je nejasná

V současné době neexistuje univerzální přístup k hašení elektromobilů. Řešení Renaultu je přímo geniální a přítomní hasiči potvrzovali, že toto je v podstatě jediný dnešní opravdu efektivní způsob, který jim práci zásadně usnadní. Žádný jiný výrobce takovou věc nenabízí. Hasiči ovšem znají také alternativní cestu, umí si totiž otvor do baterie při zásahu vyrobit. Existuje zařízení pracující s vysokým tlakem vody, do kterého se přidává abrazivní materiál. Tímto způsobem si mohou z interiéru, kde je kryt baterie tenčí, udělat relativně snadno do obalu akumulátoru otvor. Je to ale řešení trochu problematické, protože pořád platí, že se dostávají do vysokonapěťového zařízení, které na to není připraveno. Mohou se trefit do špatného místa, což by mohlo ohrozit jejich zdraví. Představitelé Renaultu takový postup nedoporučují. 

Uvidíme, zda se časem neobjeví nové předpisy, které by sjednotily postup při hašení baterií vzhledem k tomu, že se s takovými zásahy budou hasiči potýkat čím dál častěji. V současnosti je situace kolem elektromobilů trochu nepřehledná, což zásahy komplikuje. Hlavní odpojovače baterií jsou v různých autech na různých místech a vypadají různě, postupy při hašení elektromobilů se také liší. Renault má otvor pro zaplavení baterie, jinde se počítá s potopením vozu do kontejneru s vodou, ale jiní výrobci toto výslovně zakazují. Takovým případem je třeba Tesla, které u některých svých modelů doporučuje chladit baterii čtyřiceti tisíci litry vody. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 27.10.2022 18:44:41
NE VSECHNO BY SE MELO HASIT !!!! CO KDYZ BY TAM BYL KREATIVNI CLOVEK ??!!! KTERY JEN TESTUJE A VYVIJI !!! KONKURENCNI TV NA TO MELA ZAJIMAVY CYKLUS !!!! NEHASIT HORIM !!!! JE TRESTUHODNE KDYZ NEKOMU ZKAZITE DILO POKUS SNAHU ATD !!!! S VAMI PAK O PODLAHU
Toník z JZD Svornost - 27.10.2022 15:58:41
Paní redaktorko, postup hašení elektromobilu je jasně daný předpisem HZS. Vozidlo se naloží a potopí na 3 dny do kontejneru s vodou a je po ptákách. Hasit nesmysl je totiž nesmysl. S pozdravem velitel zásahové jednotky JPO.

Elektromobily musí po nehodě obvykle zamířit do karantény. Má zabránit požáru v autoservisu

Nehody aut na elektřinu, jako byla i ta Jágrova, servisy řeší individuálně. Jsou velmi opatrné
28.06.2022 07:35
|
5
Reklama

Škoda svolává své plug-in hybridy kvůli obavám z požáru. V Česku jde o tisíc aut

Už hořel jeden hybridní vůz koncernu. Šlo o Golf GTE. Škoda svolává ale i další auta kvůli ohni
31.03.2022 16:17
|
4
Reklama

Mazda představila svůj první plug-in hybrid určený pro evropský trh. Ohromuje výkonem

Model CX-60 PHEV nabídne vynikající kroutící moment 500 Nm
09.03.2022 17:10
|
0

Požár po nehodě na D1 byl tak silný, že k němu hasiči hned nemohli. Lidé v koloně měli hlad a žízeň

Hasiči radí, co mít v případě mnohahodinového čekání u sebe v autě a jak se postarat o děti
26.09.2020 12:16
|
4

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
0

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0
Reklama

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
1

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
1
Reklama
Autosalon TV