Baterie se rozhoří i za několik dní
Právě trakční baterie elektromobilů nebo hybridních vozů dělají hasičům při zásahu u těchto vozidel největší starosti. „Baterie je specifická v tom, že když je mechanicky poškozená, nemusí začít okamžitě hořet. Pokud však k požáru dojde, může dojít k opětovnému rozhoření i několikrát po sobě. Uvnitř dochází k chemické reakci, která může vyústit v požár v řádu hodin nebo dokonce dnů. Proto je potřeba ji sledovat například termokamerou, a pokud dochází k jejímu oteplování, začít ji ochlazovat,“ vysvětluje Kramář.
Když hasiči vyráží k zásahu, nemusí přitom hned vědět, o jaký typ vozidla jde. Proto k němu podle Kramáře přistupují vždy tak, jako by šlo o nejhorší možnou variantu. Ostatně, může mít třeba v kufru schovanou lahev s propan-butanem nebo podobně nebezpečnou věc. Zvláštní, ale stále reálnou možností je i to, že se během požáru vůz samovolně rozjede – v motoru se může vznítit nafta, u elektromobilu dojde k sepnutí. Proto se při každém zásahu auto zajišťuje klínky.
Hasiči ovšem nikdy nevidí, kde baterie hoří. „Pokud máte baterii jen v části vozu, jako například u hybridů, je lokalizace samozřejmě snazší. Větším problémem mohou být takové, jež jsou součástí podvozkové platformy. Článků je také v baterii hned několik tisíc a jsou schované v kovovém krytu. Místo, kde dochází k viditelným projevům hoření se nemusí schodovat s místem, kde dochází k reakci,“ popisuje Kramář. Zjednodušeně řečeno – baterie může dále podporovat v hoření a hasiči se ke zdroji plamenů ani nedostanou.
Čeští hasiči už si i hašení baterie vyzkoušeli nanečisto. A to tak, že hasičskou sekerou udeřili přímo do ochranného obalu článků. Baterie okamžitě vzplála. Zjistili přitom, že když by se k článkům dobývali skrz ochranný plášť, mohli by poškodit další a požár ještě rozšířili. I proto je pro ně ponoření vozu do nádrže s vodou dobrou volbou. Kramář ale upozorňuje, že je to nutné opravdu jen tehdy, pokud hoří baterie.