Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Návrh na zjednodušení bodového systému je pro smích. Nejen matematikům

Zrušte ho, dávno se přežil. Ušetří se peníze a zruší úřednická místa. Teď je ta nejvhodnější doba
Zdroj: BMW

Koronavirus spoustu věcí zpomalil a oddálil, patří mezi ně i změny v bodovém systému. Podle našich informací se ale proces vedoucí k úpravě tohoto biče na řidiče znovu rozjíždí. Ministerstvo dopravy údajně připravuje takové změny, které by jej zjednodušily a zaměřily se od méně závažných prohřešků k těm, které způsobují nebezpečné dopravní nehody. To zní slibně, ale jen do té doby, než se na navrhované změny podíváte.
Reklama

Směšných 12 bodů

Bavit se musí každý, kdo si pamatuje matematiku ze základní školy, jmenovitě zlomky. Převratná zjednodušující novinka totiž spočívá v tom, že v systému zůstanou pouze přestupky za nula bodů, čtyři body a šest bodů. V síti chycený pirát o řidičák přijde stejně jako dosud po dosažení dvanácti bodů.

Když už chcete celou věc zjednodušit, proč tedy vše nevydělíte dvěma? Maximum by bylo šest bodů a byly by přestupky dvoubodové a tříbodové. Vycházelo by to úplně nastejno. Nebo máte strach z toho, že když bude hranice šest trestných bodů místo dvanácti, řidiči se vzbouří, protože to bude vypadat přísněji?

A nebo by pak mnohem více vycházelo najevo, že se vlastně oprašuje starší systém xkrát a dost? Ten spočíval v tom, že se po dvou či třech závažnějších přestupcích opakujících se během určitého časového období, třeba jednoho roku, odebíral řidičák. Nic jiného by inovovaný bodový systém neznamenal.

Současný bodový systém je špatný a přežitý

Současný bodový systém je špatný, o tom není sporu. Proč? Třeba proto, že existuje spousta bodovaných přestupků, po kterých vám policie sebere řidičák, i když kvůli nim dvanácti bodů nedosáhnete. Existuje tak vlastně trojí trestání. Za prvé pokuta, za druhé odebrání řidičáku a za třetí vybodování s dalším odebráním řidičáku. Není to trochu moc?

Nově by měl bodový systém postihovat hlavně přísnější přestupky, za které už se ale řidičák bere tak jako tak. Řidiči se v drtivé většině vybodovávali na banalitách typu opakovaného nepříliš vysokého překračování rychlosti. Pokud tyto banality budou z bodového systému vyňaty, pak bodový systém ztrácí smysl.

A vyňaty by samozřejmě být měly. Například rychlost teď měří v Česku tolik kamer, že si málokdo troufne ji na opravdu nebezpečných místech překročit. Takže pokud měl bodový systém ve svých začátcích jakž takž preventivní funkci, dávno ji přebralo právě kamerové stacionární a úsekové měření, které tehdy prakticky neexistovalo.

Navíc realita je taková, že drtivá většina pokut se dnes řeší dopisem provozovateli vozu se zněním "zaplať do čtrnácti dnů a my se nebudeme ptát, kdo auto řídil a nebudeme řešit nějaké body." Samozřejmě, je to mnohem jednodušší. Proč tedy i nadále máme i nadále platit přežitý bodový systém se spoustou úředníků? V době, kdy se stát šíleně zadlužuje a brzy bude potřeba začít šetřit.
Reklama

Zrušte to a zaveďte chytrou represi

Řešení? Bodový systém co nejdříve zrušit! Co ale místo něj? Chytrou represi. Zaměřte se opravdu na zásadní nebezpečné přestupky typu předjíždění se současným ohrožením ostatních účastníků provozu. Přejíždění železničních přejezdů kolem stažených závor. Nebo na trestání takového chování, které zvyšuje agresivitu, jako je bezdůvodně pomalá jízda vlevo nebo zdlouhavé předjíždění kamiónů na dálnicích.

Za takové přestupky berte řidičáky, dávejte vysoké pokuty, a medializujte to. Využívejte toho, že spousta řidičů má dnes ve voze kamery a většinou rádi upozorní na někoho, kdo je ohrozil. Nenechte to ale sklouznout k tomu, aby lidé, co bonzují pro radost, zaplevelili systém ptákovinami typu "předjel mě stovkou, když jsem jel devadesátkou".

