Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Policisté mají pomáhat a chránit. Ne pokutovat a prudit, jak si přejí jejich nadřízení

Je to jednoduchá rovnice. Více pokut, více peněz. Platí to pro policii i pro obce. Bohužel
Zdroj: Policie ČR

Server Seznam Zprávy přinesl svědectví o tom, jak jsou policisté „motivováni“ k tomu, aby udělovali dostatečné množství pokut. Policie se od těchto praktik oficiálně distancuje, ale že se to děje dlouhodobě, to všichni tak nějak tuší. Nejsou k tomu totiž potřeba žádná přímá svědectví, stačí občas sledovat reálnou práci policistů číhající na přehledných úsecích takzvaně „za bukem“. 

Tahle praxe je absurdní a nemá s dokola omílanou snahou o zvyšování bezpečnosti společného vůbec nic. Ale je to věc, kterou všichni dlouhodobě tolerujeme s konstatováním „zase mají manévry“. A hlavně to není problém, který by se týkal pouze policistů. Nahonit čárky a co nejvíc pokut je byznys, na který si zvykly i obce rozsévající radary všude možně.

Může za to vedení?

Hned na úvod je potřeba zdůraznit, a vyplývá to i z článku Seznam Zpráv, že řadoví policisté obvykle nemají bez takovéto dodatečné „motivace“ snahu ukládat co nejvíce pokut jen proto, aby se naplnily nějaké pochybné normy. Tlak přichází od vedoucích pracovníků, kteří zjevně mají tendence co do počtu uložených pokut porovnávat jednotlivá oddělení. Co přesně motivuje je, to můžeme pouze odhadovat.

Nejvyšší vedení policie se ale od této praxe distancuje. Jenže na druhou stranu se z fondu na zábranu škod nakupují auta pro skrytý dohled tak, aby se pokuty vybíraly co nejlépe. Investuje se do dálničních speciálů sloužících proti těm největším pirátům (ať už to znamená cokoliv), aby se přece zvyšovala bezpečnost na dálnicích. Co na tom, že ty jsou nejbezpečnějšími komunikacemi ze všech a nehody se tam kvůli překročení rychlosti nedějí.

Policisté jsou k vidění na úsecích, které připomínají okresky, ale fakticky jsou ve vesnicích. Tam se chodí na jistotu, ideální je postavit se za ceduli a měřit na naprosto bezpečném úseku, kde se nehody nedějí. Ale čárky a hon na pokuty mají pramálo společného s reálnou bezpečností, to víme všichni. A své o tom nakonec dobře ví i obce, které v zájmu snahy vylepšit si rozpočet instalují radary a rychlostní kamery na nejrůznější místa, která nejsou z pohledu nehod nijak nebezpečná. 

Případů obcí, které vybírají peníze i za malé překročení rychlosti, je u nás spousta a mnohokrát jsme o nich psali. Řidič je prostě vděčná oběť k vybírání dodatečných daní, kterým můžeme říkat třeba také pokuty. A policisté nejsou jediní, kteří se (alespoň někteří) snaží vybrat těchto daní co nejvíce. Čím více pokut, tím více peněz. Jak prosté...

Jak teda hodnotit policisty?

V článku od Seznam Zpráv zaznělo, že možná za touto policejní praxí stojí neschopnost vymyslet nějaký jiný způsob, jak řadové policisty hodnotit. Jak odlišit ty aktivní a ty, kteří se pouze „za státní peníze jeli projet“, jak citují Seznam Zprávy jednoho z vedoucích policejních pracovníků.

Odpovědí na tuhle otázku je odpověď na to, co je úkolem policie. A odpověď není nic jiného než ten nápis, kteří si policisté vozí na svých autech. Mají „pomáhat a chránit“. Policie má dbát o bezpečnost řidičů, má být vidět, má přispěchat ve chvílích, kdy nastane nějaká krizová situace. Náplň policie fakt není „rozdávat a vybírat“. Policie je tu v první řadě pro řidiče, pro občany, kteří si její práci platí. Není tu od toho, aby za peníze daňových poplatníků měla snahu ty stejné poplatníky obrat o další peníze navíc, protože si na to udělala nějaké hloupé „normy“. 

