Český monopol s bratrskou pomocí
Prvorepublikové četnictvo nahradil po druhé světové válce Sbor národní bezpečnosti (SNB - odtud "esenbáci") a jeho nejviditelnější složkou řešící denní policejní agendu, ale i represivní úkoly, byla Veřejná bezpečnost (VB). Ta během své více než čtyřicetileté historie používala množství služebních vozidel československé nebo sovětské provenience, z nichž některé se dočkaly ještě i krátké služby u v roce 1991 znovuobnovené Policie.
Z pohledu designu služebních vozidel VB je možné rozlišit tři základní období. První, poválečné, trvalo až do roku 1975 s modrobílou kombinací a menšími nápisy "Veřejná bezpečnost" v bílém pruhu na bocích jinak modrých aut (odtud přezdívka "mlíkaři" nebo "modrá mlíkárna"). Následovalo to, co všichni díky mnoha dobovým obrazovým dokumentům i kroužkům historie VB známe nejlépe, a sice nechvalně proslulé bílo-žluté zbarvení s obrovskými černými písmeny VB a na závěr již zmiňovaný přerod na Policii ČR z roku 1991, který však logicky postihl ještě i řadu vozidel z dob VB.
Kapitolou samou pro sebe byl porevoluční nákup všemožných automobilů německé výroby, ale třeba také Renaultů Laguna, které v 90. letech sloužily jako dálniční stíhači. Šlo ale jen o jednotky kusů. Drtivou většinu úkolů stále obstarávaly vozy Škoda Felicia a to až do roku 2008, kdy došlo k přerodu designu do dnešní podoby.