Jakmile si řidiči přečtou, nebo uvidí, že se policie na ty nejhorší přestupky zaměřuje a následují opravdu tvrdé tresty, přestanou je dělat. Bylo to vidět právě u předjíždění kamiónů na dálnicích. Stačilo, když se objevilo pár policejních videí z akcí zaměřených na tento přestupek a z týdne na týden se situace na dálnicích výrazně zlepšila.

Doba koronavirová ukázala, že čeští řidiči jsou až na několik výjimek zodpovědní a nepotřebují mít nad sebou co nejvíc bičů. V období, kdy bylo policejním prezidentem doporučeno řidiče nezastavovat, se nehodovost nezvýšila. Naopak. 

Přestaňte tedy řešit na silnicích banality a udělujte exemplární tresty těm, kteří ostatní účastníky provozu ohrožují a ještě se jim smějí do obličejů. Nebo je do nich dokonce kopou. Feťákům s ixnásobným zákazem řízení, kteří se v rauši honí s hlídkami a ohrožují všechny okolo. Vybržďovačům a rádoby školičům. Agresivním individuím, kteří jsou schopni ostatní řidiči napadat fyzicky. Takovým udělujte exemplární tresty, informujte o tom média a společně dosáhněme toho, aby jich bylo na silnicích co nejméně. Jakýkoli bodový systém bude při tomto snažení pouze brzdou. A zbytečným přežitým omezováním svobody většiny občanů v době, která těch omezení přinesla už tak víc než dost.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 10.05.2020 22:07:27
KORONU POVESTI KASPARKU LOUTKOHERCU !!!! POLICIE NASADILA !!!! PRAVE SVOU SEKANOU BMWI8 !!!! ZA COZ JSEM JIM VYSEKNUL POKLONU !!!! SITUACI MARNE ZACHRANOVAL SIMULANT CO BRIDIL !!!! PRY MOZKOVA PRIHODA !!!! V JEJICH PRIPADE JEN PRIHODA !!!! MOZEK ?? KDE ??
PICHAV - 10.05.2020 22:14:15
HRAJI SI NA BOHY !!!! LECI SI MINDRAKY NA SPORTRIDICICH !!!! KDYZ SAMI NEZVLADNOU ANI NASEDNOUT !!!! DO HRACKY BMWI8 !!!! NATOZ S NI JET PAR KM BEZ NEHODY !!!! TAKZE SPORTRIDICI DEJTE SE DO POHODY !!!! MATE SVE FAULY !!! ONI JEN BODY ??? DOJ L KAULY !!!

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
33
Reklama

Pražští strážnící vybrali loni na pokutách 48 miliónů korun. Nejvíce jim vydělává špatné parkování

Za loňský rok městská policie v Praze řešila 1,8 milionu přestupků v dopravě
02.03.2020 12:45
|
5

Prodal auto, přesto na něj dál chodí pokuty. Udělal velice častou chybu, naletěl novému majiteli

Při prodeji auta nepředávejte vozidlo ani doklady k němu novému majiteli, dokud není psané na něj
03.02.2020 05:45
|
69

Nová jména mezi nejspolehlivějšími ojetinami: Německá STK doporučují Hyundai i30 nebo Opel Insignia

Našli jsme ojeté vozy, které patří podle TÜV Reportu 2021 mezi nejlepší ve více věkových kategoriích
18.09.2021 08:17
|
5

Nový Kodiaq nabízí až 45 chytrých prvků pro posádku. Některé z nich ale využije málokdo

Medvěd může mít paket pro sladký spánek, tradiční deštníky a škrabku nebo rozličné možnosti dobíjení
15.09.2021 15:22
|
6
Reklama

První test Toyoty Yaris Cross: Malé SUV s malou žízní. V reálném provozu jsme změřili spotřebu 4,2 l

Nejmenší SUV od Toyoty může sebrat zákazníky Kamiqu, Dusteru i dalším. Nabízí i pohon všech kol
13.09.2021 06:25
|
0

Na Škodu dolehl nedostatek aut, na českém trhu výrazně ztrácí. Její místo zaplňují nečekané značky

Podíl Škody Auto na českém trhu klesl v srpnu pod 30 procent. Skvěle se daří Seatu či SsangYongu
06.09.2021 07:12
|
17
Reklama
Autosalon TV