Tím se samozřejmě bezpečnost nezvýší, protože se pokuty dají uměle nahnat jen na banálních přestupcích typu malého překročení rychlosti. Pokud tedy vedoucí pracovníci neví, jak správně hodnotit své podřízené a nic lepšího než absolutně tupou metodu hodnocení podle počtu pokut nejsou schopní vymyslet, máme návrh.

Hodnoťte policisty podle nějakého obecného bezpečnostního kritéria. Třeba podle počtu zraněných osob při nehodách vzhledem k intenzitě provozu v daném kraji/oblasti. Málo zraněných rovná se bezpečné silnice a to se rovná dobře odvedené práci policistů. Jasně, pokut se tím vybere méně, ale jak jsme si řekli, od toho tu policisty nemáme. 

A ano, třeba k tomu bude stačit pouze označené policejní auto postavené u nějakého více vytíženého místa. Police má být vidět, skrytý dohled nad provozem je prudérní hloupost, která také bezpečnosti nepomůže. Takže ať se klidně policisté pouze postaví k silnici a pozorují, co se děje. Nic víc stejně většinou není potřeba. 

Však to znáte, „přílišná aktivita škodí“. Tady to platí na sto procent. 

Reklama

Diskuze

PICHAV - 31.10.2024 19:54:57
MASTER OF PUPPETS IM PULLING YOUR STRINGS TWISTING YOUR MIND AND SMASHING YOUR DREAMS BLINDED BY ME YOU CANT SEE A THING JUST CALL MY NAME CAUSE ILL HEAR YOU SCREAM !!!! MASTER MASTER !!!! JUST CALL MY NAME CAUSE ILL HEAR YOU SCREAM !!!! MASTER MASTER !!!
Jan - 31.10.2024 19:38:06
Asi zalezi na vedeni..nas nikdy nikdo netlacil do pokut.ridici hlupaci si nabihaj samy

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
26
Reklama

Redaktor Autosalonu nadýchal po požití nealkoholických piv. Zjišťovali jsme, jak to policie řeší

Lidé mohou mít v krvi alkohol, i když ho před tím nekonzumovali
13.03.2024 18:17
|
21
Reklama

Řidiči rádi zneužívají výstražná světla. U špatně zaparkovaného auta jimi policisty neobměkčí

Lidé se domnívají, že když své auto rozblikají, omluví tím stání ve vjezdu či na přechodu
27.12.2023 13:15
|
5

Vyrazit na hudební festival autem musíte s alkoholovou inteligencí. Policie se na tyto akce zaměřuje

Honza jel na velký letní festival autem. A hodiny před jeho startem málem nezaparkoval
13.09.2023 12:46
|
0

Zelená značka s rychlostním limitem je naschvál, který uvádí řidiče do nejistoty. V praxi to funguje

Řidiči si často nejsou úplně jistí, co vlastně takový limit znamená, takže raději zpomalí
23.10.2024 07:45
|
5

Nový Nissan Qashqai je tak povedený hybrid, že teď už ta nafta snad opravdu patří jen do historie

Svezli jsme se japonským crossoverem a bylo z toho jedno velké překvapení. Hodně povedené auto!
22.10.2024 14:00
|
6
Reklama

Hezčí, ale pořád v první řadě šikovný. Peugeot Expert Furgon je i po faceliftu schopný pracant

Modernizace změnila přední část a pár dalších detailů. Diesel pořád tvoří základ nabídky. Naštěstí!
18.10.2024 17:10
|
0

Zajímavá alternativa to je, náhrada za diesel tak úplně ne. Otestovali jsme hybridní Dacii Jogger

Jako každý hybrid i ten v Dacii Jogger funguje nejlépe ve městě a nejhůře na dálnicích
03.10.2024 12:27
|
1
Reklama
Autosalon TV