Reklama
Řidičův chleba

Počty nehod i zraněných v březnu na silnicích klesly. Může za to řidší provoz, nebo méně buzerace?

Policisté kontrolovali minimálně, někteří řidiči jezdili rychle. Přesto bylo na silnicích bezpečněji
Zdroj: Policie ČR

V polovině března vyhlásila vláda České republiky z důvodu zamezení nekontrolovatelného šíření koronaviru karanténu. To znamenalo možnost cestování jen k lékaři, do obchodu, za prací nebo v rámci nezbytné návštěvy nejbližších.

Na silnicích je od 12. března, kdy byl nouzový stav vyhlášen, klidnější provoz. Kolony a dopravní zácpy jsou spíše výjimkou. Zmizeli i dopravní policisté, kteří zasahovali jen v nejnutnějších případech. Snížil se počet dopravních nehod a také počty zemřelých či zraněných. Březen se stal nejbezpečnějším měsícem letošního roku na českých silnicích.

Od karantény dramaticky klesl počet nehod

To ovšem neznamená, že by se vůbec nebouralo. Za třetí letošní měsíc policisté zaznamenali 6143 dopravních nehod. Během stejného měsíce se v loňském roce stalo o asi 1500 nehod více. Statistika se začala zlepšovat až po vyhlášení karantény. Nejvíce nehod se stalo v sobotu 7. března, kdy jich bylo 328. Od vyhlášení nouzového stavu nehodovost poklesla. Nejméně nehod se stalo v neděli 22. března, kdy jich bylo 53. Od té doby se počet nehod, až na jednu výjimku 29.3. (88 nehod), pohybuje mezi 140 a 200 za den.

Jakkoliv bylo nehod v celkovém počtu meziročně méně, s mrtvými už to tak pozitivní není. Na českých silnicích bohužel v březnu zemřelo 33 lidí, což je stejný počet jako v březnu 2019. Mnohem lepší to ale je s vážně zraněnými. V loňském roce bylo takových lidí 135, letos jen 68.
Reklama

Rychlost jako největší nebezpečí

Pokud se podíváme na statistiku důvodů březnových nehod, zjistíme, že největší problém mají řidiči s nepřiměřenou rychlostí, která v březnu stála za 663 nehodami. Problém je ale také jízda pod vlivem alkoholu, která zapříčinila 302 nehod. Nesprávné předjíždění zapříčinilo 90 nehod.

Začátkem vládních opatření policejní prezident Jan Švejdar na svém twitterovém účtu prohlásil, že policejních kontrol kvůli bezpečnosti před koronavirem ubude. Dnes už to neplatí. Řidiči totiž podle policie prázdné silnice až příliš často využívají k rychlé jízdě. Jen během prvního dubnového víkendu řešili středočeští policisté celkem 486 přestupků, které se týkaly překročení povolené rychlosti.

Z toho 219 případů bylo vyřešeno na místě blokovou pokutou, kdy bylo dohromady právě na těchto pokutách vybráno 180 800 Kč. I proto policisté z celého Česka upozorňují, že se na rychlost budou zaměřovat ještě více.
Reklama

Policejní prezident změnil názor

Policie se na rychlost v dubnu zaměřuje především proto, že policejní prezident po původním ustoupení od přílišných kontrol změnil názor. Magazín autoforum.cz zveřejnil interní dokument, který ústy policejního prezidenta naopak policisty vyzývá k masivnímu obnovení měření rychlosti.

V dokumentu je jasně napsáno, že prezident až do odvolání nařizuje dopravní akci zaměřenou na měření rychlosti a to zejména v těch místech, kde k překračování rychlosti dochází nejčastěji. Policisté mají ke kontrolám využít všechny dostupné zdroje s radarovou technikou. Samozřejmě ale mají dbát zvýšené hygieny a používat všechny nutné ochranné pomůcky, tedy roušky, rukavice či desinfekce.

Výraznější přítomnost policistů s radary na silnicích nám potvrdil i David Schön, tiskový mluvčí policejního prezidia, který řekl: "Vnímáme nárůst přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, zejména výrazné překračování nejvyšší povolené rychlosti. V souvislosti s tím se měření rychlosti v posledních týdnech dopravní policisté intenzivně věnují."

Mrtví nemívají bezpečnostní pásy

Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy k tomu řekl: „Důrazně varuji před tím, aby řidiči podlehli klamnému pocitu bezpečí a volnějších pravidel, který v mnoha lidech evokuje nižší hustota dopravy způsobená nouzovým stavem. Nepřiměřená rychlost spolu s nevěnováním se řízení patří dlouhodobě k nejčastějším příčinám tragických dopravních nehod."

Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu pak dodal: „Za jednu z oblastí s nejvyšším potenciálem snížení fatálních a závažných následků nehod pokládám (ne)používání zádržných systémů. Dlouhodobě třetina usmrcených a pětina těžce zraněných nebyla ve vozidlech připoutaná bezpečnostním pásem. Zobecnit lze také to, že čím nižší třída komunikace, tím vyšší podíl nepřipoutaných, kdy například na silnicích III. tříd a místních komunikacích téměř polovina usmrcených osob nebyla připoutaná."

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ujet od nehody se mladíkovi nevyplatilo. Díky kamerám vypátrali viníka dříve, než se stačil schovat

Není nutné po každé bouračce volat policii. Rozhodně však nelze jet dál, jako by se nic nestalo
15.04.2020 20:39
|
3
Reklama

Nehoda motorky a auta zastavila dálnici D1. Záchranářům komplikovali zásah neukáznění řidiči

Zraněného motorkáře do nemocnice transportoval vrtulník. Dálnice byla několik hodin uzavřená
20.03.2020 10:30
|
10

Video: Hasiče u nehody drsně sestřelilo auto. Řidič nedobrzdil na námraze na letních gumách

Náraz byl tak silný, že hasičský speciál odhodil několik metrů daleko a zcela mu zničil zadní část
04.12.2019 18:15
|
7

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama
Autosalon TV