Reklama
Bonusy k TV pořadu

Díky ruské agresi ve Vrběticích získali čeští hasiči dva obrněné obry. Titan a Triton chrání životy

Vozy mají vojenskou výbavu, přežijí výbuchy i pády stromů. Vyšly na desítky milionů a jsou z Poličky
Zdroj: Tiskový servis Hasičského záchranného sboru ČR

Být hasičem patří mezi nejnáročnější povolání vůbec. S požáry musí záchranáři často bojovat v těžkých podmínkách, kam se mnohdy nedostane ani běžná technika a pro hasiče jsou extrémně nebezpečné. Příkladem je útok ruských špionů na sklad vojenského materiálu ve Vrběticích. Kdyby tehdy hasiči měli obrněné zásahové stroje, mohli by dostat požár pod kontrolu rychleji a bezpečněji. Právě jako reakci na tento útok získali několik speciálů Triton a Titan, které jim mají pomoci s těmi nejnebezpečnějšími akcemi.

„Je pravda, že se o potřebě nákupu obrněných vozů hovořilo už předtím. Vrbětice nicméně byly jedním z impulzů k tomu, aby se jejich pořízení uspíšilo,“ řekl Autosalonu mluvčí hasičů Rudolf Kramář.

Obrněný Triton do lesa

Menší Triton, tedy pokud se slovem „menší“ dá označit vozidlo o hmotnosti 16 tun, je určen pro hašení požárů v lesích a dalších těžko dostupných nebezpečných prostorech. Jde třeba o průmyslové výrobní haly, sklady nebezpečných látek a munice nebo jednoduše místa, kde hrozí exploze či těžká zranění padajícími troskami. Auto může provádět průzkum nebo rovnou hasit a to bez toho, aniž by posádka byť na moment opustila kabinu.

Triton je pěkný „macek“. Na délku měří téměř 6,3 metru, široký je přes 2,5 metru a disponuje světlou výškou 35 centimetrů. To znamená, že se může pustit i do složitějšího terénu. Kdybyste s ním ale chtěli závodit na asfaltu, můžete se spolehnout na to, že zvládne uhánět rychlostí až 110 km/h.

Šasi i motor jsou od kopřivnické Tatry. Vzduchem chlazený osmiválec má výkon 300 kW a pohání v základu zadní kola. Lze ale připojit přední nápravu. Řadí se šestistupňovým automatem. Samozřejmostí je uzávěra mezinápravového diferenciálu do extrémních podmínek. Auto zvládá díky vzduchovému podvozku ještě měnit svou výšku. Řidič má k dispozici kontrolu tlaku v pneumatikách nebo sadu kamer, kterými pozoruje okolí.

Odolá střelbě i výbuchu

Obrněný vůz odpovídá armádním standardům, proto pro něj není problém vydržet dávku ze samopalu. Nepředpokládá se ale, že by na české hasiče někdo střílel, a tak se spíš hodí odolnost vůči výbuchům či padajícím stromům. Podvozek odolá ohni a posádka je hermeticky uzavřená v kabině. Díky filtraci může normálně dýchat i v nebezpečném prostředí.

A na kolik takový stroj vyjde? Vzhledem k jeho schopnostem se zdá být pořizovací cena něco málo přes 13,4 milionu korun rozumnou. Jak se s Tritonem jezdí vyzkoušel expert Autosalonu Pepa Vrtal přímo v terénu. Reportáž lze v premiéře shlédnout ve středu 5. května od 20:15 na Prima COOL. Naladit se lze fotogalerií přímo z akce.

Kolos jménem Titan

Délka 11,1 metru, hmotnost 36 tun a objem vodní nádrže 12 tisíc litrů. To jsou jen základní parametry gigantické obrněné stříkačky Titan, kterou přes rok používají hned tři hasičské sbory, tedy posádky v Hlučíně, Zbirohu a Jihlavě. I tento stroj dostali hasiči od kopřivnické Tatry a podobně jako Triton je vybaven brněním. Napovídá to i specifický design kabiny, který pochází z vojenských speciálů. 

