I nealkoholické pivo obsahuje alkohol. Test odhalil, v jakých situacích se to může vymstít
Padesátka řidičů různých věkových skupin v pokusu vypila větší množství nealko piva a podrobila se následně testu na alkohol z dechu. Ten byl proveden ve spolupráci Českého svazu pivovarů a sladoven s výzkumnou agenturou IPSOS. Některá zjištění překvapí.
Pět půllitrů
Figuranti vypili postupně po půlhodinách až pět nealkoholických piv. Bezprostředně po vypití nápoje jim byl změřen alkohol v dechu certifikovaným zařízením Dräger Alcotest 7510, které používá Police ČR. Po každém pivu se navíc měření opakovalo ještě třikrát v intervalu pěti minut. Pro účely testování bylo zvoleno běžné nealkoholické pivo, které obsahuje 0,43 % alkoholu. Podle české legislativy se za nealkoholická piva mohou označovat sladové nápoje, které mají maximálně do půl procenta alkoholu.
„Pro každé vypité pivo máme čtyři měření přítomnosti alkoholu v dechu. Pokud účastník vypil pět piv, máme dvacet záznamů na jednoho člověka. Při počtu padesáti lidí je to velký soubor dat, který přesně ukázal, jak to s nealkoholickým pivem je,” komentuje předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Roman Havlík. Účastníci experimentu během testování nepili žádné jiné nápoje, nejedli a ani nesměli kouřit. Data z experimentu tak nebyla ničím zkreslena.
I po nealko pivu s řízením počkejte
Z dat vyplynulo, že bezprostředně po vypití nealkoholického piva většina lidí něco málo nadýchá, po pěti minutách po vypití už bylo měření nulové. A to i v případě, že šlo o páté nealkoholické pivo v relativně krátkém časovém úseku.
„Je logické, že ihned po konzumaci nápoje, který obsahuje 0,43 procenta alkoholu, nějaký alkohol v dechu přítomný je. Ovšem za dutinu ústní se rozhodně nedostane. Je to tak malé množství, že než se má šanci dostat do těla, vyprchá právě ústy,” vysvětluje zdravotnický znalec z oboru toxikologie Jaroslav Zikmund.
U celé věkově i pohlavím různorodé skupiny padesáti lidí, kteří se testování zúčastnili, se tento fakt potvrdil. Při druhém měření u každého piva, tedy 5 minut po konzumaci, hlásil alkohol tester ve všech případech nulu.
Hned po konzumaci 0,27 promile
Test ale také ukázal, že není vhodné pít nealkoholické pivo přímo za volantem. „Všem účastníkům testu vycházely hodnoty vcelku podobně. Ihned po konzumaci se přítomnost alkoholu v dechu pohybovala na hodnotách těsně nad nulou po asi 0,27 promile, další měření byla u všech už nulová,” komentuje průběh měření zástupce společnosti Dräger Safety Martin Hrbáček.
Autoři pokusu proto doporučují sednout za volant alespoň pět minut po konzumaci nealko piva, abyste se vyhnuli případným problémům s vysvětlováním mírné hladiny alkoholu ve vaší krvi policistovi, který vám dal dýchnout.