Vyrazit na hudební festival autem musíte s alkoholovou inteligencí. Policie se na tyto akce zaměřuje
Letní hudební festivaly se v Česku každoročně dají počítat na desítky. Na jeden z největších, Rock for People 2023, vyrazil i moderátor Autosalonu Honza Říha. A hledal nejen spojení aut a hudby, ale hlavně na vlastní kůži vyzkoušel, na co si dát jako řidič a majitel vozu na festivalech pozor. Tady jsou jeho postřehy.
Alkohol na prvním místě
Zní to banálně, ale myslet na hudebním festivalu na to, že mám řídit s čistou hlavou, není jednoduché. Atmosféra a přítomnost kamarádů vás pohltí a při objednávání dalších a dalších skleniček alkoholu snadno zapomenete, že už večer po poslední kapele nebo brzy ráno vyrážíte autem domů. Mějte v tom předem jasno. Určete si řidiče, který přestane včas pít a případně si skočí na alkotest, který už je dnes na dobrých hudebních festivalech standardem. A pokud nadýchá, odložte odjezd o potřebnou dobu na odbourání alkoholu. Za branami festivalů totiž často číhá dopravní policie.
„Policisté se i letos zaměřili v rámci oblíbeného hradeckého hudebního festivalu na kontroly veřejného pořádku a dopravy. Cílem bylo nejen udržet veřejný pořádek, ale rovněž kontroly požívání alkoholu a jiných návykových látek u řidičů a bezpečný příjezd a odjezd všech návštěvníků. Policisté provedli po dobu trvání festivalu dohromady více jak tisíc kontrol osob i vozidel, při nichž bylo přistiženo 8 řidičů pod vlivem alkoholu,“ udělala za letošním ročníkem festivalu Rock for People inventuru hradecká policie.
Na jiném oblíbeném festivalu Hrady CZ v Točníku měla policie v terénu 38 lidí. Během festivalu policisté zkontrolovali 741 vozidel. Celkem hlídky zjistily 17 řidičů pod vlivem alkoholu.
Buďte na festivalu včas
I když jako Honza dorazíte na festival hodiny před otevřením jeho bran, bývají na těch velkých parkoviště téměř plná. Proto se vyplatí nevyjíždět na poslední chvílí a spoléhat na to, že na parkovišti a ve stanovém městečku ještě nějaká místa najdete. Okolo areálů totiž bývají těsně před začátky festivalů kolony a vy tak snadno můžete přijít i o vystoupení prvních kapel.
Při zaparkování auta zkontrolujte, že jste ho zamkli, a hlavně nenechali na očích uvnitř vozu cennosti typu počítač nebo mobil. I malá zavazadla se vyplatí schovat do zavazadlového prostoru, i když je ve stanu nepotřebujete. Nebudou lákat potenciální zloděje.
Pořadatelé festivalů se právě kvůli případné trestné činnosti okolo aut snaží zabránit nebo omezit spaní návštěvníků v autech přímo na parkovištích. Na noclehy jsou určena stanová městečka a kempy, která pojmou tisícovky návštěvníků. I proto doporučujeme párkrát za festival zajít k autu na parkovišti a zkontrolovat, že je vše v pořádku.
Šperky nechte doma
Přestože policisté v době konání festivalů nasazují hlídky i v místě konání akce, není v jejich silách úplně zabránit tomu, aby tam nedocházelo k páchání majetkové trestné činnosti. Proto si na festival neberte drahé šperky a zbytečně vysoké obnosy peněz. A zjistěte si předem, jestli se dá na místě platit kartou nebo penězi, případně obojím. Možná vám to přijde jako ohraná písnička, ale policisté potvrzují, že lidé opakují stále stejnou chybu a mají PIN ke kartě někde u ní. Takže zloděj pak snadno vybere z karty peníze. Jihlavská policie k bezpečnosti na festivalech vydala osm pravidel, která se vyplatí dodržovat. Najdete je v boxu pod článkem.
Možná to bude znít divně, ale Honza po zkušenosti na Rock for People doporučuje zvážit, jestli na festival vůbec vyrazit autem. Pokud vás na něj někdo odveze a přijede pro vás, případně zvolíte veřejnou dopravu, užijete si tuhle akci nejvíc. Ale pokud dáváte přednost pohodlí auta, nenechte si kvůli špatnému rozhodnutí s alkoholem vzít řidičák. Pak už nikam autem sami nevyrazíte.
Celou reportáž z hudebního festivalu nabídneme v premiérovém dílu Autosalonu už ve středu 13. září od 20:15 na Prima COOL a v repríze v sobotu 16. září od 7:50 na Primě.
Doporučení na festivaly od policie kraje Vysočina
Veškeré cenné věci si nechejte doma, na festivalu není třeba je vystavovat
Mobilní telefon a peněženku mějte stále při sobě
Berte si s sebou pouze omezené, ale přitom dostatečné množství finančních prostředků
V případě, že se bez platební karty neobejdete, zásadně u ní nemějte přiložený PIN kód
Nechte doma drahé věci, které na festivalu nebudete nutně potřebovat
Pokud s sebou máte tašku či batoh, nikde je neodkládejte a mějte je neustále na očích
V případě, že byste se na festivalu dostali do problému, kontaktujte pořadatelskou službu
Pokud budete mít podezření na porušení zákona, volejte linku tísňového volání 158
Při cestě z festivalu domů nezapomeňte, že alkohol za volant nepatří