„Čtyřmístná kabina je hermeticky uzavíratelná pomocí těžkých vzduchem ovládaných dveří, přetlaková a vybavená filtrací, která dokáže ochránit posádku před nebezpečnými látkami. Uvnitř kabiny se navíc nachází čidla pro kontrolu hladiny kyslíku a oxidu uhličitého a rovněž izolační dýchací přístroje, které lze využít jak v kabině, tak při nouzovém opuštění vozidla,“ popisují výbavu hasiči na svých stránkách.

Podobně jako u Tritonu jsou chráněné i podvozek a nástavba. Jak pneumatiky, tak nástavbu lze skrápět vodou pomocí sady trysek rozmístěných po obvodu cisteren. Dalším ochranným prvkem jsou pak automatická hasicí zařízení, jež jsou schopna v případě potřeby uhasit motorový prostor. Konstrukce cisterny umožňuje jízdu klidnou vodou do hloubky až 1,2 metru.
Zdroj: Tiskový servis Hasičského záchranného sboru ČR

Na plný výkon tři minuty

Při hašení požáru lze dvě stříkačky samostatně ovládat z kabiny. Průtok té střešní je 4000 litrů za minutu. To znamená, že celý obsah cisterny dokáže využít za tři minuty. Operátor ale samozřejmě ovládá i rychlost průtoku. Spodní stříkačka je pak připravená také k aplikaci pěny.

Pro gigantické auto je potřeba mít obří motor. Proto stroj pohání řadový šestiválec, tentokrát chlazený vodou. Má objem 10,8 litru a výkon 373 kW. Využívá automatickou převodovkou Allison, přes kterou roztáčí všech osm kol. Do rychlosti 30 km/h přitom řidič může otáčet všemi koly, což výrazně zlepšuje manévrovatelnost.

Modely Triton i Titan vyrobila pro hasiče společnost THT Polička. Titan vyšel na téměř 22 milionů korun. Jak vypadá v akci, si už teď můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.
Reklama

Diskuze

Zdeněk S. - 03.05.2021 13:06:04
Na tomto webu je gramatických chyb jak máku. Nepř. zde hned zkraje : "Vozy mají vojenskou výbavu, přežijí výbuchy i pády stromů. Vyšli na desítky milionů a jsou z Poličky." Myslí si pan autor, že vozy jsou životného rodu ? Korektor by se hodil, že ?
Autosalon.tv - 03.05.2021 13:41:11
Díky za upozornění, editory a korektory samozřejmě máme, ale chyba se občas vloudí. Opraveno

Policie dostala 500 kodiaqů. Kromě majáků a polepů jde o standardní auta

Všechny mají pohon všech kol a převodovku DSG. Zatím jsou sériové, upravovat se budou postupně
30.04.2021 12:45
|
5
Reklama

Policie přebarvila do svých soudobých barev některé starší modely aut. Udělala ale několik chyb

Historie české Policie a potažmo Veřejné bezpečnosti obsahuje plejádu služebních vozidel
27.04.2021 11:15
|
3

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
22.12.2020 09:47
|
3

Prodeji nových aut v Česku kraluje Hyundai, který předběhl i Škodu. Zatím u jedné skupiny zákazníků

Hyundai i30 byl v listopadu druhým nejprodávanějším autem v Česku. Na Škodu Octavia chybělo pár kusů
06.12.2021 18:45
|
6

Renault Kadjar odchází do důchodu. Nahradí ho Austral, SUV s nádechem jižní polokoule

Novinka má plánovaný debut na jaro příštího roku. Automobilka je zatím skoupá na informace
06.12.2021 12:51
|
0
Reklama

Někteří lidé v autě prosazují právo nebýt zdržováni. Proto jsou agresivní, říká psycholog

Agresivita není jen fenoménem silnic. Podle psychologa se ale k autu přidružuje sobecké chování
30.11.2021 14:26
|
9

Tak to je ona. Nová Škoda Karoq se předvádí, dostala chytrá světla i ekologické materiály

Inženýři zapracovali také na aerodynamice. S nižším odporem vzduchu pomáhají i speciální kola
30.11.2021 10:00
|
7
Reklama
Autosalon TV